کد خبر : 41285

سبقت عرضه از تقاضا؛

تولید اَستون داخلی از سه‌ماهه‌ی چهارم سال 2017 افزایش داشته است؛ یعنی زمانی که واحد تولیدی صنایع پایین‌دستی فنول - تاسیسات سیکلوهگزانون 200 هزار تنی شرکت Fujian Shenyuan - افتتاح شد

پتروتحلیل- قیمت‌های داخلی اَستون چین به دلیل افزایش عرضه در ماه ژوئن و پایین بودن تقاضا، به پایین‌ترین نرخ خود در دو سال اخیر رسید و واحدهای تولیدی صنایع پایین‌دستی در هاب‌های پتروشیمی بزرگ نیز به دلیل بررسی‌های زیست‌محیطی سختگیرانه‌ی دولت، ظرفیت‌های تولید را پایین آورده‌اند.

به گزارش «پتروتحلیل»، بر اساس اطلاعات ما، در روز 28 ماه ژوئن، قیمت‌ها در بازار نقدی با 12 درصد کاهش نسبت به اواخر ماه می، معادل 4،450 یوان (671 دلار) در هر تن (ex-tank) براورد شد.

با افتتاح واحد تولیدی شرکت‌های CNOOC و محصولات پتروشیمی شرکت Shell یا (CSPC) در اوایل ماه می، که در شهر هویژ واقع است و ظرفیت تولید 350 هزار تن در سال فنول/استون را دارد، عرضه ماهانه داخلی اَستون چین حدوداً 10 هزار تن بالا رفت.

این واحد تولیدی که توانایی تولید 220 هزار تن در سال فنول و 130 هزار تن در سال اَستون را دارد مطابق معمول در حال تولید است.

در این میان، دیگر تولیدکنندگان فنول/استون به علت سودهای مناسب ناشی از کاهش شدید قیمت‌های خوراک بَنزَن، سطح تولید خود را بالا برده بودند. متوسط سطح تولید واحدهای تولیدی داخلی  در روز 22 ماه ژوئن بیش از 90 درصد بود.

قیمت‌های خوراک بَنزَن در شرق چین نسبت به اوایل ماه فوریه 32 درصد افت داشته و به 6،115 یوان در هر تن (ex-tank) رسیده است.

بر اساس فرمول تئوری تعیین بهای تولیدکنندگان فنول/اَستون، متوسط مارجین سود آنها از 15/8 درصد در ماه آپریل کاهش داشته اما در نرخ 3/9 درصد در ماه ژوئن ثبات خوبی داشته که این موضوع باعث انگیزه برای تولید بالا شده است.

در 6 ماه نخست سال 2018، این رقم حدوداً 7 درصد بوده است.

تولید اَستون داخلی از سه‌ماهه‌ی چهارم سال 2017 افزایش داشته است؛ یعنی زمانی که واحد تولیدی صنایع پایین‌دستی فنول - تاسیسات سیکلوهگزانون 200 هزار تنی شرکت Fujian Shenyuan - افتتاح شد.

اما به گزارش منابع مختلف بازار، در ماه جاری، واحدهای تولیدی صنایع پایین‌دستی که در استان‌های شن‌دونگ، جیانگسو و گوانگژو، ایزوپروپانول (IPA)، ایزوپروپیل‌آمین (MIPA)، متیل ایزوبوتیل کتون (MIBK)، کاهنده آب آلیفاتیک، چسب و حلال‌ تولید می‌کردند، در واکنش به بررسی‌های سختگیرانه زیست‌محیطی دولت، مجبور به کاهش سطح تولید و یا تعطیل کردن واحدهای خود شدند.

از سوی دیگر واحدهای تولیدی بیسفنول اِی و متیل متا آکریلات سطح تولید معمولی داشته‌اند.

یکی از معامله‌کنندگان اظهار داشت: «پیش تر، برخی تولیدکنندگان می‌توانستند در طول شب و بعد از بررسی‌های روزانه به فعالیت‌های واحدهای تولیدی خود ادامه دهند. اما این نیز دیگر امکان‌پذیر نیست.» وی به بازرسی‌های زیست‌محیطی سختگیرانه‌ای اشاره کرد که توسط جمعی منتخب از سوی دولت مرکزی انجام می‌شود.

درنتیجه، تقاضا برای اَستون کاهش یافته و این منجر به افزایش ظرفیت انبارهای بنادر شرق چین شده است. در روز 25 ماه ژوئن، انبارهای جیانگسو حدود 29 هزار تن موجودی داشتند که از نرخ 20 هزار تنِ معمول نیز بیشتر است.

به گزارش منابع مختلف بازار، این انبارها 3 هزار تن دیگر نیز در خود جای خواهد داشت، یعنی محموله‌هایی که انتظار می‌رود اواخر این هفته به شرق چین برسند و در آینده نزدیک 5 هزار تن دیگر نیز از خاورمیانه خواهد رسید.

معامله‌کنندگان انتظار دارند با پایان بررسی‌های زیست‌محیطی در استان جیانگسو در روز 10 ماه جولای، تقاضا بهبود یابد و  بعد از کاهش‌های شدید قیمت‌های اخیر، انبارسازی‌های مجدد تاجران دوباره آغاز شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار