کد خبر : 41260

تاجران گزارش داده‌اند قیمت‌های پلی استایرن یک تولیدکننده‌ی تایوانی نسبت به هفته گذشته بدون تغییر مانده اما دو تولیدکننده تایوانی دیگر در هفته جاری، کاهش‌های قابل‌ملاحظه‌ی 40 تا 100 دلاری را برای پلی استایرن معمولی و 50 تا 70 دلاری را برای پلی استایرن مقاوم خود صورت داده‌اند

پتروتحلیل- بازار پلی استایرن وارداتی چین، پس از افزایش‌های پی‌درپی از اوایل ماه، طی این هفته روندی ثابت تا کاهشی را دنبال کرد. روند فعلی در واکنش به کاهش قیمت‌های استایرن در بازار نقدی آسیا حادث شده که در حال حاضر بر اساس متوسط هفتگی نرم‌افزار تحلیل قیمتChemObris، معادل پایین‌ترین قیمت‌های خود از اواسط ماه می است.

به گزارش «پتروتحلیل»، در بازار واردات، محدودۀ قیمت‌ها برای پلی استایرن معمولی معادل 1520 تا 1670 دلار در هر تن و برای پلی استایرن مقاوم معادل 1610 تا 1740 دلار در هر تن، هر دو (CIF چین، نقد و با شرایط فروش یکسان)، گزارش شده‌اند. بازه قیمت‌های پلی استایرن معمولی در مقایسه با هفته‌ی گذشته، بین 0 تا 50 دلار در هر تن کاهش یافته اما پلی استایرن مقاوم بدون تغییر باقی مانده است.

تاجران گزارش داده‌اند قیمت‌های پلی استایرن یک تولیدکننده‌ی تایوانی نسبت به هفته گذشته بدون تغییر مانده اما دو تولیدکننده تایوانی دیگر در هفته جاری، کاهش‌های قابل‌ملاحظه‌ی 40 تا 100 دلاری را برای پلی استایرن معمولی و 50 تا 70 دلاری را برای پلی استایرن مقاوم خود صورت داده‌اند. این کاهش قیمت نیز به افت قیمت‌های استایرن در بازار نقدی، روند کاهشی قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی و همچنین ضعف فعلی تقاضا و کاهش ارزش یوان نسبت به دلار آمریکا نسبت داده شده است. تولیدکننده‌ای از جنوب‌شرق آسیا خاطرنشان کرد: «تقاضا ضعیف است چراکه خریداران به دلیل کاهش قیمت استایرن از بازار کناره‌گیری کرده‌اند. بنابراین، ما حاضریم در معاملات خود 30 دلار در هر تن تخفیف لحاظ کنیم.»

در بازار داخلی، قیمت‌های پلی استایرن حدود 100 تا 300 یوان در هر تن (15 تا 46 دلار) نسبت به هفته‌ی گذشته کاهش داشتند. تولیدکننده‌ای چینی خاطرنشان کرد: «ما قیمت‌های پلی استایرن خود را پایین آوردیم چراکه قیمت‌های استایرن در پی افزایش عرضه در داخل چین با کاهش همراه بوده‌اند.»

همچنین، وزارت تجارت چین، تصمیم نهایی مثبت درخصوص بررسی مسئله‌ی عوارض ضد دامپینگ استایرن وارداتی را اعلام کرد. بر این اساس، چین عوارض ضد دامپینگ خود برای استایرن وارداتی از آمریکا را افزایش داده اما نرخ‌های اولیه‌ی مربوط به منابع کشورهای کره و تایوان را کاهش داده است.

باور بر این است که قیمت‌های پلی استایرن هنوز در روزهای آتی جا برای کاهش‌های بیشتر دارند چراکه تقاضا هنوز ضعیف است و قیمت‌های استایرن در بازار نقدی در روندی کاهشی به سر می‌برند. پس از دوران تعمیرات واحدها و با بازگشایی‌ها واحدها، موجودی انبارهای استایرن چین این روزها در حال افزایش است، که این باعث شده معامله‌کنندگان همچنان از بازار کناره بگیرند چراکه این اتفاق ممکن است در آینده نزدیک، قیمت‌های استایرن و همینطور پلی استایرن را بیش از پیش کاهش دهد.

مهم‌ترین نکات

•  پیروی پلی استایرن از کاهش نرخ استایرن

•  استایرن در بازار نقدی معادل پایین‌ترین نرخ خود در 5 هفته اخیر

•  تقاضای خرید همچنان ضعیف

•  تداوم روند کاهشی در قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی

•  افزایش عوارض ضد دامپینگ چین برای استایرن آمریکا 

•  نرخ وارداتی (دلار در هر تن):  پلی استایرن معمولی 1520 تا 1670| پلی استایرن مقاوم 1610 تا 1740 (CIF)

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار