کد خبر : 41037

التهاب ادامه دار معاملات پتروشیمی تندگویان در بورس کالا؛

گرید 821 نیز با حجم 990 تن و قیمت پایه 5 هزارو 973 تومان با قیمت نهایی 6 هزار و 570 تومان خریداری شد، حدودا 600 تن از این کالا توسط 4 نفر خریداری شده است

پتروتحلیل- در حالی بازار پلی اتیلن های ترفتالات بطری پتروشیمی تندگویان همچنان در شرایط ملتهبی به سر می برد که هر بار در بورس کالا اتفاقات مشابهی با سال های گذشته در بازار بطری ها رخ می دهد و بازار آن نیز به حال خود رها شده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، روز گذشته در حالی برای 3 هزار و 795 تن عرضه پلی اتیلن های ترفتالات بطری 106 هزارتن تقاضا وجود داشت که این رقم از کف عرضه تعیین شده در بورس کالا مانند هفته های گذشته پایین تر بود.

گر چه شورای رقابت متوقف شده و کف های عرضه هم به تاریخ پیوسته است، اما همچنان کارگروه تنظیم بازار پتروشیمی وجود دارد، اما متاسفانه در ماههای اخیر شاهد منفعل بودن این کارگروه تنظیم بازار بوده ایم و عملا برای پیوستن این کارگروه به دفتر توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز اختلاف نظراتی وجود دارد.

از سوی دیگر بورس کالا نیز که نام ناظر و کنترل کننده بازار را یدک می کشد به روند معاملات پلی اتیلن ترفتالات بطری بی تفاوت بوده و از این رو همچنان بازار این کالا با آشفتگی روبه رو است.

با این حال روز گذشته برای محموله بطری های پتروشیمی تندگویان 25 برابر تقاضا بر تابلوی بورس ثبت شد و این موضوع نشان می دهد که برای بازار این کالا نه تنها راه حلی اندیشیده نشده، بلکه به حال خود رها شده است.

در حال حاضر قیمت پلی اتیلن های ترفتالات بطری در بازار داخلی ایران 9 هزارتومان در هر کیلو پیشنهاد می شود، اختلاف قیمت پلی اتیلن های ترفتالات بطری در بازار و بورس روز گذشته به بیش از 2 هزار و 100 تومان در هر کیلو رسید که رقم چشمگیری برای دلالان این کالا محسوب می شود.

به این ترتیب روز گذشته گرید 781 با حجم 2299 تن با قیمت پایه 5 هزار و 697 تومان عرضه شد و با قیمت نهایی 6 هزار و 266 تومان خریداری شد، حدودا 500 تن از این کالا توسط 3 نفر خریداری شد.

همچنین گرید 821 نیز با حجم 990 تن و قیمت پایه 5 هزارو 973 تومان با قیمت نهایی 6 هزار و 570 تومان خریداری شد، حدودا 600 تن از این کالا توسط 4 نفر خریداری شده است و در نهایت گرید 785 نیز با حجم 506 تن و قیمت پایه 5 هزار و 529 تومان عرضه شد و با قیمت 6 هزارو 82 تومان معامله شد.

این در حالی است که اکثر معامله گران در بازار آزاد ایران، قیمت پلی اتیلن های ترفتالات بطری را 9 هزارتومان در هر کیلو عنوان می کنند.

به گفته کارشناسان بازار با توجه به التهاب بازار بطری ها و نفوذ دلالان به بازار این کالا به نظر می رسد علاوه بر بازنگری کدهای معاملاتی، محدود کردن ورود درخواست های خرید با حجم 66 تن به سیستم بورس کالا، بازگشایی سقف قیمت این کالا هم می تواند اختلاف قیمت این محصولات را در بازار آزاد و بورس کالا کاهش دهد.

از سوی دیگر با آزادسازی سقف قیمت، تعداد بیشتری از شرکت های مصرف کننده با کدهای خود خرید کرده و دیگر حاضر به فروش کدهای خود به دلالان نمی شوند. این در حالی است که هم اکنون معامله گران برای خرید 11 تا 22 تن از بطری ها باید 40 تن درخواست خرید ثبت کنند. 

در همین حال برخی از کارشناسان بازار پتروشیمی نیز معتقدند؛ فروش بطری ها به مصرف کنندگان واقعی باید از طریق قراردادهای بلندمدت و به طور مستقیم زیر نظر شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شود. به این ترتیب ورود واسطه ها به این معاملات کاهش خواهد یافت.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار