کد خبر : 41412

شرکت PepsiCo تولیدکننده نوشیدنی اعلام کرد که برنامه‌هایی برای جمع‌آوری و بازیافت پلی‌اتیلن ترفتالات زائد تولیدشده در ایالت دارد

پتروتحلیل-در حال حاضر منع کامل استفاده از پلاستیک‌های یک‌بارمصرف در 19 ایالت در سراسر هند در دستور کار است، اما با ایرادات و اعمال ضعیف مواجه شد، که این امر تا بخشی مربوط به در دسترس نبودن جایگزین‌های ارزان برای مصرف‌کنندگان است.

به گزارش «پتروتحلیل»، ایالت اوتار پرادش هم‌راستا با استراتژی کلی هند که توسط نخست‌وزیر نارندرا مودی در ماه ژوئن در جهت منع کامل استفاده از پلاستیک‌های یک‌بارمصرف تا سال 2022 اعلام شد، آخرین جایی بود که در روز 15 ژوئیه این قانون را اعمال کرد.

از 29 ایالت و 7 ناحیه هم‌پیوسته، در حال حاضر 25 ایالت یا به‌صورت جزئی یا کلی، این قانون را به‌خصوص برای کیسه‌های پلی‌اتیلن با ضخامت کمتر از 50 میکرون اعمال می‌کنند.

طبق گفته اتاق بازرگانی و صنایع هند، در هند، که دومین اقتصاد بازار بزرگ آسیا است، در سال 2017 هر شخص 11 کیلوگرم مصرف پلیمر داشته است، که این میزان از چین با 38 کیلوگرم و اروپا با 65 کیلوگرم کمتر است.

بیش از مصرف، مشکل هند در تجزیه پلاستیک‌های زائد است.

رئیس صنف کلی تولیدکنندگان پلاستیک در هند، هیتن بهدا گفت: «پلاستیک مسئله اصلی نیست، آشغال ریزی مشکلی است که باید به آن پرداخت.»

او اظهار داشت: «در اقتصادهای توسعه‌یافته، کالاها در طی چندین سال از چرخه کنار می‌روند و نه به‌صورت ناگهانی. ما پیش از اعمال این قانون باید به دنبال جایگزین‌ها باشیم یا شاید در آخر چیزی پر گزند تر را عرضه کنیم.»

اعمال قانون منع استفاده از پلاستیک در طی سالیان موفق نبوده است. سکیم اولین ایالت هند بود که مدت‌ها قبل در سال 1998 قانون منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را وضع کرد و بعدازآن در سال‌های بعد تعداد دیگری از ایالت‌ها این رویه را دنبال کردند، درحالی‌که قانون منع سراسری در هند در سال 2016 وضع شد.

یکی از تولیدکنندگان پلاستیک واقع در بمبئی گفت: «اکثر ایالت‌های هند در برابر این قوانین از روش بالا به پایین استفاده می‌کنند. خرده‌فروشان و مصرف‌کنندگان نهایی در مورد جایگزین‌ها نه آموزش دیده‌اند و نه تأمین شده‌اند.»

هیئت مرکزی کنترل آلودگی که تحت وزارت محیط‌زیست و جنگل‌های هند فعالیت می‌کند، در گزارشی در سال 2016 اعلام کرد که کیسه‌های پلاستیکی در ایالت‌هایی که این قانون وضع شده است هم به فروش می‌رسند و هم استفاده می‌شوند.

طبق گزارش، هند در روز بیش از 15000 تن پلاستیک زائد تولید می‌کند، که در حدود 9000 تن یا 60 درصد از آن‌ها جمع‌آوری و بازیافت می‌شوند، درحالی‌که 6000 تن باقی‌مانده جمع‌آوری نشده و در محل‌های دفن زباله یا خیابان‌ها و فاضلاب رها می‌شوند.

پرامود کولکارنی از سازمان غیردولتی Green Yatra واقع در بمبئی گفت: «مهاراشترا، پرجمعیت‌ترین ایالت هند و بزرگ‌ترین تولیدکننده پلاستیک‌های زائد در حال حاضر تحت آزمایش و بررسی قرار گرفته است.»

مهاراشترا در روز 23 ژوئن قانون منع استفاده از پلاستیک را اعلام کرد، اما مخالفت شدید توسط تولیدکنندگان پلاستیک و صنایع هم‌پیمان آن‌ها اعمال این قانون را سه ماه به تعویق انداخت.

این قانون در این ایالت، کیسه‌های پلی‌اتیلن یک‌بارمصرف، کارد و چنگال پلاستیکی یک‌بارمصرف، آیتم‌های ترموکل یک‌بارمصرف، پوشش‌های پلاستیکی مورداستفاده در بسته‌بندی و نگهداری، کیسه‌های پلی‌پروپیلن غیر بافتی، کیسه‌های پلاستیکی برای نگهداری مایع، آیتم‌های بسته‌بندی پلاستیکی برای غذا، پلاستیک و تزیینات ترموکلی را شامل می‌شود.

متخلفان با جریمه‌های 5000 تا 25000 روپیه ای (73 تا 365 دلار در هر تن)  و سه ماه زندان مواجه می‌شوند.

اگرچه، تولیدکنندگان پلاستیک و دیگر اصناف صنعت، به این موضوع که دولت هیچ‌گونه راه‌حل قابل تأمین یا جایگزین‌هایی برای پلاستیک‌های یک‌بارمصرف ارائه نکرده است، شکایت کردند.

رئیس صنف کلی تولیدکنندگان پلاستیک بهدا گفت: «ما باید یک راه‌حل مشترکی ارائه کنیم که به صنعت پلاستیک آسیبی وارد نشود.»

منابع صنعت گفتند، ازآنجایی‌که کیسه‌های نخی یا کنف هندی اغلب گران است و تولید کیسه‌های ارزان‌تر نشاسته ذرت هنوز محدود است، مشکل اصلی نبود جایگزین‌های ارزان و اقتصادی است.

شرکت‌های مصرف‌کننده تا به این جای کار به این سیاست دوستدار طبیعت واکنش مثبت نشان داده‌اند؛ خرده‌فروشی Walmart متعهد شد که دیگر از بسته‌بندی‌های کوچک یک‌بارمصرف استفاده نکند درحالی‌که شرکت PepsiCo تولیدکننده نوشیدنی اعلام کرد که برنامه‌هایی برای جمع‌آوری و بازیافت پلی‌اتیلن ترفتالات زائد تولیدشده در ایالت دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار