کد خبر : 41228

شروع فعالیت واحدهای تولیدی جدید در هند و چین سبب شد؛

در اروپا، شرکت Indorama Ventures Portugal برنامه دارد واحد 700 هزار تنی اسید ترفتالیک خالص در شهر سینش کشور پرتغال را بازگشایی کند. شرکت تایلندی Indorama Ventures Ltd این واحد را در اواخر سال 2017 از شرکت پرتغالی Artlant PTA گرفته بود

پتروتحلیل- انتظار می‌رود عرضه اسید ترفتالیک خالص در آسیا در نیمه‌ی دوم سال 2018 با شروع فعالیت ظرفیت‌های تولیدی جدید در بازارهای بزرگ هند و چین و کاهش تقاضا رشد یابد.

به گزارش «پتروتحلیل»، واحدهای تولیدی بزرگی بعد از تعطیلی‌های ناگهانی دوباره تولید را از سر خواهند گرفت تا محدودیت در عرضه جهانی که باعث افزایش قیمت‌های آسیا شده است را بهبود دهند و تقاضا نیز طبیعتاً در سه‌ماهه‌ی سوم تضعیف خواهد شد.

با آغاز فعالیت ظرفیت‌های جدید و شروع تولیدات در واحدهای تولیدی تازه و بزرگ در سه‌ماهه‌ی سوم، ممکن است قیمت‌های اسید ترفتالیک خالص آسیا تحت فشار قرار بگیرند.

تولیدکننده‌ای چینی اظهار داشت: «در حال حاضر رویکرد به بازار درخصوص دورنمای قیمت‌ها مثبت است، با وجود این، ممکن است اگر شاهد افزایشی ناگهانی در تقاضای صنایع پایین‌دستی باشیم این وضعیت به سرعت دستخوش تغییر شود.»

در هند، انتظار می‌رود واحد 1/25 میلیون تنی گروه شرکت‌های JBF در شهر مانگلور در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری به بهره‌برداری برسد اگرچه بنا به گزارش معامله‌کنندگان، زمان‌بندی‌ها هنوز قطعی نشده‌اند.

شرکت پتروشیمی Fuhaichuang، که سابقاً با نام Dragon Aromatics (در شهر جانگجاو) شناخته می‌شد، برنامه دارد فعالیت‌های مجتمع خود را در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری و پس از یک تعطیلی درازمدت از سر بگیرد.

این مجتمع پتروشیمی که واقع در شهر جانگجاو است ظرفیت تولید 4/5 میلیون تن اسید ترفتالیک خالص را دارد و از سه خط تولید 1/5 میلیون تنی در سال بهره‌مند است که دو مورد از آنها از اواخر سال 2017 مشغول فعالیت بوده‌اند. احتمال می‌رود این شرکت به محض آنکه تولید در واحد پارازایلن صنایع بالادستی را در این مجتمع به حالت مناسب و دلخواه درآورد، سومین خط تولید خود را بازگشایی خواهد کرد.

در اروپا، شرکت Indorama Ventures Portugal برنامه دارد واحد 700 هزار تنی اسید ترفتالیک خالص در شهر سینش کشور پرتغال را بازگشایی کند. شرکت تایلندی Indorama Ventures Ltd این واحد را در اواخر سال 2017 از شرکت پرتغالی Artlant PTA گرفته بود.

این عوامل قاعدتاً باید حداقل در ماه آینده باعث کاهش اختلاف قیمتی بین بازارهای وارداتی و داخلی چین شوند، اختلافی که از ماه مارس تا می به صورت پایدار افزایش یافته بود.

در روز 12 ژوئن، این اختلاف در رقم 96 دلار در هر تن قرار گرفت و نسبت به 111 دلار در هر تن روز 30 ماه می کاهش داشت.

PTA

شکل: قیمت اسید ترفتالیک خالص در بازار داخلی - وارداتی چین

بالای خط: بازار وارداتی

پایین خط: بازار داخلی

قیمت‌های اسید ترفتالیک خالص آسیا در حال حاضر در نرخ‌های بالا ثبات دارند و مصرف‌کنندگان نهایی در منطقه ترجیح می‌دهند محموله‌های مورد نظرشان را در حد رفع احتیاحات فوری خریداری کنند و تمایلی به انبارسازی نداشته‌اند.

حرکت بعدی به شرایط بازار در صنایع پایین‌دستی پلی استر بستگی دارد.

از ماه مارس، شکاف عریض قیمتی بین بازارهای وارداتی و داخلی چین، خریداران چینی را از خرید از بازار نقدی بین‌المللی باز داشته است، اما میزان تقاضا بالا بوده است خصوصاً در صنایع پایین‌دستی پلی اتیلن ترفتالات.

عرضه محدود جهانی در نیمه‌ی اول سال باعث شد تولیدکنندگان آسیایی محموله‌های خود را به بازارهای خاورمیانه و اروپا روانه کنند که خود در ماه آپریل با تعطیلی‌های غیرمنتظره واحدهای تولیدی در بلژیک و لهستان دست و پنجه نرم می‌کرد.

شرکت BP Chemical در اروپا، روز 15 آپریل در واحد اسید ترفتالیک خالص خود در بلژیک و سپس دومرتبه در روز 17 ماه می وضعیت اضطراری اعلام کرد؛ شرکت PKN Orlen روز 23 آپریل در واحد تولیدی اسید ترفتالیک خالص خود در شهر ووتس‌واوک لهستان وضعیت اضطراری اعلام کرد و 2 می به حالت عادی بازگرداند اما عرضه محموله‌های این واحد تولیدی برای بازار نقدی تا پیش از اجرای تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده در سپتامبر/اکتبر سال 2018 همچنان محدود می‌ماند.

در آسیا، واحدهای تولیدی اسید ترفتالیک خالص منطقه جنوب شرقی دچار تعطیلی‌هایی شدند و این منطقه در دو ماه اخیر مجبور شده از شمال شرق محموله‌های مورد نیازش را تهیه کند.

میزان عرضه در منطقه با تعطیلی غیرمنتظره واحد 700 هزار تنی اسید ترفتالیک خالص شرکت Hanwha General Chemical در شهر بندری دایسان بیش از پیش محدود شد؛ در روز 21 ماه می در این واحد وضعیت اضطراری اعلام شد.

در نیمه‌ی اول سال 2018، رشد چشمگیر تقاضا در صنایع پایین‌دستی پلی استر بازارهای آسیا، خصوصاً در چین، به افزایش قیمت‌های اسید ترفتالیک خالص که ناشی از محدودیت در عرضه بود کمک کرد.

بازارهای صنایع پایین‌دستی پلی استر نیز از مارجین‌های مثبتی برخوردار بودند و درنتیجه تقاضا برای خوراک اسید ترفتالیک خالص بالا بود.

در بازار مهم چین، سطح تولید واحدهای پلی استر در مقایسه با سال گذشته بالاتر بود.

PTA1

شکل: میزان سطح تولید واحدهای پلی استر چین

از سوی دیگر کاهش تولید اسید ترفتالیک خالص این کشور بین‌ ماه‌های ژانویه‌ و ژوئن سال 2018، که ناشی از تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده و نشده بود، در حدود 1/34 میلیون تن براورد شده است.

به علت تداوم در افزایش تقاضا در بازارهای صنایع پایین‌دستی پلی استر، تولیدکنندگان اسید ترفتالیک خالص آسیا عمدتاً از مارجین‌های مناسبی بهره‌مند بودند. رشد در قیمت‌های صنایع بالادستی انرژی و قیمت‌های خوراک پارازایلین نبر موجب بالا رفتن قیمت‌های اسید ترفتالیک خالص شدند.

بین ماه‌های ژانویه‌ تا می سال 2018، نفت خام برنت در نرخ 66/92 تا 76/16 دلار در هر بشکه معامله شد که نسبت به سال گذشته حدود 25 درصد افزایش یافته است، قیمت‌های پارازایلن نیز در نرخ 938 تا 994 دلار در هر تن قیمت داشتند که نشانگر 15 درصد رشد در مدت‌زمان مشابه است.‌

PTA3

شکل: اختلاف قیمت خوراک پارازایلین و اسید ترفتالیک خالص (دلار در هر تن)

بالای خط: اختلاف مطلوب

پایین خط: اختلاف نامطلوب

آبی: اختلاف اسید ترفتالیک خالص بر مبنای دلار

نارنجی: اختلاف اسید ترفتالیک خالص بر مبنای رنمینبی (یوان)

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار