کد خبر : 41945

پتروتحلیل-روش نوین هزینه­یابی جریان مواد که تحت عنوان استاندارد ایزو 14051 نیز از سال 2011 به دنیا ارائه شده است به دنبال حل همزمان سه چالش اساسی افزایش بهره­وری، کاهش ضایعات و کاهش قیمت تمام شده محصولات و خدمات می­باشد.  

به گزارش "روابط عمومی پتروشیمی تبریز"، با اعمال این روش قدرت رقابت شرکتها در بازارهای جهانی افزایش یافته و مشکلات زیست محیطی آنها نیز کمتر خواهد بود. این روش در دهه 90 در آلمان شروع شده و بعد از آن در کشور ژاپن فعالیتهای زیادی صورت گرفته و در بیش از 300 واحد تولیدی، خدماتی و اداری مورد استفاده قرار گرفته و توسط سازمان بهره وری آسیایی به کشورهای عضو استفاده از آن ابلاغ شده است.

در ایران روشMFCAبرای اولین بار در شرکت پتروشیمی تبریز توسط تیمی از دانشگاه صنعتی سهند استقرار یافته است. این پروژه در سال 1391 شروع و در سال 1396 خاتمه یافته­است. لازم به ذکر است برای اولین بار در دنیا نرم­افزار اختصاصی روش MFCAتوسط تیم مجری پروژه تحت عنوان MFCA Sute تهیه و در اختیار شرکت پتروشیمی تبریز قرار گرفته­است. در نظر می باشد محاسبات ضایعات و قیمت تمام شده محصولات و ضایعات با این نرم­افزار انجام ­گیرد.

با شروع پروژه و شناسایی و قیمت­گذاری ضایعات تولیدی در شرکت پتروشیمی تبریز ، گزارش­های مرتب به سازمان ملی بهره­وری ارسال گردید . به منظور امکان دستیابی به اثرات ملموس تر در این پروژه دوره آموزشی MFCAدر سال 2013 به میزبانی شرکت پتروشیمی تبریز و با همکاری سازمان بهره­وری آسیایی و سازمان ملی بهره­وری برگزار و 25 نفر از سازمان­ها و شرکت­های معرفی شده از کشور آموزش دیدند. در ادامه با پشتیبانی سازمان بهره وری آسیایی کمیته ملی هزینه­یابی جریان مواد برای ترویج آن در سطح کشور و استفاده از آن در کاهش ضایعات صنایع و قیمت تمام شده محصولات تشکیل شده است. این کمیته با حضور نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت کشاورزی، وزارت امور اقتصاد و دارایی، شرکت شهرکهای صنعتی کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد، دانشگاههای کشور و سازمان ملی بهره­وری تشکیل گردیده است. ر   از جمله فعالیتهای کمیته ملیMFCAبررسی گزارش­های استقرار در صنایع و سازمان­ها می­باشد. شرکت پتروشیمی تبریز افتخار دارد به عنوان اولین صنعت در کشور گواهینامه تایید استقرار MFCAبر اساس استاندارد ایزو 14051 را اخذ می­نماید. این گواهینامه 3 سال اعتبار داشته و بعد از آن بایستی ممیزی مجدد صورت گیرد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار