کد خبر : 41877

فایبر ایرانی در رقم 1290 تا 1300 دلار در هر تن (CPT/FCA) گزارش شد و منابع تائید کردند که قیمت‌های زیر میزان 1300 دلار در هر تن کمیاب شدند

پتروتحلیل-در ترکیه، افزایش جزئی ارزش لیر در برابر دلار آمریکا تاکنون تأثیر واضحی بر فعالیت‌های تجاری نگذاشته است. 

به گزارش "پتروتحلیل"، این امر به این دلیل است که معامله‌کنندگان عمدتاً تراکنش‌های ماه اکتبر را انجام داده‌اند و بر روی محموله‌های ماه نوامبرمتمرکز شده‌اند. در این میان، خریدها به نیازهای اساسی خریداران محدود بود که این امر تا حدی به این دلیل است که فروشندگان میلی به پرداخت‌های بلندمدت ندارند.

در بازار وارداتی، قیمت‌های بازه پایینی پلی‌پروپیلن سعودی رافیا و فایبر عمدتاً ناپدید شدند و قیمت‌ها به ترتیب در رقم 1250 تا 1260 دلار در هر تن و 1280 تا 1290 دلار در هر تن (CIF ترکیه، 6/5 درصد مالیات، نقدی) گزارش شدند. فایبر ایرانی در رقم 1290 تا 1300 دلار در هر تن (CPT/FCA) گزارش شد و منابع تائید کردند که قیمت‌های زیر میزان 1300 دلار در هر تن کمیاب شدند.

فایبر اروپای جنوبی عمدتاً بدون تغییر نسبت به ماه سپتامبر در رقم 1150 یورو در هر تن (CIF) معامله شد. در این میان، قیمت‌های هم‌بسپار دسته‌ای پلی‌پروپیلن گرید متنوع نوع 3 در این هفته 20 تا 30 یورو در هر تن افزایش یافتند و به 1280 یورو در هر تن (1472 دلار در هر تن) (CIF) رسیدند.

معامله‌کنندگان پیش‌بینی می‌کنند که واردات فایبر به دلیل اختلال در عرضه عربستان سعودی کاهش یابد، درحالی‌که واردات رافیا از مناطق دیگر تا مقداری خریداران را آرام می‌کند. طبق داده‌های شاخص قیمت chemOrbis، احتمال دارد که این امر فاصله بین این دو محصول که در حال حاضر 27 دلار در هر تن می‌باشد را افزایش دهد.

میزان کلی قیمت‌های داخلی 5 تا 10 دلار در هر تن افزایش یافتند و به 1570 تا 1640 دلار در هر تن (مالیات بر ارزش‌افزوده) رسیدند، و هم‌زمان قیمت‌های زیر 1600 دلار در هر تن کمیاب شدند.

طبق گفته معامله‌کنندگان، تقاضا در تعادل با کاهش عرضه می‌باشد. کاهش ظرفیت‌ها و همچنین بازار صادراتی ضعیف موجب تهی شدن انبارهای پلی‌پروپیلن تاجران شد، درحالی‌که تعدادی از تبدیل‌کنندگان را با ذخایر کافی رها کرد.

احتمال می‌رود ازآنجایی‌که بازار پلی‌پروپیلن ترکیه در حال حاضر در مقابل چین برتری قیمتی خود را ازدست‌داده است، بازار در روزهای آتی روندی ثابت تا افزایشی را دنبال کند. قیمت‌ها به‌جای تقاضا از سوی مسائل عرضه و روندهای جهانی تقویت می‌شوند، که این امر عمدتاً برای رافیا صادق است. 

چندین تبدیل‌کننده اظهار داشتند که فروشندگان روند قیمت‌های خود را صعودی کرده‌اند و اصراری به فروش ندارند. بااین‌وجود، وضعیت تقاضا در میان مشکلات مالی و کاهش ظرفیت‌های تولید، مشخص خواهد کرد که آیا قیمت‌ها صعودی خواهند شد و یا در میزان‌های کنونی خود شناور خواهند بود. روند کاهشی پلی‌پروپیلن بازارهای معاملات آتی در چین تعدادی از معامله‌کنندگان را بر این باور داشت که احتمالاً قیمت‌ها به دلیل سیر صعودی بعد از تعطیلات شاهد تغییرات کاهشی باشند.

سرخط خبرها

• عدم بهبود تقاضا به دلیل ضعف نرخ ارز در برابر دلار

• فروشندگان تراکنش‌های مالی نقدی را انتخاب کردند

• معامله‌کنندگان خود را در برابر کاهش حجم پلی‌پروپیلن آماده می‌کنند

• عدم برتری قیمتی ترکیه برچین و افزایش فشارهای بالایی

• رافیا داخلی (دلار در هر تن): 1570 تا 1640 (ex-warehouse)

• پلی‌پروپیلن وارداتی سعودی (دلار در هر تن) رافیا 1250 تا 1260 / فیبر 1280 تا 1290 (CIF)

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار