کد خبر : 41762

بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن نسبت به افزایش در قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی مقاومت نشان می‌دهد چراکه نگرانی‌های مربوط به جنگ تجاری اخیراً در تعیین جو بازار بسیار تاثیرگذار بوده‌اند

پتروتحلیل- در آسیا، بازارهای آکریلونیتریل بوتادین استایرن همچنان بی‌تفاوت نسبت به افزایش قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی ماندند و در طول هفته‌ی گذشته روندی ثابت تا کاهشی داشتند. این مسئله به علت این است که اعمال جدیدترین تعرفه‌های گمرکی آمریکا برای 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی و نیز کاهش قیمت‌های بوتادین موجب ضعیف ماندن رویکرد به بازار شده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، هفته‌ی گذشته قیمت‌های نفت خام برنت، بر اساس نرخ متوسط هفتگی، برای نخستین بار در چهار سال گذشته از 81 دلار در هر بشکه گذشت و به به بالاترین میزان خود از نوامبر سال 2014 تاکنون رسید. قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی وست تگزاس اینترمیدیت نیز به بالاترین میزان خود در 12 هفته‌ی گذشته رسید.

با وجود این، روند افزایشی قیمت‌های انرژی در بازارهای صنایع پایین‌دستی نمودی نداشت چراکه قیمت‌های بوتادین در بازار نقدی (CFR چین) به پایین‌ترین نرخ خود از حوالی اواخر آپریل رسیدند، اما استایرن در بازار نقدی آسیا کماکان روندی بی‌ثبات داشت.

جدای از هزینه‌های پایین، سومین دور اعمال تعرفه‌های آمریکا برای کالاهای چینی نیز روی بازارهای آکریلونیتریل بوتادین استایرن تاثیر گذاشت چراکه این تعرفه‌های جدید شامل بسیاری از وسایل خانگی و خودرو‌سازی، الکترونیکی و مواد و وسایل مورد استفاده برای ساخت‌وساز می‌شوند که اغلب از رزین‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن ساخته می‌شوند.

لذا، تولیدکننده‌ای از کره‌ی جنوبی کاهش‌های هفتگیِ 20 تا 30 دلار در هر تنی در قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن خود برای اندونزی اعمال کرد، یک تولیدکننده‌ از جنوب‌شرق آسیا نیز قیمت‌های خود برای چین و بازارهای منطقه‌ای را 90 دلار در هر تن کاهش داد.

تاجران اظهار داشتند: «بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن نسبت به افزایش در قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی مقاومت نشان می‌دهد چراکه نگرانی‌های مربوط به جنگ تجاری اخیراً در تعیین جو بازار بسیار تاثیرگذار بوده‌اند.»

بر اساس اطلاعات شاخص تحلیلی ChemOrbis، هفته‌ی گذشته، متوسط هفتگی قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن با شرایط خرید CFR چین به پایین‌ترین نرخ خود از ماه جولای سال 2017 رسید و بازار جنوب‌ شرق آسیا نیز به نوسان در پایین‌ترین نرخ خود در 14 ماه اخیر مشغول بودند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار