کد خبر : 42074

باوجود افزایش قیمت پی وی سی در بازار ایران و اورهال پتروشیمی اروند در نوامبر؛

به نظر می رسد پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان (مشکلات بازگشت ارز) توسط صادرکنندگان محصولات پتروشیمی به کشورهای عراق و افغانستان از دلایل عمده این رکود است

پتروتحلیل- با افزایش قیمت پی وی سی در بازارهای آسیایی و منطقه GCC، بازار ایران هم با وجود رکود شاهد رشد قیمت پی وی سی پس از دوره ای از کاهش بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت پی وی سی در بازار ایران در هفته جاری متاثر از از بازارهای آسیایی و همچنین تعیین قیمت پایه پی وی سی در بورس کالای ایران براساس نرخ منطقه GCC که با رشد 20 دلاری روبه رو شده بود و همچنین قیمت دلار در سامانه نیما رشدی معادل 600 تومان در هر کیلو را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

به این ترتیب قیمت پایه پی وی سی گرید 65 برای عرضه در بورس کالای ایران به رقم 7 هزار و 39  تومان در هر کیلو رسید، این افزایش قیمت سبب شد تا در بازار داخلی ایران نیز نرخ پی وی سی در تا آخرین روز مبادلاتی هفته قبل حدودا 8 هزار و 200 تومان بود به 8 هزار و 700 تومان برای بارهای موجود برسد.

در همین حال قیمت پی وی سی در بازارهای آسیایی در هفته جاری به 880 دلار در هر تن رسید. در بازار ایران باوجود افزایش قیمت پی وی سی همچنان بازار دچار رکود است و معاملات به کندی انجام می شود.

به نظر می رسد پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان (مشکلات بازگشت ارز) توسط صادرکنندگان محصولات پتروشیمی به کشورهای عراق و افغانستان از دلایل عمده این رکود است. اکثر کارشناسان متفق القول هستند تا اصلاح قوانین دست و پا بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشورهای عراق و افغانستان حل نشود، نمی توان انتظار تحرک در بازار پی وی سی ایران را داشت.

از سوی دیگر صادرکنندگان به مشکلات کندی حمل و نقل محموله ها در گمرک اشاره می کنند و می گویند: کمیته و کارگروه صادرات نیز برای صادرکنندگان مشکلاتی را ایجاد کرده و اکثر محموله ها با پروسه ای 10 تا 15 روزه برای انتقال از گمرک ایران روبه رو هستند و این موضوع اکثر صادرکنندگان را با مشکلات عدیده ای روبه رو کرده است.

از این رو به نظر نمی رسد افزایش قیمت پی وی سی در بازار ایران بتواند تحرک خاصی در این بازار ایجاد کند، از سوی دیگر در بازارهای جهانی با وجود نزدیکی به تعطیلات ژانویه انتظار نوسانات قیمتی کاهش یافته است.

در بازار ایران پتروشیمی اروند از ابتدای آذرماه ( 22 نوامبر) وارد فاز تعمیرات و نگهداری شده است و با توجه به ذخیره 8 هزارتنی این مجتمع و رکود، به نظر نمی رسد بازار پی وی سی با کمبودی روبه رو شود.

با این حال گفته می شود در هفته جاری احتمالا تندر صادراتی از سوی پتروشیمی های پی وی سی ساز ایرانی اعلام شود.

البته با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار غیررسمی ایران و تا مرز 12 هزار و 600 تومان در امروز و افزایش قیمت پی وی سی، معامله گران احتمال می دهند تقاضا در بازار پی وی سی ایران و در هفته جاری افزایش یابد.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار