کد خبر : 41128

Petkim ترکیه برای اولین بار از ماه مارس قیمت های پلی پروپیلن خود را افزایش می دهد؛

اخیرا فاصله قیمتی بین هموپلیمر پلی پروپیلن و هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن کمتر شده است زیرا تقاضا برای دومی کاهش یافته است

پتروتحلیل- در ترکیه، چندین عامل افزایشی اعم از محدودیت عرضه، افزایش قیمت های نفت خام و قیمت های پروپیلن و همچنین افزایش 30 دلاری در هر تن شرکت Petkim در وسط هفته، نتوانست تاثیر قابل توجهی در جو بازار داشته باشد.

به گزارش «پتروتحلیل»، از آنجایی که ارزش لیر ترکیه بعد از اعلام افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی در اواخر روز چهارشنبه مقداری افزایش یافت، و بعد به کمترین میزان خود در برابر دلار آمریکا و یورو رسید، فعالیت های تجاری در این هفته آرام بود.

قیمت های رافیای وارداتی هندی و سعودی 20 دلار در هر تن افزایش یافت و به 1320 تا 1330 دلار در هر تن (CIF ترکیه، مشمول 6/5 درصد مالیات، نقدی) رسید. فایبر سعودی 10 دلار در هر تن افزایش یافت و به 1340 تا 1350 دلار در هر تن (CIF) رسید.

فایبر ایرانی در قیمت 1350 تا 1380 دلار در هر تن (CPT) ثابت ماند. تقاضا در بازه های بالایی اندک بود. در این میان، رافیا ترکمنستان با قیمت 1330 تا 1340 دلار  در هر تن (CPT) معامله شد. قیمت های هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن گرید تزریقی کره جنوبی افزایش یافت و به 1460 دلار در هر تن (CIF) رسید. یکی از معامله کنندگان گفت:«اخیرا فاصله قیمتی بین هموپلیمر پلی پروپیلن و هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن کمتر شده است زیرا تقاضا برای دومی کاهش یافته است. اگرچه، همزمان با سیر صعودی معاملات در ماه آتی، انتظار افزایش فعالیت ها را داریم.»

در بازار داخلی، بازه پایینی قیمت های رافیا از بازار ناپدید شد، که موجب افزایش 20 دلاری و معامله آن در قیمت 1720 تا 1755 دلار در هر تن (FD/ex-warehose، شامل مالیات بر ارزش افزوده) شد.

فروشندگان با توجه به روند صعودی پلی پروپیلن در دیگر بازار های جهانی، محدودیت عرضه تحویل فوری، سیر صعودی بهای خوراک و فروش بهتر رافیا در تعدادی از بازار ها، تمایلی به عقب نشینی نداشتند. یکی از توزیع کنندگان گزارش داد: «می دانیم که ذخایر تبدیل کنندگان زیاد نیست، اما بحث فشار هزینه های ناشی از افزایش ارزش دلار موجود است. اگر نرخ برابری ارز در این حد بالا نبود، قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن از 1800 دلار در هر تن بالاتر می رفت.»

به گفته تعدادی از معامله کنندگان، انتظار می رود قیمت های وارداتی ماه ژوئن با توجه به سیر صعودی بهای خوراک صنایع بالادستی، مقداری از ماه می بیشتر باشد. اگر به این ترتیب نشود، فروشندگان به فکر کاهش های احتمالی عرضه خواهند افتاد. از آنجایی که احتمالا تقاضا روند آینده پلی پروپیلن را شکل خواهد داد، دیگران در این میان انتظار روندی عمدتا ثابت را دارند. تعدادی زیادی از معامله کنندگان تایید کردند که : «جدا از مسائل اقتصادی و جغرافیایی، احتمال می رود روند بازار در ماه ژوئن با تکیه بر سیر صعودی بهای خوراک و محدودیت عرضه، صعودی باشد.»

سرخط خبرها

  • روند بهتر رافیا از فایبر
  • موضع احتیاطی خریداران در میان عدم ثبات نرخ برابری ارز
  • افزایش قیمت پلی پروپیلن شرکت petkim برای اولین بار از ماه مارس
  • روند مناسب تر پلی پروپیلن از پلی اتیلن
  • رافیا داخلی (دلار در هر تن): 1720 تا 1750 (ex-warehouse)
  • پلی پروپیلن وارداتی سعودی (دلار در هر تن): رافیا 1320 تا 1330 / فایبر 1340 تا 1350 (CIF)

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار