کد خبر : 42069

معامله گران در انتظار نتیجه‌ی اجلاس آتی G20؛

متوسط هفتگی قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی و داخلی چین حالا در پایین‌ترین سطح خود از اواسط ماه آگوست سال 2017 تا کنون قرار دارند

پتروتحلیل- قیمت‌های پلی پروپیلن در چین، به علت تقاضای اندک، افت در بازار معاملات آتی و نیز میزان بالای عرضه و پایین آمدن قیمت‌های خوراک، طی این هفته شاهد کاهش‌هایی حتی سه رقمی بودند.

به گزارش «پتروتحلیل»، بازار از اواسط ماه اکتبر گرفتار روند کاهشی پایداری بوده است و شدیدترین کاهش‌های آن نیز در این هفته حادث شده است.

در بازار واردات، قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا باز هم 80 تا 150 دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته کاهش داشت و معادل 980 تا 1120 دلار در هر تن (CIF چین، نقد) گزارش شد. تاجری گزارش داد قیمت‌های پیشنهادی او برای گرید رافیای عربستان سعودی نشانگر کاهش‌هایی 100 دلار در هر تنی نسبت به رقم‌های اعلامی قبلی است؛ یعنی معادل 1050 دلار در هر تن (CIF). تاجر دیگری با اعلام آمادگی برای عرضه‌ی گرید رافیای هندی در نرخ بازه‌ی پایین قیمت‌های این هفته، خاطرنشان کرد: «قیمت‌های پلی پروپیلن این هفته در پی بروز چند عامل کاهشی در بازار از جمله کاهش قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی و افت قیمت‌های پروپیلن در بازار نقدی پایین آمد.»

در بازار داخلی، قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا شاهد کاهش‌های سنگین 600 تا 1300 یوان در هر تنی (معادل 86 تا 187 دلار در هر تن) نسبت به هفته گذشته بودند. پلی پروپیلن در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان 205 یوان در هر تن (معادل 30 دلار در هر تن) نسبت به هفته‌ی گذشته کاهش داشت. تاجری گزارش داد قیمت‌های گرید رافیای وی 1000 یوان در هر تن (معادل 144 دلار در هر تن) نسبت به هفته گذشته پایین آمده. تاجر دیگری که قیمت‌های گرید رافیای او نیز 500 تا 700 یوان در هر تن (معادل 72 تا 101 دلار در هر تن) نسبت به هفته‌ی گذشته پایین آمده اظهار داشت: «بازار تحت فشار ناشی از افت قیمت‌های خوراک، نامناسب بودن تقاضا و میزان بالای عرضه قرار دارد. روند کاهشی در بازار معاملات آتی همچنین باعث تشدید کاهش‌های پلی پروپیلن شده است. عقیده داریم بازار در آینده‌ی نزدیک روند کاهشی خود را حفظ خواهد کرد.»

بر اساس شاخص تحلیل قیمت ChemOrbis، متوسط هفتگی قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی و داخلی چین حالا در پایین‌ترین سطح خود از اواسط ماه آگوست سال 2017 تا کنون قرار دارند. انتظار می‌رود نظر به عوامل کاهشی‌ای که پیشتر به آن‌ها اشاره کردیم، قیمت‌ها روند کاهشی خود را در روزهای آتی حفظ کنند. با وجود این، اکنون که معامله‌کنندگان منتظرند ببینند نتیجه‌ی اجلاس آتی G20 چه خواهد بود و اینکه جلسه‌ی سران اوپک چه تاثیری بر بازار انرژی خواهد گذاشت، میزان هرگونه کاهش احتمالی در آینده مورد بحث است.

مهم‌ترین نکات

• کاهش سه‌رقمی پلی پروپیلن

• تقاضا برای پلی پروپیلن کماکان پایین

• کاهش 205 یوانی پلی پروپیلن در بازار معاملات آتی نسبت به هفته‌ی گذشته

• کاهش قیمت نفت خام و C3 باعث تشدید کاهش‌های پلی پروپیلن شدند

• کاهش نرخ پلی پروپیلن بازار وارداتی/داخلی به پایین‌ترین نرخ خود در 15 ماه اخیر

• نرخ وارداتی هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا (دلار در هر تن):  980 تا 1120 (CIF)


 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار