کد خبر : 41237

محدودیت روابط تجاری ترکیه و ایران؛

تحریم‌های احتمالی علیه ایران نیز روابط تجاری بین ترکیه و ایران را محدود خواهد کرد اگرچه راه‌حل‌های موقتی هم برای این مشکل وجود خواهد داشت

پتروتحلیل-معامله‌کنندگان بازار پلیمرهای ترکیه امیدوار هستند پس از انتخابات 24 ژوئن و بازگشت نرخ تبادل لیر نسبت به دلار به وضعیت قبل، تقاضا افزایش یابد، اما افزایش ظرفیت در آمریکا و تحریم‌های بالقوه جدید برای ایران ممکن است تبادلات آتی پلی اتیلن و پلی پروپیلن را در این کشور با مشکل مواجه کند.

به گزارش «پتروتحلیل»، عمدتاً این‌گونه قلمداد می‌شود که انتخابات زودهنگام در ترکیه درواقع تلاشی از جانب اردوغان برای به دست آوردن اکثریت است آن هم در زمانی که اقتصاد ترکیه با افت مواجه شده است.

میزان برتری حزب عدالت و توسعه او در انتخابات امری کلیدی در اقتصاد این کشور تلقی می‌شود.

بلافاصله پس از اعلام برگزاری انتخابات، برخی معامله‌کنندگان اظهار داشتند که میزان تبادلات بلافاصله پس از این رویداد افزایش خواهد یافت و فارغ از هرگونه نتیجه، قاعدتاً بی‌ثباتی سیاسی در چند سال آینده محدود خواهد بود.

درحالی که حاصل شدن یک اکثریت کلی در این انتخابات التیامی برای پیکره‌ی اقتصاد خواهد بود، اما بنا به گزارش منابع ما، پس از اظهارات اردوغان در ماه می مبنی بر تمایلش برای ایفای نقشی فعال‌تر در پیشبرد سیاست‌های پولی کشور، اوضاع کمی مبهم شده است؛ اظهاراتی که باعث سقوط ارزش لیر نسبت به دلار شد.

در روز 1 ماه مارس لیر ترکیه با نسبت 3/81 به 1 (دلار) مبادله می‌شد. در 23 ماه می نرخ تبادل 4/90 به 1 شد.

در صبح روز دوشنبه لیر کمی قوای خود را بازیافت و نرخ مبادله معادل 4/71 به 1 شد.

بانک مرکزی ترکیه روز 28 می به کمک پول ملی خود آمد و بازارها را از تشویش انداخت، اما آن زمان نیز منابع مستقر ما در این کشور و همینطور تحلیلگران ترک پیش بینی کردند در ماه‌های آتی مسیر سختی پیش روی اقتصاد ترکیه است.

هنوز شش ماه نمی‌گذرد از وقتی که اوضاع بازار پلیمر ترکیه به کلی متفاوت بود و معامله‌کنندگان پیشبینی سالی بهتر از 2017 را داشنتد اما پس از آغاز امیدبخش سال، با سقوط ارزش لیر بازار به رکود رفت.

ارزش سهام‌ها برای مصرف‌کنندگان نهایی نامناسب است و بسیاری از معامله‌کنندگان با مشهود شدن وضعیت سقوط سنگین ارز داخلی کشور، با فروش ذخایر خود، خود را از شر این خریدها خلاص می‌کنند.

این مسئله ممکن است معامله‌کنندگان را مجبور کند تا در آینده نزدیک به بازار بازگردند خصوصاً اگر تقاضا پس از ماه رمضان بالا برود.

بسیاری از تاجران هنوز ذخایر زیادی در اختیار دارند که پیشتر در نرخی بالاتر خریداری کرده و حالا از ترس آنکه دچار ضررهای سنگین شوند، نگه داشته‌اند.

این مسئله می‌تواند با تجدید وضعیت تقاضا در بازار، از بروز محدودیت در عرضه و همینطور اعمال افزایش نرخ از سوی عرضه‌کنندگان جلوگیری کند چراکه احتمال می‌رود تاجران دست به افزایش نرخ و فروش خریدهای خود بزنند.

عرضه پلی پروپیلن در دنیا محدود است، بنابراین احتمال می‌رود در طول سال فشار برای افزایش قیمت‌ها سایه‌ی سنگینی بر این بازار بیندازد.

پلی اتیلن وضعیت متفاوتی دارد، پلی اتیلن سنگین گرید فیلم در حال حاضر با محدودیت مواجه است و تولیدکنندگان تمرکز خود را روی این گرید گذاشته‌اند تا به قیمت‌های روبه‌افزایش بازار چین بپردازند.

زمانی که قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید پایپ از تب‌وتاب بیفتند، تعادل در میزان عرضه برقرار خواهد شد.

عرضه پلی اتیلن سبک خطی مکفی است و مقادیر تولیدی زیادی از ظرفیت‌های تازه‌تاسیس آمریکا در آمار واردات و صادرات بازار ترکیه در ماه آپریل ثبت شده است.

انتظار می‌رود قیمت‌های پلی اتیلن در ماه‌های آتی به شکلی چشمگیر رشد داشته باشند چراکه ظرفیت‌های آمریکا بازارهای سراسر دنیا را اشباع کرده است.

حتی اگر بخش اعظم آن به ترکیه وارد نشود، باز هم احتمال می‌رود به دیگر نقاط سرازیر شود.

تحریم‌های احتمالی علیه ایران نیز روابط تجاری بین ترکیه و ایران را محدود خواهد کرد اگرچه راه‌حل‌های موقتی هم برای این مشکل وجود خواهد داشت.

یعنی باید محموله‌ها را از طریق کشور دیگری عبور داد و این کار برای بسیاری از افراد صرف ندارد و آن‌ها به سراغ دیگر بازارها خواهند رفت و عمدتاً به تجارت پلی اتیلن سنگین مشغول خواهند شد.

در حال حاضر این مسئله تاثیر چندانی بر قیمت‌ها نگذاشته است اما ممکن است با بالا رفتن سطح تقاضا در بازار اهمیت پیدا کند.

حالا پس از هفته‌ها محدودیت در مبادلات، احیای سطح تقاضا امری کلیدی است.

پرش تقاضای خرید ممکن است به تاجرانی برسد که ذخیره چندانی ندارند و این گونه تقاضا را احیا کند. دشواری کار همان پیش بینی زمان بازگشت معامله‌کنندگان به بازار است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار