کد خبر : 41924

برای هزینه ­یابی جریان مواد (MFCA) صورت گرفت؛

پتروتحلیل- برای اولین بار از سوی بهره وری کشور این گواهینامه در پتروشیمی تبریز استقرار پیدا می کند.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی تبریز، در بسیاری از صنایع، افزایش بهره­وری، کاهش ضایعات و کاهش اثرات زیست­ محیطی راهبردی هزینه بر تلقی گردیده و اجبار ناشی از مقررات و دستورالعمل‌های ملی و بین ­المللی به‌عنوان نیروی محرکه اجرای آن‌ها شناخته می ­شوند. 

برخلاف این دیدگاه، در راستای هدف ایزو ١۴٠٠١ که استانداردی جهانی برای ایجاد و برقراری نظام مدیریت زیست­محیطی در یک سازمان است، ایزو 14051 با تکیه ‌بر هزینه ­یابی جریان مواد، راهبردی برای کاهش اثرات زیست‌محیطی در کنار سود اقتصادی است و می ­تواند توسط تمامی سازمان‌ها، صرف ‌نظر از بزرگی یا کوچکی، تولیدی یا خدماتی بودن آن مورد استفاده قرار گیرد. این استاندارد در حال حاضر در مجتمع پتروشیمی تبریز استقرار یافته است و این شرکت مفتخر به دریافت اولین گواهینامه استقرار MFCA از طرف سازمان ملی بهره وری ایران گردیده است.

در روش هزینه ­یابی معمول، همه هزینه ­ها (مواد اولیه، فرآیند، دفع پسماند، استهلاک، قطعات یدکی، پرسنلی و رفاهی) به محصولات نهایی اختصاص داده می­شود و ارزش هدر رفته مشخص نیست؛ اما در مقابل، در MFCA، هزینه­ ها به محصولات نهایی و پسماند/مواد هدررفته اختصاص داده می ­شود. 

در نتیجه از هیچ هدر رفتی صرف­نظر نمی ­شود و همه هدررفتها به شکل هزینه شفاف­ سازی می ­شوند. با شفاف سازی تمامی هزینه ­های مثبت و منفی، زمینه برای تدوین و اولویت­ بندی استراتژی های مناسب به منظور به حداقل رساندن هزینه­ های منفی و افزایش بهره­ وری تولید مهیا می­ گردد. روش MFCA با کاهش ضایعات ،کاهش هزینه ­ها و بهبود عملکرد زیست محیطی  به طور همزمان به عنوان ابزار تصمیم­ گیری برای مدیران صنایع و مدیران سطوح بالا عمل می ­کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار