کد خبر : 41002

«ذخایر تولیدکنندگان پرو اولفین در بازار داخلی در حد معمول در نظر گرفته می‌شود در حالی که این سطح پایین تر از ذخایر مارس گذشته است سطحی که به عرضه کنندگان موضع برتری داد. افزایش قیمت های نقدی پرو اولفین عامل موثر دیگری در آسیا به وجود آورد

پتروتحلیل- بحران سیاسی میان آمریکا و ایران قیمت‌های انرژی و خوراک را افزایش داد و این امر سبب افزایش قیمت پلی اولفین در بازارهای وارداتی چین در این هفته شد؛ این در حالی است که افزایش قیمت‌های بورس کالای دالیان و همچنین ادامه افزایش قیمت‌ها در بازارهای داخلی، عامل موثری در روند باثبات قیمت‌های پلی پروپیلن و پلی اتیلن شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، بر اساس داده‌های متوسط هفتگی نرم‌افزار تحلیل قیمت‌ ChemOrbis، در نتیجه‌ی کناره‌گیری دولت آمریکا از توافقنامه‌ی برجام با ایران و تحمیل دوباره‌ی تحریم‌ها، قیمت‌های نفت خام افزایش یافت و به بیشترین میزان خود از سال 2014 به بعد رسید.

از یک ماه پیش تا 10 می قیمت‌های پلی اتیلن سبک خطی در بازار معاملاتی آتی در بورس کالای دالیان 235 یوآن در هر تن (37 دلار در هر تن) افزایش پیدا کرد این در حالی است که در همان بازه‌ی زمانی قیمت‌های پلی پروپیلن در بازار معاملاتی آتی 183 یوآن در هر تن (29 دلار در هر تن) افزایش پیدا کرد.

بنا به دلایلی از قبیل بازگشت معامله‌کنندگان از Chinaplas در سال 2018، تعطیلات روز کارگر، ذخیره‌ی نسبتاً اندک تولیدکنندگان بازار داخلی و همچنین تعطیلی برنامه‌ریزی‌شده‌ی تولید پلی پروپیلن و پلی اتیلن در ماه‌های جوئن و جولای در آسیا، فعالیت‌های عمده نسبتاً بهبود یافته‌اند. به گفته معامله‌کنندگان شتاب افزایشی تقاضای تولید پلی پروپیلن و پلی اتیلن را افزایش داد و این امر خلاف وضعیت همیشگی  فصل کاهش تقاضا است.

بازه‌ی قیمت‌های پلی اتیلن وارداتی شاهد افزایش هفتگی بین 15 تا 40 دلار در هر تن بوده است. طبق پیشنهاد یک تولیدکننده بزرگ در عربستان صعودی به یک شرکت بسته‌بندی در شانگهای، قیمت‌های ماه می پلی اتیلن بین 40 تا 50 دلار در هر تن افزایش یافته‌اند. این خریدار گفت: «این تولیدکننده بزرگ همزمان با موجودی محدود پلی اتیلن سنگین، سهمیه ماه می‌اش را فروخته بود».

قیمت‌های پلی پروپیلن وارداتی هر هفته 10 دلار افزایش یافت. یک تاجر پلی پروپیلن در چین افزایش دوباره قیمتها را اعلام کرد و گفت: «ذخایر تولیدکنندگان پرو اولفین در بازار داخلی در حد معمول در نظر گرفته می‌شود در حالی که این سطح پایین تر از ذخایر مارس گذشته است سطحی که به عرضه کنندگان موضع برتری داد. افزایش قیمت های نقدی پرو اولفین عامل موثر دیگری در آسیا به وجود آورد.

در این میان برخی معامله‌کنندگان موضع محتاطانه‌‌تری نسبت به روند صعودی قیمت‌ها اتخاذ کردند. آن‌ها اعلام کردند: «این احتمال وجود دارد که ظرفیت‌های جدید پیش روی امسال تاثیر برنامه‌های تامین و نگهداری تابستان را تا حدی خنثی کند. بعلاوه ممکن است کاهش ارزش یوآن نسبت به دلار آمریکا روی وضعیت تقاضای پلی پروپیلن و پلی اتیلن در بازار وارداتی در طولانی مدت تاثیر بگذارد.»

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار