کد خبر : 41288

اگرچه انتظار می‌رود قراردادهای پروپیلن اروپا با افزایش همراه باشد، اما معامله‌کنندگان فکر می‌کنند این مسئله روی بازار ترکیه تاثیری نخواهد داشت

پتروتحلیل- در ترکیه، تقاضا برای پلی پروپیلن در دوران پساانتخابات همچنان پایین ماند چراکه تازه بسیاری از خریداران در منطقه جنوب در حال بازگشت از تعطیلات طولانی‌مدت بودند و معامله‌کنندگان نیز توجه‌شان را به تغییرات نرخ مبادله و قراردادهای آتی پروپیلن ماه جولای در اروپا معطوف کرده بودند.

به گزارش «پتروتحلیل»، در این میان، قیمت‌های ابتدایی پلی پروپیلن ماه جولای عمدتاً از سوی چند عرضه‌کننده خاورمیانه بدون تغییر اعلام شد.

قیمت‌های وارداتی که اکثراً توسط تاجران اعلام شدند، نسبت به هفته گذشته بین 0 و 5 تا 10 دلار در هر تن کاهش داشتند. گرید رافیای عربستان سعودی در نرخ 1320 تا 1350 دلار در هر تن (CIF، مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی، نقد) اعلام شد، اما گرید فایبر در نرخ 1335 تا 1360 دلار در هر تن ثابت ماند و بازه بالایی قیمت‌ها از سوی تبدیل‌کنندگان نامناسب قلمداد شد. گرید فایبر ایرانی نیز در بازه‌ی پایین قیمت‌ها 10 دلار پایین رفت و به 1350 تا 1380 دلار در هر تن (CPT/FCA) رسید.

در بازار داخلی، بازه‌ی کلی قیمت گرید رافیا به 1710 تا 1730 دلار در هر تن کاهش داشت، اما معاملاتی با رقم پایینِ 1670 دلار در هر تن نیز در بازار برای محموله‌های عرضه فوری گزارش شد. فروشندگان برای تسریع در روند فروش خود باید راضی به دادن تخفیف می‌شدند، اما هنوز مقاومت خود را در بازه‌ی بالای قیمت‌ها کنار نگذاشته‌اند.

با وجود این، برخی فروشندگان در اعلام قیمت‌های خود قاطع بودند. توزیع‌کننده‌ای اظهار داشت: «ما علی‌رغم قیمت‌های پیشنهادی پایین‌تر، قصد کاهش قیمت‌های خود را نداریم. تبدیل‌کنندگان نیاز خواهند داشت تا حداکثر در 15 روز آینده به بازار بازگردند، چراکه بالاخره زمانی موجودی انبارهای‌شان به اتمام می‌رسد.»

اگرچه انتظار می‌رود قراردادهای پروپیلن اروپا با افزایش همراه باشد، اما معامله‌کنندگان فکر می‌کنند این مسئله روی بازار ترکیه تاثیری نخواهد داشت. بر اساس نظر برخی، تقاضای مصرف‌کنندگان نهایی پایین‌تر از انتظارات همه از این دوره زمانی است چراکه قدرت خرید پایین آمده است.

معامله‌کنندگان انتظار دارند در آینده، قیمت‌های جدیدی برای ماه جولای، عمدتاً بدون تغییر دریافت کنند چراکه خریداران با توجه به کافی بودن عرضه و برتری قیمتی مناسب نسبت به بازار چین، دیگر مایل به قبول افزایش‌های بیشتر نیستند. بر اساس نظر معامله‌کنندگان، اگر تقاضا همچنان پایین بماند، ممکن است خریداران نسبت به قیمت‌های ماه ژوئن تخفیف‌هایی دریافت کنند. خریداری پیش بینی کرد: «این میزان موجودی انبارهای خریداران است که وضعیت هفته‌ی آینده بازار مشخص خواهد کرد. ممکن است قیمت‌های پلی پروپیلن بین 0 و 10 تا 20 دلار در هر تن کاهش یابند چراکه احتمال دارد تاثیر روند کاهشی بازار چین در بازار ترکیه نیز محسوس‌تر باشد.» ضمناً، معامله‌کنندگان نیز باید نسبت به این مسئله هوشیار باشند که آیا افزایش تولید اوپک برای پایین آوردن قیمت‌های نفت خام ثمربخش است یا خیر.

مهم‌ترین نکات

•  انتظار برای اعلام قراردادهای c3 اروپا

•  برنامه فروشندگان برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها

•  مطرح شدن پیشنهادهای خرید پایین‌تر از سوی خریداران

•  میزان عرضه کافی است و تقاضا همچنان ضعیف 

•  نرخ در بازار داخلی (دلار در هر تن):  گرید رافیا 1670 تا 1730 (با شرایط ex-warehouse)

•  محصولات وارداتی عربستان سعودی (دلار در هر تن):  گرید رافیا 1320 تا 1350 | گرید فایبر 1335 تا 1350 (CIF)

Reference Prices

Middle East
PP raffia (-) 1320-1330 (-10) USD/ton
PP fibre (-5) 1335-1340 (-10) USD/ton

Iran
PP raffia (-) 1320-1340 (-) USD/ton
PP fibre (-10) 1350-1370 (-10) USD/ton

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار