کد خبر : 42009

تراکنش حساب واردکنندگان بررسی می شود؛

پتروتحلیل- در حالی تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی؛ شرکت های پتروشیمی ای که در منطقه ویژه اقتصادی قرار ندارند و تولیدکنندگان صنایع پایین دست از ثبت سفارش های طولانی مدت برای دریافت ارز گله دارند که نگاهی به صنعت پتروشیمی و واحدهای پایین دست نشان می دهد که ادامه تولید در این صنعت نیازمند واردات برخی از افزودنی ها، کاتالیست، ادتیو و تجهیزات فنی است و ادامه دار شدن این روند تنها سبب توقف تولید در صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دست خواهد شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، این در حالی است که تعداد زیادی از تولیدکنندگان صنایع پایین دست با وجود ثبت سفارش های طولانی مدت برای واردات مواد اولیه خود در ماههای اخیر با مشکلات بسیاری روبه رو هستند، محصولات وارداتی برخی از واحدهای تولیدی در جبل علی ماههاست که در انتظار ثبت سفارش دلار مانده است.

به نظر می رسد اصلاح شیوه ثبت سفارش دلار برای شرکت های پتروشیمی و واحدهای پایین دست ضروری است؛ چرا که بالاخره ذخیره مواد اولیه در این شرکت ها در ماههای آینده کاهش می یابد و این موضوع می تواند نگرانی های بسیاری را در این صنعت ایجاد کند.

در همین حال جدیدا موضوع بررسی تراکنش های حساب های واردکنندگان به بحرانی در این حوزه تبدیل شده است، به طوری که تراکنش حساب واردکنندگان و تولیدکنندگان واحدهای پایین دست تا سال های گذشته مورد بررسی قرار گرفته و این گروه ادعا می کنند مالیات و ارزش های افزوده تراکنش های قبلی که از آنها دریافت شده است، دوباره محل بحث قرار گرفته و حتی در مواردی از آنها اخذ شده است.

 از سوی دیگر پیمان سپاری ارزی صادرات بسیاری از واحدهای تولیدی را متوقف کرده و در شهرکهای صنعتی تعداد زیادی از این واحدهای تولید به حالت نیمه تعطیل درآمده اند و تعداد زیادی از واحدها نیز با 25 تا 30 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند، از این رو نگرانی از افزایش بیکاری در آینده ای نزدیک سبب شده تا تعداد محدودی از واحدها همچنان به صادرات خود به صورت ریالی با ترس و لرز ادامه دهند.

گرچه قرار بود صادرکنندگان تا مرز یک میلیون دلار در سال از بازگشت ارز صادرات خود معاف شوند، اما هنوز مصوبه ای در این خصوص به گمرک ابلاغ نشده است.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار