کد خبر : 41475

دورنمای پتروشیمی آسیا؛

احتمال می‌رود قیمت‌های پروپیلن داخلی چین در این هفته در میان محدودیت عرضه نقدی، افزایش پیدا کنند

پتروتحلیل- بازارهای پتروشیمی آسیا، از حاشیه سودهای صنایع پایین‌دستی، فصل تعطیلی واحدها و کاهش ارزش یوان چین در برابر دلار آمریکا تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

به گزارش «پتروتحلیل»، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌های پاراکسیلن و اتیلن با توجه به سیر صعودی حاشیه سودهای صنایع پایین‌دستی، تقویت شوند. در این میان، عرضه بنزن، اتیلن و پروپیلن در مواجهه با فصل تعطیلی واحدها در حال محدود شدن است.

آروماتیک‌ها

قیمت‌های پاراکسیلن چین و تایوان (CFR) با افزایش هفتگی 6/6 درصد در جمعه گذشته، به بیشترین میزان خود در 4 سال گذشته نزدیک شدند. تقاضای محموله‌های ماه سپتامبر با روند صعودی بازارهای معاملات آتی اسید ترفتالیک خالص صنایع پایین‌دستی سپتامبر که در بازار بورس ژنگژوا منعقد می‌شود همراه شد. بنابراین، این امر مؤید آن است که حاشیه سودهای تولیدکنندگان پاراکسیلن از نفتا (CFR ژاپن) در روز 2 اوت 2018 به بیشترین میزان خود در 4 سال اخیر نزدیک شد، و پیش‌بینی می‌شود این روند صعودی تا دو هفته دیگر و بعد از پایان قراردادهای بازارهای معاملات آتی ماه سپتامبر ادامه داشته باشد.

پیش‌بینی می‌شود در بازار بنزن، مشکلات واحدها محموله‌های ماه سپتامبر و اکتبر را تحت تأثیر قرار دهد. ازآنجایی‌که معامله‌کنندگان بازار با اشتیاق بالا به دنبال خرید بنزن تحویل سپتامبر می‌باشند، این وضعیت در هفته گذشته منتج به وارونگی در ساختار بازار شد.

فاصله قیمتی سپتامبر و اکتبر با برابری در یک هفته قبل در جمعه گذشته به 3 دلار در هر تن رسید. در این میان، تعطیلی‌های برنامه‌ریزی نشده در ماه سپتامبر موجب از دست رفتن ظرفیتی در حدود 26000 تن در سال می‌شود. واحد شماره 2 BTX شرکت Hanwha Total کره جنوبی در ماه سپتامبر به مدت 2 هفته تعطیل خواهد بود، درحالی‌که واحد Wakayama شرکت ژاپنی JX Nippon Oil& Energy برای یک ماه از اواسط سپتامبر تعطیل خواهد شد.

اولفین‌ها

در بازار اتیلن آسیا، منابع گفتند که ازآنجایی‌که پیش‌بینی می‌شود عرضه نقدی از جنوب شرق آسیا همراه با تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده کراکینگ در سنگاپور و تایلند اندک باشد، عرضه و تقاضا متعادل ماه سپتامبر در مقایسه با ماه اوت محدود خواهد شد. انتظار می‌رود تقاضای نقدی در چین به دلیل حاشیه سودهای مناسب برای چند صنایع پایین‌دستی، به‌خصوص برای استایرن مونومر، مناسب باقی بماند.

احتمال می‌رود قیمت‌های پروپیلن داخلی چین در این هفته در میان محدودیت عرضه نقدی، افزایش پیدا کنند. یکی از تاجران کره جنوبی گفت، تعطیلی‌های بیشتری در میان واحدهای کراکینگ در جنوب شرق آسیا درراه است، و محموله‌های بیشتری به آنجا منتقل می‌شوند، که منتج به عرضه اندک شده است.

پلیمرها

قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک آسیا در روز چهارشنبه در میان تقاضای نامناسب فصلی، 5 دلار در هر تن کاهش یافت. درحالی‌که گزارش‌ها مبنی بر پایین بودن ذخایر پلیمر چین بود، بسیاری از معامله‌کنندگان چینی احتمالاً با توجه به ارزش پایین یوان در برابر دلار به موضع انتظار و رصد خود ادامه دهند.

یکی از منابع نزدیک به گفت، شرکت Zhongan Lianhe چین برنامه دارد تا کار در واحد جدید پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک خطی خود با ظرفیت 350000 تن در سال را در آنهویی در سال 2019، آغاز کند. منابع بازار پیش‌بینی می‌کنند که آغاز فعالیت این واحد با میزان تولید مدنظر چند ماه به طول بیانجامد. 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار