کد خبر : 41218

امروز با شروع هفته جدید DOP سازها نرخ 7 هزار و 520 تومان را برای DOP اعلام کردند که نسبت به هفته گذشته باز هم روندی افزایشی داشت

پتروتحلیل- در حالی همچنان دی اتیل هگزانول پتروشیمی شازند هفته گذشته با سقف 10 درصدی قیمت یعنی 6 هزار و 592 تومان معامله شد که برخی از مصرف کنندگان این کالا به افزایش دوباره قیمت پایه این کالا که حدودا 389 تومان در هر کیلو و در هفته گذشته رخ داده است، معترض هستند.

به گزارش «پتروتحلیل»، این در حالی است که درسه هفته اخیر برخلاف رشد اندک قیمت دی اتیل هگزانول در بازارهای جهانی، دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی تصیم گرفت تا نرخ این کالا را بیش از بازارهای جهانی افزایش دهد.

در بازار آزاد ایران هم پس از افزایش قیمت پایه دی اتیل هگزانول، DOP سازها نرخ این کالا را تا محدوده 7 هزار و 450 تومان گران کردند. این در حالی است که DOP سازها از کمبود فتالیک و افزایش قیمت اورتوزایلین در بازار ایران ابراز نارضایتی کرده و معتقدند؛ با وجود 6 تولیدکننده فتالیک، اما تنها پتروشیمی اصفهان حاضر است به آنها فتالیک بفروشد و مابقی تولیدکنندگان فتالیک ترجیح می دهند محصول خود را با قیمت هایی بالاتر از DOPسازها و در حدود 5 هزار و 500 تومان به رزین سازها تحویل دهند.

البته پتروشیمی اصفهان به دلیل مشکلات مربوط به کاتالیست تنها قادر است روزانه 50 تن فتالیک تولید کند و از این رو DOP سازها با کمبود این کالا دست به گریبان هستند.

از سوی دیگر خریداران دی اتیل هگزانول، که اکثرا DOP ساز هستند با داشتن 2 تا 3 کد معاملاتی در بورس کالا اقدام به خرید این کالا کرده، اما کارخانه های آنها در شرایط فعلی با 20 درصد ظرفیت کار می کند. به همین دلیل خریداران دی اتیل هگزانول خواستار بررسی مجدد کدهای معاملات خرید این کالا هستند.

با این حال امروز با شروع هفته جدید DOP سازها نرخ 7 هزار و 520 تومان را برای DOP اعلام کردند که نسبت به هفته گذشته باز هم روندی افزایشی داشت. این در حالی است که صادرات DOP مشمول بازگرداندن ارز و ثبت آن در سامانه نیما نیست، به این ترتیب اکثر فروشندگان این کالا تمایلی به فروش در بازارهای داخلی نداشته و ترجیح می دهند این کالا را صادر کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار