کد خبر : 42054

قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی در اندونزی به پایین‌ترین سطح خود از اواسط ماه نوامبر سال 2017 تاکنون رسیده است

پتروتحلیل-در آخرین روزهای هفته‌ی پایانی ماه نوامبر، قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی اندونزی کاهش‌های تازه‌ای را ثبت کرده‌اند. 

به گزارش "پتروتحلیل"، تعدادی از تولیدکنندگان جنوب‌شرق آسیا همین حالا هم قیمت‌های صادراتی پایین‌تری را برای این کشور در ماه دسامبر اعلام کرده‌اند و این مسئله بنا به نظر بسیاری از معامله‌کنندگان دور از انتظار نبوده است.

بنا بر اطلاعات ما، اخیراً، قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی در اندونزی به پایین‌ترین سطح خود از اواسط ماه نوامبر سال 2017 تاکنون رسیده است. بازار از نیمه‌ی دوم ماه اکتبر دچار یک روند پایدار کاهشی شده و از آن موقع تابه‌حال 150 دلار در هر تن پایین آمده است. بخشی زیادی از این کاهش در این هفته اتفاق افتاده است. 

روند کاهشی در بازار کشور همسایه یعنی چین، کاهش‌های کنونی در قیمت‌های پروپیلن در بازار نقدی آسیا و سقوط قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی از جمله عوامل تشدید کاهش‌ها برشمرده شده‌اند.

بر اساس اطلاعات ما، متوسط هفتگی قیمت‌های پروپیلن در بازار نقدی (با شرایط FOB کره) در پایین‌ترین میزان خود از زمان اوایل ماه جولای سال 2017 تاکنون بوده و نفت خام برنت در بازار معاملات آتی و وست تگزاس اینترمیدیت نیز از اوایل ماه اکتبر سال 2018 روندی کاهشی داشته است.

بازار پلی پروپیلن همچنین از حمایت بخش تقاضای بازار هم بی‌بهره بود چراکه خریداران در پیشبینی کاهش‌های بیشتر، عمدتاً ترجیح دادند از بازار کناره بگیرند.

تاجری چینی گزارش داد قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیای صادراتی به اندونزی نشانگر کاهش هفته‌به‌هفته‌ی 125 دلار در هر تنی است. وی اظهار داشت: «بازار پلی پروپیلن اخیراً تحت فشار کاهنده بوده است. اگرچه ما قیمت‌های خود را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ی پایین آورده‌ایم، اما نظر به افت قیمت‌های پروپیلن و نیز سقوط قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی، تقاضای خرید هنوز هم نامناسب است.»

اندونزی دومین بازار بزرگ پلی پروپیلن هموپلیمر در میان کشورهای جنوب‌شرق آسیا به‌لحاظ میزان واردات است. در سال 2017، بیش از 730 هزار تن پلی پروپیلن هموپلیمر واردات ثبت شده است؛ درصورتی که واردات کوپلیمر را نیز لحاظ کنیم، کل حجم بازار پلی پروپیلن وارداتی از آستانه‌ی 1 میلیون تن هم عبور می‌کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار