کد خبر : 42061

باوجود سقوط ادامه دار قیمت پلیمرها در چین؛

نرخ دلار مبنای پیش بینی های انجام شده برابر با 8680 تومان بوده است و با در نظر گرفتن این نرخ انتظار می رود بیشتر کالاهای پلیمری افزایش نرخ را تجربه کنند

پتروتحلیل- در حالی انتظار می رود قیمت پایه در اکثریت گروه های کالایی پلیمری در بازار ایران تحت تاثیر افزایش قیمت دلار در سامانه نیما افزایش پیدا کند که قیمت بیشتر مواد پلیمری در بازارهای آسیایی کاهشی است و به خصوص در بازار چین در هفته های متوالی سقوط قیمت ها مشاهده شده است. 

به گزارش "پتروتحلیل"، به دلیلی تعطیلی یک شنبه هفته گذشته قیمت های پایه محصولات پلیمری برای دو هفته متوالی ثابت بوده و در نتیجه در جدول تهیه شده میزان تغییرات قیمت های جهانی برای دو هفته اخیر میلادی محاسبه شده است. 

بیشترین کاهش نرخ در این دو هفته برای پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله و به میزان 145 دلار در بازار چین بوده که برابر با 12 درصد است.  

پس از آن پلی اتیلن سنگین فیلم و سنگین بادی هر کدام به ترتیب با کاهش های قیمتی 115 و 100 دلاری و معادل بیش از 9 درصد در بازار چین بیشترین کاهش نرخ را به خود اختصاص دادند. پلی اتیلن سنگین تزریقی نیز در بازار چین 75 دلار کاهش را به ازای هر تن تجربه کرده است و گرید های سبک پلی اتیلن نیز کاهشی بیش از 50 دلار را در این بازار تجربه کردند. در این هفته همانند هفته گذشته تمامی قیمت های پلی اتیلن ها در بازار کشور ترکیه بدون تغییر بوده اند. 

تنها پلی پروپیلن نساجی در بازار این کشور 20 دلار کاهش را تجربه کرده است. در بازار منطقه Gcc هم تقریبا می توان گفت تمامی گروه های کالایی کاهش نرخ بیش از 20 دلاری را تجربه کردند که به نظر می رسد روند کاهشی قیمت ها در این بازار در هفته های آتی نیز ادامه پیدا کند. 

نرخ دلار مبنای پیش بینی های انجام شده برابر با 8680 تومان بوده است و با در نظر گرفتن این نرخ انتظار می رود بیشتر کالاهای پلیمری افزایش نرخ را تجربه کنند و تنها کالای پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله کاهش قیمتی اندکی را می تواند تجربه کند. همچنین PVC و پلی پروپیلن ها بیشترین پتانسیل افزایش و کالاهای پلی اتیلن سنگین بادی و فیلم کمترین پتانسیل افزایش نرخ را دارا هستند. طبیعی است که با تغییر نرخ دلار مبنای محاسبه قیمت های دفتر توسعه صنایع تکمیلی پیش بینی های مذکور دستخوش تغییراتی خواهند شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار