کد خبر : 41138

احتمال کاهش سهم تولیدکنندگان ایرانی پلی استایرن در بازار ترکیه؛

به دنبال افزایش های قیمت ماه ژوئن تولیدکننده های کره ای پلی استایرن در هفته گذشته، یکی از منابع هندی با اشاره به افزایش قیمت های نفت خام و استایرن، قیمت های خود را 40 دلار در هر تن افزایش داد

پتروتحلیل- در ترکیه، از آنجایی که معامله کنندگان در پاسخ به افت ارزش لیر ترکیه در مقابل یورو و دلار، موضع «انتظار و رصد» را اتخاذ کردند، فعالیت ها در بازار پلی استایرن ساکن بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، تعدادی از سفارش ها کنسل شد. از سوی دیگر، بررسی های ضد دامپینگ که به طور رسمی بر پلی استایرن وارداتی ایرانی اعمال شد، نگرانی ها را در مورد عرضه افزایش داد.

به دنبال افزایش های قیمت ماه ژوئن تولیدکننده های کره ای پلی استایرن در هفته گذشته، یکی از منابع هندی با اشاره به افزایش قیمت های نفت خام و استایرن، قیمت های خود را 40 دلار در هر تن افزایش داد. به این ترتیب، آخرین قیمت های پلی استایرن معمولی و پلی استایرن مقاوم هندی به ترتیب 1550 دلار در هر تن و 1600 دلار در هر تن (CIF ترکیه، مشمول 6/5 درصد مالیات، نقدی) گزارش شدند.

قیمت های پلی استایرن معمولی ایرانی 1500 تا 1510 دلار در هر تن و پلی استایرن مقاوم 1550 تا 1570 دلار در هر تن (CPT/FCA، مشمول 6/5 درصد مالیات) به ثبت رسیدند.

طیف قیمت های پلی استایرن معمولی در بازه پایینی همزمان با محدودیت عرضه افزایش یافت، در حالی که پلی استایرن مقاوم در مقایسه با هفته گذشته بی ثباتی های کمتری را نشان داد. معامله کنندگان در مورد بررسی های اعمال شده جدید نظرات متفاوتی داشتند، در حالی که اکثریت آنها گفتند: «احتمال می رود در ماه های آتی سهم تولیدکنندگان ایرانی در بازار ترکیه کمتر شود، در حالیکه توجهات به محموله های کره ای و اروپایی افزایش یابد.»

در بازار داخلی، قیمت های پلی استایرن معمولی 1950 تا 2040 دلار در هر تن و پلی استایرن مقاوم 2020 تا 2100 دلار در هر تن (شامل مالیات بر ارزش افزوده) گزارش شدند. برای یک هفته دیگر، تقاضای پلی استایرن معمولی از پلی استایرن مقاوم بهتر بود.

معامله کنندگان برنامه دارند تا در کوتاه مدت بر روی محموله های خود تمرکز کنند. احتمال می رود تبدیل کنندگان با توجه به نرخ برابری ارز خطرناک فقط بر اساس نیاز های اساسی خود خرید کنند، مگر اینکه قصد صادرات محصول نهایی را داشته باشند. یکی از خریداران اشاره داشت: «فکر نمی کنیم که بازار ترکیه در حال حاضر توانایی هضم تداوم افزایش های قیمت را داشته باشد، اما احتمال می رود محدودیت عرضه مناسب خریداران را تقویت کند.»

در بازار های جهانی، روند قیمت های پلی استایرن چین صعودی بود، اگرچه امکان تداوم افزایش ها مورد سوال است، در حالی که از امروز قرارداد های بوتادین در اروپا شاهد افزایش 140 دلار در هر تن بودند.  

سرخط خبرها

  • اعمال بررسی های ضد دامپینگ بر پلی استایرن ایرانی
  • افزایش 40 دلاری پلی استایرن هندی در این هفته
  • موضع احتیاطی در فعالیت ها با توجه به افت ارزش لیر ترکیه
  • محدودیت عرضه پلی استایرن معمولی
  • نگاه ها به دنبال قرارداد های آتی استایرن ماه ژوئن در اروپا
  • پلی استایرن وارداتی کره ای (دلار در هر تن) : پلی استایرن معمولی 1580 تا 1630 / پلی استایرن مقاوم 1630 تا 1680 (CIF)
  • پلی استایرن داخلی (دلار در هر تن) : پلی استایرن معمولی 1950 تا 2040 / پلی استایرن مقاوم 2020 تا 2100 (ex-warehouse)
ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار