کد خبر : 41264

انتظار می‌رود پروژه برنامه‌ریزی‌شده رتناگری طیفی از محصولات پالایشی نفتی، ازجمله بنزین و گازوئیل را تولید کند که با استاندارهای سوختی یورو 6 هم مطابقت خواهد داشت

پتروتحلیل- شرکت ملی نفت ابوظبی (ادناک) و سعودی آرامکو به صورت مشترک مالک 50 درصد از مجتمع 44 میلیارد دلاری پالایشی و پتروشیمی در شهر رتناگری هند خواهند شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، توافقنامه‌ی ساختاری این قرارداد توسط احمد الجابر، وزیر کشور امارات و مدیرعامل گروه شرکت ملی نفت ابوظبی (ادناک)؛ امین ناصر، مدیرعامل شرکت سعودی آرامکو؛ سانجیو سینگ، رئیس شرکت ایندین اویل (IOC)؛ موکش کومار سورانا، رئیس و مدیر اجرایی شرکت هندوستان پترولیوم (HPCL)؛ و راجکومار، رئیس و مدیر اجرایی شرکت بهارات پترولیوم (BPCL) به امضا رسید.     

این دو شرکت نفتی دولتی یک توافق‌نامه‌ی ساختاری مشارکت راهبردی در پروژه رتناگری در بخش غربی کشور هند را به امضا رساندند و این مسئله را با انتشار دو بیانیه‌ی رسمی جدا در روز 25 ماه ژوئن اعلام داشتند.

آنها یادداشت تفاهمی با کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های هندی امضا کردند که 50 درصد باقی مانده‌ی این پروژه‌ی مشترک را مالک خواهند شد.

شرکت ایندین اویل (IOC)، بهارات پترولیوم (BPCL) و هندوستان پترولیوم (HPCL) این کنسرسیوم را تشکیل می‌دهند.

این پالایشگاه در استان مهاراشترا قادر به پردازش 1/2 میلیون بشکه نفت خام در روز خواهد بود و خوراک مجتمع پتروشیمی یکپارچه را تولید خواهد کرد که خود ظرفیتی 18 میلیون تنی در سال دارد.

این پروژه‌ی توسط شرکت پروژه‌ی مشترک «شرکت پتروشیمی و پالایشی رتناگری (RRPCL)» که به تازگی به ثبت رسیده است اجرا خواهد شد.

احمد الجابر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ابوظبی (ادناک) اظهار داشت: «این پروژه مصداق عینی راهبرد ما در راستای توسعه صنایع پایین‌دستی است، جایی که ما سرمایه‌گذاری‌های راهبردی، اقتصادمحور، هدف‌دار، هم در داخل کشور امارات و هم در خارج انجام می‌دهیم.»

وی افزود: «ما با سرمایه‌گذاری در این پروژه، مسئله برداشت نفت خام خود را به اقتصادی مهم و رو‌به‌رشد و همچنین یکی از بزرگ‌ترین بازارهای پتروشیمی و پالایشی که سریع‌ترین سرعت رشد را دارد می‌سپاریم.»

سعودی آرامکو در ماه آپریل اعلام کرد که ممکن است این شرکت برای اجرای ابرپروژه رتناگری با شرکت‌های IOC، BPCL و HPCL به دنبال شریکی راهبردی بگردد.

امین ناصر، رئیس و مدیرعامل شرکت سعودی آرامکو نیز اظهار داشت: «سعودی آرامکو مفتخر است با شرکت شرکت ملی نفت ابوظبی (ادناک) و شرکت پتروشیمی و پالایشی رتناگری (RRPCL) مشارکت نماید و با مساعدت آنها اطمینان حاصل کند که روبه‌رشد‌ترین اقتصاد دنیا برای موفقیت و رشد پایدار خود از خوراک کافی و مطمئنی برخوردار است؛ این پروژه تقاضای فزاینده‌ی هند برای محصولات سوختی و شیمیایی را تامین خواهد کرد.»

بر اساس اعلامیه‌های ادناک، مطالعات پیش‌امکان‌سنجی برای تعیین پیکربندی کلی پروژه انجام خواهد شد.

انتظار می‌رود پروژه برنامه‌ریزی‌شده رتناگری طیفی از محصولات پالایشی نفتی، ازجمله بنزین و گازوئیل را تولید کند که با استاندارهای سوختی یورو 6 هم مطابقت خواهد داشت.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار