کد خبر : 41009

روند صعودی بازار پلی پروپیلن ترکیه در سایه نگرانی ها در مورد نرخ ارز؛

قیمت فایبر ایرانی با 1360 تا 1380 دلار در هر تن (CPT) ثابت باقی ماند

پتروتحلیل- در ترکیه، بازار پلی پروپیلن در این هفته باوجود کاهش تقاضای خرید به دلیل وضعیت نامشخص سیاسی و تداوم کاهش ارزش لیر به سیر صعودی خود بازگشت. در این میان، عرضه اندک پلی پروپیلن تزریقی منجر به فروش راحت تر این محصول شد.

در بازار وارداتی، قیمت های زیر 1300 دلار رافیا سعودی پیش از این ناپدید شدند و قیمت ها بین 1300 تا 1325 دلار در هر تن (CIF ترکیه) (شامل 6/5 درصد مالیات، نقدی) گزارش شدند. خریداران گزارش دادند که قیمت 1300 دلار در هر تن هنوز هم در دسترس است درحالیکه فروشندگان عرضه اندک را دلیل قیمت های خود در بازه بالایی می دانند. در این میان قیمت رافیا ایرانی در 1340 دلار در هر تن (CPT) قرار گرفت. فایبر سعودی در بازه پایینی 10 دلار در هر تن افزایش پیدا کرد و به 1330 تا 1350 دلار در هر تن (CIF) رسید و قرارداد هایی در این بازه منعقد گردید. قیمت فایبر ایرانی با 1360 تا 1380 دلار در هر تن (CPT) ثابت باقی ماند. قرارداد های فایبر اروپای جنوبی با قیمت 1180 یورو در هر تن (CIF) بسته شد، که نشانه عقب گردی نسبت به قیمت های اولیه ماه می با رقم 1210 یورو در هر تن بود.

 در بازار داخلی، قیمت های رافیا در رقم 1700 تا 1750 دلار در هر تن (FD/ex-warehose، شامل مالیات بر ارزش افزوده) قرار گرفتند. یکی از فروشندگان اعتراف کرد: «ما بیش از این قادر به افزایش قیمت های داخلی خود نبودیم زیرا بازه های بالایی به ندرت به معامله ختم می شوند.»

 کاهش ارزش لیر ترکیه به وضوح فعالیت ها را کم کرده است و با توجه به اینکه نرخ برابری ارز به نفع آن ها نیست معامله کنندگان را مجبور به اتخاذ موضع احتیاطی کرده است. یکی از فروشندگان با ناراحتی اظهار داشت: «هیچکس بیش از نیاز های اساسی خود خرید نمیکند. علاوه بر این، احتمال دارد ماه رمضان فعالیت ها را بیش از پیش کاهش دهد.» یکی از بسته بندی کنندگان اشاره داشت که آنها برنامه دارند تا در طی ماه رمضان تولید خود را تعطیل کنند، و هزینه های بالا و بازار ضعیف را مقصر این امر می دانست.

معامله کنندگان انتظار دارند این وضعیت مبهم دورنمای کوتاه مدت را کاهشی کند و از فعالیت های تجاری بکاهد. یکی از آنها گفت: «نگرانی ها درمورد برابری نرخ ارز نسبت به دیگر اتفاقات جهانی اهمیت بیشتری دارد.» از سوی دیگر، قیمت های نفت خام و نفتا به روند صعودی خود ادامه دادند و بازار پلی پروپیلن چین سیر افزایشی خود را حفظ کرد. همانطور که داده های شاخص قیمت chemOrbis نشان می دهد، این امر به بازار پلی پروپیلن ترکیه و چین اجازه داد تا تعادل خود را حفظ کنند. در این میان، عرضه اندک بازار را تقویت میکند و خریداران را سر پا نگه می دارد.

مهم ترین نکات 

 • کاهش تقاضای خرید به دلیل وضعیت مبهم اقتصادی

• پلی پروپیلن با توجه به عرضه اندک و افزایش بهای خوراک به روند صعودی خود ادامه داد

• فروش بی دردسر پلی پروپیلن گرید تزریقی

• نگرانی ها در مورد برابری نرخ ارز، ماه رمضان و انتخابات را تحت الشعاع قرار داد

• رافیا داخلی (دلار در هر تن): 1700 تا 1750 (ex-warehouse)

• پلی پروپیلن وارداتی سعودی (دلار در هر تن): رافیا 1300 تا 1325/ فیبر 1330 تا 1350 (CIF)

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار