کد خبر : 41949

با ممنوعیت صادرات پلی اتیلن ترفتالات بطری در ماههای گذشته، بازار عراق، افغانستان، هند و آسیای میانه و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی، به رقبای ایران واگذار شده است

پتروتحلیل- قیمت پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری در بازار ایران در هفته جاری در محدوده 19 هزار و 200 تومان در هر کیلو است، حال آنکه در بورس کالای ایران این محصولات در محدوده قیمتی 10 هزار و 700 تومان توسط پتروشیمی تندگویان که تنها تولیدکننده این کالا در ایران است، عرضه می شود.

به گزارش «پتروتحلیل»، در ماههای گذشته نوسانات قیمت دلار در بازار ایران و همچنین کاهش ارزش پول ملی در برابر دلار، سبب آشفتگی در بازار پلی اتیلن های ترفتالات گرید بطری شد. به طوری که فاصله قیمت بازار ایران و بورس کالا سبب شد تا اکثر خریداران بورسی اقدام به خرید گرید بطری و در نتیجه فروش این کالا با قیمت های بالاتر و دو برابری در بازار ایران کنند.

اقدامی که در نتیجه اعمال سیاست های دولت ایران بر بازار پتروشیمی سبب شد تا نرخ محصولات پلیمری با دلار 4 هزار و 200 تومان در بورس کالای ایران عرضه شوند، اما در همین مدت بازار ایران شاهد افزایش قیمت دلار تا محدوده 16 هزارتومان و در مقطعی بیشتر نیز بود.

در حال حاضر با کاهش قیمت دلار در بازار ایران تا محدوده 14 هزارتومان و تغییر سیاست قیمت گذاری محصولات پلیمری در بورس کالای ایران و تعیین قیمت های پایه براساس دلار نیمایی که در هفته جاری حدودا 8 هزارتومان بود، سبب شده تا اندکی فاصله قیمت پلی اتیلن های ترفتالات بطری در بازار ایران و بورس کالا کاهش یابد.

از سوی دیگر با اتمام فصل مصرف گریدهای بطری در تابستان و شروع فصل سرد در ایران، گرچه بازار این کالاها اندکی  آرام شده است، اما همچنان پتروشیمی تندگویان قادر به صادرات محصولات خود به کشورهای دیگر نیست؛ چرا که بازار آشفته پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری در ماههای گذشته و هجوم خریداران این کالا سبب شد تا دولت از صادرات این کالا جلوگیر کند.

از این رو نرخ صادراتی برای پلی اتیلن ترفتالات بطری از سوی پتروشیمی تندگویان گزارش نمی شود. 

کارشناسان این حوزه معتقدند؛ با ممنوعیت صادرات پلی اتیلن ترفتالات بطری در ماههای گذشته، بازار عراق، افغانستان، هند و آسیای میانه و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی، به رقبای ایران واگذار شده و نیاز است که ممنوعیت صادرات این کالا از سوی دولت لغو شود.

این در حالی است که با شروع فصل سرما در ایران، احتمالا پتروشیمی تندگویان با انباشت گریدهای بطری مواجه خواهد شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار