کد خبر : 41044

با خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای با ایران، اخیرا قیمت های بازارهای معاملات آتی نفت خام به بیشترین میزان خود از نوامبر 2014 رسیده اند

پتروتحلیل- قیمت های نقدی اتیلن در سراسر بازار های جهان باوجود عرضه کافی در هفته گذشته به روند نزولی خود بازگشتند و واکنشی به سیر صعودی قیمت های انرژی نداشتند. روند کاهشی قیمت های اتیلن در آمریکا، بازارهای جهانی را تحت فشار خود نگه داشت.

به گزارش «پتروتحلیل»، در آمریکا، قیمت های نقدی اتیلن در هفته گذشته با وجود عرضه کافی در میان میزان بالای تولید واحد های کراکینگ منطقه ای و همچنین اضافه شدن مجموعه جدیدی از ظرفیت ها، دور جدیدی از کم ترین رکورد ها را ثبت کرد. آمریکا در حال آماده سازی برای پذیرش بیش از 4 میلیون تن ظرفیت جدید، در نیمه دوم سال است.

داده های شاخص قیمت chemOrbis نشان می دهد که، قیمت های نقدی اتیلن از آغاز روند نزولی در اواسط ژانویه کاهش های انباشتی در حدود 350 دلار در هر تن (FD USG) ثبت کرده اند. از سوی دیگر، با خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای با ایران، اخیرا قیمت های بازارهای معاملات آتی نفت خام به بیشترین میزان خود از نوامبر 2014 رسیده اند.

قیمت بازارهای معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت، در مقایسه ماهیانه تقریبا 6 دلار افزایش داشته و در 10 می به 71/36 دلار در هر بشکه رسیدند، در حالی که بازارهای معاملات آتی نفت خام برنت در طی زمان مشابه در حدود 6/5 دلار افزایش داشته و در 10 می به 77/47 دلار در هر بشکه رسیدند. در این میان، قیمت های نقدی نفتا در آسیا و اروپا نیز همین روند را دنبال کرده، و از اوایل آوریل افزایش های انباشتی در حدود 65 تا 70 دلار در هر تن ثبت کردند و اخیرا به بیشترین میزان خود از نوامبر 2014 رسیدند.

بازارهای نقدی اتیلن آسیا و اروپا نیز واکنشی به روند صعودی قیمت های انرژی نداشتند و با وجود عرضه کافی و همچنین روند نزولی در آمریکا، سیری کاهشی را در سه چهار هفته گذشته ثبت کرده اند. داده ها نشان می دهد که قیمت های نقدی اتیلن در خاور دور از اواسط آوریل کاهش های انباشتی در حدود 105 تا 110 دلار در هر تن (CFR) ثبت کرده اند، در حالیکه بازار نقدی اروپا در مقایسه با هفته دوم آوریل شاهد افت 75 تا 80 یورویی بوده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار