کد خبر : 41273

اختلاف قیمتی بازار تحویل آتی نفتا نیز به شکل چشمگیری کاهش داشته است

پتروتحلیل- بر اساس گزارش تاجران، قیمت‌های نفتای آسیا به تاثیر از مکفی بودن عرضه افت کرد، همین طور با آغاز روند افزایش ارسال محموله‌های بین‌المللی از غرب، برتری قیمت‌ها در بازار نقدی نیز کاهش یافت.

به گزارش «پتروتحلیل»، در پایان وقت کاری روز 26 ماه ژوئن، قیمت‌های نفتای گرید اُپن اسپک (Open-spec) معادل 637/75 دلار در هر تن (CFR ژاپن) موعد نیمه‌ی اول آگوست با اندکی تغییر نسبت به روز قبل مطرح شدند.

با وجود این، بر اساس اطلاعات ما، قیمت‌ها در بازار نقدی در مقایسه با قیمتِ 696 دلار در هر تنیِ یک ماه قبل (CFR ژاپن)، 8 درصد کاهش داشته است.

انتظارات در بازار برای به وجود آمدن جریان‌هایِ حتی قابل‌توجه‌ترِ آربیتراژ از اروپا و دریای مدیترانه رویکرد به بازار را دستخوش تغییر کرده است.

این مسئله اخیراً در خریدهای محموله‌های بازار نقدی توسط مصرف‌کنندگان نهایی نمود پیدا کرده؛ محموله‌هایی که در نرخ‌های بسیار پایین‌تر از قبل به فروش رفته است.

شرکت پتروشیمی فورموسای تایوان حدود 100 هزار تن نفتای بازار نقدی را خریداری کرد که در مقایسه با فرمول قیمت‌گذاری این شرکت برای تحویل در شهر مایلیائو، 5 دلار در هر تن بیشتر بوده است.

بر خلاف آن، این شرکت در مقایسه با فرمول قیمت‌گذاری برای محموله‌های موعد نیمه‌ی دوم ماه جولای 7 تا 9 دلار در هر تن بیشتر پرداخت کرده است.

به همین شکل، شرکت Yeochun NCC از کره‌ی جنوبی روی‌هم‌رفته 125 هزار تن نفتای بازار نقدی را با نرخی حدوداً 5/50 دلار در هر تن بیشتر نسبت به نرخ‌های CFR بازار نقدی ژاپن خریداری کرده است.

نرخ‌های خرید این شرکت برای محموله‌های موعد نیمه‌ی اول ماه آگوست تحویل در شهر یازو (Yeosu)، نسبت به خرید قبلی این شرکت برای محموله‌های موعد نیمه‌ی دوم ماه جولای که معادل 10 دلار در هر تن بیشتر از نرخ‌های CFR بازار نقدی ژاپن بود، با کاهش همراه شد.

با تداوم مذاکرات بر سر قیمت‌ها، این شرکت سعی دارد به صورت همزمان و از طریق مناقصه‌ای جدا، برای به دست آوردن محموله‌های مدت‌دار برای یک دوره 12 ماهه از ماه سپتامبر تلاش کند.

این مسئله همزمان شده است با کاهش اختلاف قیمت‌ها به علت عرضه مکفی در بازار.

منبعی مستقر در جنوب شرق آسیا اظهار داشت: «نفتا به دلیل ضعف در بازارهای غرب [و بنزین] روند کاهشی دارد.

در آسیا، اختلاف نرخ نفتا با نرخ نفت خام برنت موعد ماه آتی (آگوست) دربورس بین قاره‌ای (ICE) در روز 26 ماه ژوئن معادل 74/20 دلار در هر تن بود که نسبت به نرخ مشابه هفته گذشته، یعنی 74/40 دلار در هر تن، کاهش داشت. این اختلاف قیمتی از آن زمان و طی نیمه‌ی اول ماه ژوئن، از مرز 80 تن دلار در هر تن کاهش یافته است.

اختلاف قیمتی بازار تحویل آتی نفتا نیز به شکل چشمگیری کاهش داشته است.

اختلاف بین نرخ نیمه‌ی اول آگوست و نیمه‌ی اول سپتامبر در وضعیت وارونگی معادل 6 دلار در هر تن بوده است. این اختلاف ماه گذشته در رقم بزرگ‌تر 16 دلار در هر تن بود.

اما بر اسا گزارش منابع بازار،با توجه به تقاضای صنایع پایین‌دستی که معمولاً باثبات است، انتظار نمی‌رود بازار در هفته‌های آتی به وضعیت کونتانگو برود (قیمت نقد بازار از قیمت آتی آن کمتر شود).

در خصوص محموله‌های بین‌المللی نیز باید گفت، برآورد می‌شود به طور بالقوه میزان تخمینی 1/4 میلیون تن نفتا از غرب وارد آسیا شود که رقمی بیش از متوسط میزان ماهانه 1/2 میلیون تنی است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار