کد خبر : 41301

در بازار نقدی چین؛

قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی (CFR آسیای شرق دور) اخیراً به علت محدود بودن عرضه، در بالاترین نرخ خود در 3 ماه گذشته در نوسان بوده است

پتروتحلیل- اطلاعات شاخص تحلیلی ChemOrbis نشان می‌دهد قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم (CIF چین) برای نخستین بار از اوایل آپریل به زیر قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی آسیا رفته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، بازار پلی اتیلن سنگین گرید فیلم وارداتی چین در دو هفته گذشته با کاهش‌هایی روبه‌رو بوده است چراکه به علت رکود فصلی و همچنین کاهش ارزش یوان، تقاضا نامناسب است.

از سوی دیگر، قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی (CFR آسیای شرق دور) اخیراً به علت محدود بودن عرضه، در بالاترین نرخ خود در 3 ماه گذشته در نوسان بوده است.

بر اساس اطلاعات ما، متوسط هفتگی قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم وارداتی در حال حاضر 5 تا 10 دلار در هر تن کمتر از اتیلن بازار نقدی است. قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم طی نیمه‌ی اول ماه می، از برتری قیمتی 140 تا 150 دلار در هر تنی نسبت به اتیلن برخوردار بودند. 

همچنین اطلاعات نشان می‌دهد متوسط هفتگی قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی از اواسط ماه می در کل 125 دلار در هر تن رشد داشته اما پلی اتیلن سنگین گرید فیلم در همین مدت زمان 40 دلار از ارزشش کم شده است.

یوان چینی در پی تشدید جنگ تجاری با آمریکا به پایین‌ترین ارزش خود نسبت به دلار در شش ماه گذشته رسیده است. تاجران اظهار داشتند: «ما سخت در تلاشیم تا تقاضای خریداران چینی برای منابع بین‌المللی پلی اتیلن را جذب خود کنیم. آنها یا از بازار کناره گرفته‌اند و یا قیمت‌های پیشنهادی پایین‌تری برای ماه جولای مطرح می‌کنند. انها به کاهش ارزش یوان اشاره می‌کنند که روی قدرت خرید را تاثیر بدی گذاشته است.»

قیمت‌های ابتدایی ماه جولای پلی اتیلن سنگین گرید فیلم خاورمیانه برای بازار چین در هفته‌ی گذشته روندی ثابت تا اندکی افزایشی داشت. تاجری خاطرنشان کرد: «ما سعی داریم قیمت‌های پلی اتیلن سنگین را از کاهش‌های سنگین ناشی از محدودیت نسبی در عرضه این محصول حفظ کنیم. با وجود این، خریداران نظر به کاهش اخیر ارزش یوان، درخواست تخفیف‌های بیشتر دارند.»

علاوه بر تاثیر نرخ ارز، بهبود مقادیر عرضه در داخل چین نیز بازار پلی اتیلن را تحت فشار قرار داده است. هم‌راستا با پایان فصل انجام تعمیرات، تعدادی از واحدهای تولیدی پلی اتیلن سنگین قصد دارند تا پایان ماه ژوئن فعالیت‌های خود را از سر بگیرند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار