کد خبر : 41751

قیمت‌های متانول آسیا به بیشترین میزان خود در 3/5 ماه اخیر رسیدند؛

پتروشیمی مرجان با ظرفیت 1/65 میلیون تن در سال فعالیت خود را آغاز کرد - احتمال می‌رود تحریم‌های آمریکا صادرات ایران را کاهش دهد - پیش‌بینی می‌شود چین، واردات متانول ایرانی را از سپتامبر به بعد کاهش دهد

پتروتحلیل-قیمت‌های متانول آسیا به بیشترین میزان خود در 3/5 ماه اخیر رسیدند که این امر تا بخشی به دلیل ذخایر اندک در بندرها بازار اصلی چین می‌باشد، و معامله‌کنندگان عمدتاً علاقه‌ای به ظرفیت‌های بالای جدید در ایران نشان ندادند.

طبق داده‌های آیسیس، در 21 سپتامبر قیمت‌های نقدی با رشد 5/4 درصدی نسبت به اواخر ژوئیه، در رقم 403 دلار در هر تن (CFR چین) ارزیابی شدند.

در هند، قیمت‌های وارداتی متانول از اواخر ژوئیه به دلیل تقاضای داخلی ضعیف در میان فصل باران‌های موسمی کاهش یافت، درحالی‌که باوجود صادرات سه تولیدکننده ایرانی عرضه فراوان بود.

داده‌های آیسیس نشان داد، قیمت‌ها از 3 اوت افتی 8/2 درصدی داشتند و در 21 سپتامبر به 374/50 دلار در هر تن (CFR WC هند) رسیدند.

ایران، که یکی از عرضه‌کنندگان اصلی متانول به چین و هند است، در اوایل این ماه کار خود را در واحد متانول در عسلویه با ظرفیت 1/65 میلیون تن در سال آغاز کرد.

منابع بازار گفتند، پتروشیمی مرجان که در این واحد فعالیت می‌کند، قصد دارد تا اولین محموله‌های خود را از اواسط سپتامبر تا اوایل اکتبر صادر کند.

منابع بازار گفتند، موج دوم تحریم‌های آمریکا از 4 نوامبر اعمال خواهد شد، و از صادرات متانول ایران جلوگیری می‌شود.

اکثر خریداران آسیایی در مورد خرید محموله‌های ایرانی مردد بودند، اگرچه شمار اندکی از خریداران منطقه‌ای همچنان به‌طور منظم از این کشور خاورمیانه‌ای خرید می‌کنند.

یکی از خریداران جنوب شرق آسیا گفت: «با توجه به تحریم‌ها، رقابت بالایی برای محموله‌های غیر ایرانی خواهد بود.»

ازآنجایی‌که عرضه وارداتی توسط تعطیلی واحدها و کاهش تولیدات در طی زمستان کمتر شده است، معامله‌کنندگان بازار در آسیا روند صعودی متانول را حفظ کردند.

در عربستان سعودی، شرکت the International Methanol Co (IMC) واحد خود را در 16 سپتامبر به مدت 5 هفته تعطیل کرد، درحالی‌که در جنوب شرق آسیا، پیش‌بینی می‌شود که واحد Kaltim Methanol Industri’ از اواسط اکتبر به مدت 45 روز تعطیل شود.

هند می‌تواند حتی زمانی که تحریم‌ها از سوی آمریکا عملی شود، یکی از چند بازار در دسترس برای متانول ایرانی باشد. منابع بازار گفتند، در حال حاضر، خریداران هندی همچنان می‌توانند با ایران مراوده مالی داشته باشند.

این کشور جنوب شرق آسیایی سالانه در حدود 80 درصد از متانول خود را از ایران تأمین می‌کند، درحالی‌که باقی آن را از دیگر کشورهای خاورمیانه‌ای خریداری می‌کند.

یکی از تاجران هندی گفت: «حتی چین، که بزرگ‌ترین خریدار محموله‌های ایرانی از سال گذشته بود، در سال جاری واردات خود از ایران را کاهش داده است.»

منابع بازار پیش‌بینی کردند که به دلیل اعمال مجدد تحریم‌ها از آمریکا بر تهران، واردات متانول چین از ایران در ماه سپتامبر 25 درصد کاهش یابد.

یکی دیگر از تاجران هندی گفت: «بازار متانول هند در مقایسه با چین بسیار کوچک‌تر است، و ما قادر نخواهیم بود که میزان ازدست‌رفته از واردات چین را برای ایران جبران کنیم.»

در سال 2017، چین 2/52 میلیون تن از ایران متانول وارد کرد. واردات هند از این کشور خاورمیانه‌ای در پایان سال مالی 2018 در میزان 1/18 میلیون تن قرار گرفت.

با کاهش تقاضا از چین، احتمال می‌رود که قیمت‌های متانول ایران تحت‌فشار قرار گیرند.

تعدادی از خریداران آسیا می‌توانند از قیمت‌های پایین محموله‌های ایرانی بهره‌مند شوند، اگرچه مشکلات پرداختی بر سر راه آن‌ها خواهد بود.

یکی از خریداران منطقه‌ای گفت: «مشکل اصلی در رابطه با خرید محموله‌های ایرانی مشکل پرداختی است، زیرا از سوی دولت‌های آسیایی هیچ محدودیتی برای خرید وجود ندارد.»

دومین خریدار در منطقه گفت: «فرآیند خرید محموله‌های ایرانی مشکل خواهد بود، بنابراین قیمت‌های باید بسیار جذاب باشند تا آن را در نظر بگیرم.»

تولیدکنندگان ایرانی در نظر دارند که محل صادرات خود را تغییر دهند، و به دنبال خریداران بالقوه در شمال شرق و جنوب شرق آسیا و همچنین اروپا، نظیر ترکیه می‌باشند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار