کد خبر : 42102

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس در گفت و گو با پتروتحلیل؛

پتروتحلیل- کاهش قیمت متانول در بازارهای جهانی و تشدید تحریم ها علیه ایران، سرگردانی محموله های ال پی جی و پلیمر ایرانی در چین، همچنین جنگ تجاری چین و آمریکا و افزایش ذخیره متانول در این کشور و مشکلات حمل و نقل دریایی، همه از دلایلی است که نگرانی در خصوص صادرات متانول ایران را افزایش داده است. 

به گزارش «پتروتحلیل»، در همین حال نیمی از صادرات متانول دنیا توسط خاورمیانه انجام می شود و ایران هم سهم ٣٤ درصدی صادرات متانول را به چین داراست.

با گذشت یک ماه از آغاز تحریم ها علیه ایران در چهارم نوامبر به نظر می رسد پرداخت پول و بیمه کشتی ها سخت تر شده و نگرانی برای کاهش قیمت متانول در بازارهای جهانی و همچنین صادرات متانول ایران به چین ادامه دارد. 

مهندس محمدرضا میراحمدی، مدیرعامل پتروشیمی زاگرس معتقد است؛ با توجه به تحریم ها، حجم صادرات متانول ایران به چین در ماههای آینده قابل پیش بینی نیست، اما زاگرس تحریم نیست و اگر شرکتی تحریم باشد یا کشتی ای که محموله های آنها را حمل می کند، تحریم باشد با مشکل مواجه خواهد شد.

خوشبختانه کشتی ها و پتروشیمی زاگرس در تحریم قرار ندارند.

وی همچنین درباره قیمت متانول می گوید: در حال حاضر به کف قیمتی در بازار متانول نزدیک شده ایم و اگر قیمت متانول بیشتر از این با افت روبه رو شود، واحدهای متانول ساز چینی با توجه به تولید متانول از ذغال سنگ و عدم صرفه اقتصادی، از سرویس خارج خواهند شد.

به گفته مدیرعامل پتروشیمی زاگرس، احتمال دارد قیمت متانول تا محدوده 230 تا 240 دلار در هر تن هم کاهش یابد، اما در این صورت واحدهای متانول ساز چینی قطعا بسته خواهند شد و این موضوع می تواند سبب کاهش حجم تولید متانول و افزایش قیمت ها شود، با این حال شواهدی در بازار مشاهده می شود که بعید به نظر می رسد قیمت متانول بیشتر از این مقدار کاهش یابد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا میزان فروش متانول پتروشیمی زاگرس در آبان ماه بیشتر از تولید بوده است، گفت: پتروشیمی زاگرس ٤ مخزن ٥٠ هزارتنی دارد، از این رو قادر به ذخیره متانول هستیم.

وی افزود: در مهرماه ١٧٠ هزارتن متانول فروختیم و ٣.٤ مخازن همچنان دارای ذخیره متانول بود و به این ترتیب این حجم با تولید آبان ماه فروخته شد.

وی ادامه داد: اگر دو واحد پتروشیمی زاگرس همزمان فعالیت داشته باشد به صورت ماهانه در این مجتمع  ٣٠٠ هزارتن متانول تولید می شود و در آبان ماه ٦٢ هزارتن بیشتر از تولید متانول فروختیم که در مخازن ذخیره سازی شده بود.

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس با اشاره به اینکه محموله های متانول پتروشیمی زاگرس برای بارگیری در کشتی های ٤٠ و ٦٠ هزارتنی تعبیه می شود، گفت: پتروشیمی زاگرس در ماه آبان 9 کشتی صادراتی با محموله های حدودا 60، 40، 27 و 31 هزارتنی به مقصد چین و هند داشته است.

به گفته میراحمدی، دو نوع قیمت گذاری برای محموله های متانول عرف است، اول اینکه قیمت متانول براساس قرارداد سالانه و ابتدای سال براساس فرمول تعیین می شود؛ به طوری که قیمت یک مجله جهانی، یک هفته قبل بارگیری و یک هفته بعد از بارگیری و هفته زمان بارگیری ملاک قرار داده می شود و خریدار و فروشنده با همدیگر توافق می کنند. نوع دوم هم براساس قیمت های جهانی و در زمان فروش محموله ها لحاظ می شود.

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس در ادامه می گوید: پایین ترین رقم صادرات متانول زاگرس 350 دلار در هرتن و در ماه آبان بوده است، اما در همان زمان محموله هایی با قیمت 423 و 416 دلار هم فروخته شد.

به گفته میراحمدی؛ فروش ها بستگی به بازار دارد، مثلا ممکن است تقاضا در هند کاهش یابد و خریدار نباشد به این ترتیب قیمت پایین خواهد آمد و زمانی مخازن خالی است و در همان زمان قیمت مزایده ما بالا می رود. در حال حاضر قیمت نهایی چین 260 تا 270 دلار در هر تن است که در آذرماه بر بازار تاثیر گذار خواهد بود و تاثیر کمی بر ماه آبان دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار