کد خبر : 41842

دورنمای قیمت‌های محصولات پتروشیمی در آسیا در این هفته؛

خریداران چینی خبر دادند مادامی که مارجین‌ها برای پلی پروپیلن در سطح فعلی 600 یوان در هر تن باقی بماند، تقاضا برای خوراک پروپیلن از حمایت برخوردار خواهد بود

پتروتحلیل-انتظار می‌رود کاهش ارزش یوان در برابر دلار آمریکا منجر به کاهش تقاضای چین در چند مورد از بازارهای پتروشیمی شود، اگرچه انتظار می‌رود قیمت‌های پروپیلن و متانول در پی محدودیت در عرضه همچنان بالا بماند.

اولفین‌ها

به گزارش «پتروتحلیل»، انتظار می‌رود بازار بوتادین آسیا این هفته بیش از پیش کاهش داشته باشد، چراکه خریداران آسیایی تا ماه نوامبر و زمان محموله‌های laycan (با مهلت‌های قراردادی برای اعلام آمادگی برای بارگیری محموله‌ها) در بازار نقدی، موجودی لازم خود را دارند. هفته‌ی گذشته علاقه‌ی قابل ملاحظه‌ای به خرید از بازار نقدی در خریداران چینی مشاهده شد، چراکه یک فرصت آربیتراژ ایجاد شده بود و واردات از خرید محصولات داخلی ارزان‌تر تمام می‌شد.

این روند نیز انتظار می‌رود این هفته کماکان ادامه داشته باشد، مگر آنکه قیمت‌های داخلی در بازار نقدی سریع‌تر از قیمت‌های وارداتی کاهش یابند. گزارش داده شد تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستیِ لاستیک استایرن بوتادین نسبت به تولیدکنندگان اکریلونیتریل بوتادین استایرن که مارجین‌هایی اندک تا منفی دارند، مارجین‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند.

در بازار پروپیلن، احتمال می‌رود این هفته محدودیت در عرضه‌ی داخلی در استان شن‌دونگ عاملی موثر برای واردات باشد. بازار CFR چین روز 12 اکتبر با ثبت 1،210 دلار در هر تن، به بالاترین میزان خود در چهار سال اخیر رسید.

خریداران چینی خبر دادند مادامی که مارجین‌ها برای پلی پروپیلن در سطح فعلی 600 یوان در هر تن باقی بماند، تقاضا برای خوراک پروپیلن از حمایت برخوردار خواهد بود.

در خصوص عرضه در بازار نیز باید به اطلاع برسانیم، شرکت HW Petrochem، تولیدکننده‌ی بزرگ پروپیلن داخلی در چین، روز 11 اکتبر و پس از تعطیلی دو هفته‌ای به دلیل مسائل فنی، تولید را در واحد هیدروژن‌زدایی پروپان خود مجددا آغاز کرد. انتظار می‌رود این واحد در هفته‌ی جاری به سطح تولید حداکثری خود برسد و این مسئله می‌تواند مشکل محدودیت در عرضه در بازار نقدی شن‌دونگ را بهبود بخشد؛ شن‌دونگ یکی از مناطق کلیدی تولیدکننده‌ی پلی پروپیلن در چین است.

انتظار می‌رود بازار متانول آسیا این هفته با محدودیت مواجه باشد، خصوصاً در جنوب شرق آسیا. بازگشایی واحد تولیدی شماره‌ی 2 شرکت Petronas در مالزی که به تاخیر افتاده به این معنا خواهد بود که محموله‌های نیمه‌ی نخست ماه نوامبر در منطقه نادر خواهند بود و تقاضا از جانب تولیدکنندگان اندونزیاییِ بیودیزل رو به افزایش است و در نتیجه انتظار می‌رود قیمت‌های آسیا روند صعودی‌تری به خود بگیرند.

کمبود محموله‌ها باعث شده تاجران به این مسئله فکر کنند که محموله‌های ارسالی چین و کره‌ی جنوبی به جنوب‌ شرق آسیا را از مقصد خود منحرف کنند، که بنا به گزارش منابع مختلف بازار تنها در صورتی کارگر خواهد بود که قیمت‌های جنوب ‌شرق آسیا به اندازه کافی باب طبع باشند. قیمت‌های متانول وارداتی غیرایرانی در چین اخیراً رشد داشته است و با شدت گرفتن موشکافی بانک‌ها از تراکنش‌های مربوط به ایران، برخی از تاجران چینی رغبتی به خرید محموله‌های ایرانی ندارند.

آروماتیک‌ها

انتظار می‌رود بازار پارازایلن آسیا این هفته ضعیف بماند. روز جمعه‌ی گذشته قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته 7/25 دلار در هر تن کاهش داشتند و معادل 1،315/42 دلار در هر تن (CFR تایوان/چین) و 1.295/42 دلار در هر تن (FOB کره) ارزیابی شدند. مذاکرات حضوری بر سر قیمت‌ها در این هفته قابل توجه نبود و عمدتاً نشانه‌ای از انجام خرید مشاهده نشد.

در خصوص عرضه در بازار نیز باید به اطلاع برسانیم، شرکت Fuhaichuang چین امسال واحد تولیدی پارازایلن خود در شهر شیامن که ظرفیت تولید 1/6 میلیون تن در سال دارد را افتتاح خواهد کرد. به گزارش منابع مختلف بازار، این شرکت در نظر دارد تمام پارازایلن تولیدی این واحد را در تولیدات اسید ترفتالیک خالص خود که از آغاز امسال انجام شده استفاده کند.

قیمت‌های بَنزَن آسیا (FOB کره) نیز ضعف نشان داد و دورنمای قیمت‌ها در این هفته مبهم است. قیمت‌ها روز جمعه‌ی گذشته نسبت به هفته‌ی گذشته 27/33 دلار کاهش داشت و به 829/67 دلار در هر تن (FOB کره) رسید، آن هم به پیروی از رویکرد کاهشی در بازارهای نفتا و پارازایلن. اگرچه تولید بَنزَن از طریق فرایند تبدیل کاتالیزوری خوراک نفتا عمدتاً بدون تغییر مانده، اما به گزارش منابع مختلف بازار، واحدهای گسست ناهمگن تولوئن در در شمال‌ شرق آسیا نرخ تولید خود را در ماه اکتبر کاهش داده‌اند.

به گزارش منابع مختلف بازار، کاهش ارزش یوان در برابر دلار آمریکا نیر در ضعف تقاضا تاثیر داشته چراکه مصرف‌کنندگان نهایی برای خرید محصولات دارای شرایط خرید «CFR چین» که بر اساس دلار آمریکا ارزش‌گذاری شده‌اند تردید داشتند. شاخص «CFR چین» بَنزَن روز جمعه‌ معادل 848 دلار در هر تن ارزیابی شد که نسبت به هفته‌ی گذشته 12 دلار در هر تن کاهش داشت.

محصولات واسط

انتظار می‌رود قیمت‌های پلی اتیلن این هفته ثبات داشته باشند چراکه به علت عرضه مکفی و انجام نگرفتن مذاکرات بر سر قیمت‌ها، تاجران از بازار کناره می‌گیرند. رشد پیشبینی‌شده در میزان تقاضای چین پس از تعطیلات هفته‌ی طلایی در اوایل ماه اکتبر محقق نشد.

انتظار می‌رود این هفته به علت افزایش مختصر تقاضا در هفته‌ی گذشته، بعد از تعطیلات یک هفته‌ای چین، قیمت‌های پلی پروپیلن روندی ثابت تا افزایشی داشته باشند. انتظار می‌رود میزان عرضه همچنان ثبات داشته باشد.

انتظار می‌رود بازارهای مونو اتیلن گلیکل و ترفتالیک اسید خالص در آسیا این هفته افزایش داشته باشند؛ تاجران نیز به‌دقت تقاضای صنایع پایین‌دستی در بخش‌های پلی استر و نساجی را در نظر گرفته‌اند.

اکثر معامله‌کنندگان انتظار دارند به دلیل عوامل فصلی، تقاضا در ماه اکتبر نسبت به اواخر سپتامبر بالاتر باشد، اما چندان خوشبین نیستند.

در خصوص عرضه در بازار نیز باید به اطلاع برسانیم، بنا به گزارش منابع مختلف شرکت پتروشیمی Hengli از چین در نظر دارد یک خط تولید اسید ترفتالیک خالص با ظرفیت 2/2 میلیون تن در سال را به مدت دو هفته از اواسط ماه اکتبر تعطیل کند، اما برنامه‌ریزی شده است واحد 650 هزار تنی شرکت پتروشیمی Zhejiang Yisheng در شهر نانگبو و خط تولید شماره‌ی 2 شرکت پتروشیمی Hanbang با ظرفیت 2/2 میلیون تن در سال در شهر جیانگ‌ین در اواسط ماه اکتبر مجدداً تولید را آغاز کنند.

بنا به گزارش منابع مختلف احتمال می‌رود این هفته، علی‌رغم تعطیلی خارج از برنامه‌ی خط تولید شماره 2 شرکت چینی CNOOC and Shell Petrochemicals Company یا CSPC در شهر هویژ و با ظرفیت 480 هزار تن در سال، میزان عرضه‌ی مونو اتیلن گلیکل همچنان ثبات داشته باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار