کد خبر : 41111

به رغم بازار ضعیف چین؛

یکی از تولیدکنندگان واقع در شمال شرق آسیا گفت: «تولیدات واحد اسید ترفتالیک خالص جنوب شرق آسیا نیز دچار مشکلاتی شد، و این امر منجر به بهتر شدن تقاضای محموله های وارداتی در مالزی و اندونزی گردید

پتروتحلیل- علیرغم بازار ضعیف چین، قیمت های اسید ترفتالیک خالص آسیا با تکیه بر عرضه محدود افزایش یافتند.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت های نقدی اسید ترفتالیک خالص در آسیا با تکیه بر عرضه محدود در میان تعطیلی برنامه ریزی نشده واحد های منطقه ای، و علیرغم ضعف تقاضا در بازار اصلی چین، سیر صعودی را دنبال می کنند.

احتمال می رود عرضه اندک در ماه ژوئن نیز ادامه داشته باشد و قیمت های اسید ترفتالیک خالص منطقه ای را به خوبی تقویت کند – که در حال حاضر در بیشتری میزان خود از سال 2014 هستند—در حالی که قیمت های داخلی چین به دلیل فروش ضعیف پلی استر، تحت فشار قرار دارند.

طبق داده های آیسیس، از اواخر مارس قیمت های منطقه ای 8/4 درصد افزایش داشته و در 23 می به 840 دلار در هر تن (CFR چین) رسیدند.

از سوی دیگر، قیمت های اسید ترفتالیک خالص داخلی چین، از 16 می روندی نزولی را آغاز کردند و با کاهشی 2/0 درصدی در 23 می به 5763 یوان در هر تن (902 دلار در هر تن، ex-warehouse) رسیدند.

باوجود فاصله قیمتی گسترده بین بازار داخلی و وارداتی اسید ترفتالیک خالص، خریداران چینی بر روی خرید از بازار داخلی تمرکز کرده اند.

واردات ماهانه اسید ترفتالیک خالص چین در حدود 60000 تن ثابت ماندند، که این میزان سهمی 2 درصدی در مصرف کلی دارد.

در میان عرضه اندک به دلیل تعطیلی واحد ها، تولیدکنندگان منطقه ای ترجیح می دهند محموله های خود را به بازار های دیگر، جایی که قیمت های بالاتر است، بفروشند.

در کره جنوبی، شرکت Hanwha General Chemical، در روز 21 می به دنبال تعطیلی غیر منتظره واحد اسیدترفتالیک خالص خود با ظرفیت 700000 تن در سال، اعلام وضعیت فورس ماژور کرد.

یکی از تولیدکنندگان واقع در شمال شرق آسیا گفت: «تولیدات واحد اسید ترفتالیک خالص جنوب شرق آسیا نیز دچار مشکلاتی شد، و این امر منجر به بهتر شدن تقاضای محموله های وارداتی در مالزی و اندونزی گردید.»

به گفته معامله کنندگان بازار، به دلیل عرضه اندک در بازار های اروپایی، تقاضا از ترکیه و اروپا مناسب است.

شرکت BP Chemical در روز 15 می در واحد اسید ترفتالیک خالص خود در بلژیک اعلام وضعیت فورس ماژور کرد، و در روز 17 می برای دومین بار این وضعیت را اعلام کرد.

جدا از عرضه اندک، سیر افزایشی خوراک پاراکسیلن به همراه فصل معمول اوج تقاضا در آوریل و می، نیز موجب سیر صعودی اخیر قیمت های اسید ترفتالیک خالص شدند.

در چین، تقاضای صنایع پایین دستی برای اسید ترفتالیک خالص از ماه ژوئن وارد فصل رکود خواهد شد و این اتفاق تا آگوست ادامه خواهد داشت، و معمولا خریداران در این زمان بر اساس نیاز های خود خرید می کنند و میلی به ذخیره سازی ندارند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار