کد خبر : 40988

برخی از بازیگران ترجیح می دهند باتوجه به نزدیک شدن فصل تعطیلی کاربری های پلی پروپیلن و همچنین انتظار رسیدن محموله های وارداتی، نسبت به ثبات روند صعودی فعلی محتاط باشند

پتروتحلیل- در چین، در این هفته عمدتاً به دلیل بالارفتن قیمت های پلی پروپیلن آتی در بورس کالای دالیان که رشد 239 یوآنی (38 دلاری) در هر تن را در محاسبات هفتگی تجربه کرد، قیمت های پلی پروپیلن داخلی و وارداتی نیز شاهد افزایش قیمت بودند.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت های پلی پروپیلن هموپلیمر رافیا داخلی نسبت به هفته گذشته 150 تا 200 یوآن (24 تا 31 دلار) در هر تن افزایش داشت. بجز رشد قیمت ها در بازار معاملات آتی، کاهش جزئی عرضه از سوی دو تولیدکننده اصلی نیز افزایش قیمت ها را تقویت کرد. به گفته یکی از تاجران: «پس از نمایشگاه چایناپلاس و در پاسخ به رشد قیت های پلی پروپیلن آتی، قیمت های پلی پروپیلن داخلی نیز روندی صعودی را دنبال کردند. تعداد قراردادهای منعقد شده مطلوب است و به همین جهت، هضم محموله های داخلی در حال حاضر سریعتر رقم می خورد.» در این میان، طبق داده های متوسط هفتگی نرم افزار قیمت ChemOrbis، رشد اخیر قیمت ها در حال حاضر موجب شده است قیمت های پلی پروپیلن داخلی چین به بالاترین میزان خود در 2 ماه اخیر برسند.

قیمت های پلی پروپیلن هموپلیمر رافیا وارداتی با 20 دلار افزایش در هر دو بازه محدوده قیمتی نسبت به هفته گذشته بین 1220 تا 1250 دلار در هر تن (CIF چین) گزارش شد. در روزهای بعد از چایناپلاس و به پشتوانه رشد قیمت های آتی و همچنین تعداد محدود پیشنهادهای وارداتی قیمت ها در این بازار بالاتر رفتند با این حال، باتوجه به رقابت‌پذیرتر بودن نسبی قیمت های داخلی، مبادلات در بازار واردات پایین باقی مانده است. یک تاجر که رافیای سعودی را در در رقم بازه بالایی محدوده قیمتی پیشنهاد می داد اشاره کرد: «در این هفته باتوجه به رشد قیمت ها در بازار معاملات آتی، قیمت های وارداتی افزایش یافتند.»

آمارها نشان می دهد که واردات پلی پروپیلن هموپلیمر چین در ماه مارس در محاسبات ماهیانه، جهش 67 درصدی را تجربه کرده و به 301887 تن رسیده است. در این میان، مجموع واردات پلیمر این کشور نیز با ثبت رکوردی جدید در ماه مارس با جهشی 67 درصدی نسبت به ماه پیش از آن، به 2030842 تن رسید.

احتمال می رود مادامیکه بازارهای آتی روندی افزایشی را دنبال کنند، قیمت های پلی پروپیلن تحت فشار صعودی را دنبال باشند. با این وجود، برخی از بازیگران ترجیح می دهند باتوجه به نزدیک شدن فصل تعطیلی کاربری های پلی پروپیلن و همچنین انتظار رسیدن محموله های وارداتی، نسبت به ثبات روند صعودی فعلی محتاط باشند. در این میان، نرم افزار قیمت ChemOrbis نیز نشان می دهد باتوجه به بهبود وضعیت عرضه، متوسط قیمت های پروپیلن نقدی پس از سه هفته رشد مداوم، کاهشی جزئی را تجربه کرده است.

چشم انداز کلی

-  روند صعودی پلی پروپیلن پس از چایناپلاس 2018

-  افزایش 38 دلاری پلی پروپیلن آتی در این هفته

-  کاهش جزئی عرضه داخلی

-  ادامه رقابت‌پذیری بالاتر قیمت های پلی پروپیلن داخلی نسبت به وارداتی

-  جهش 67 درصدی واردات پلی پروپیلن هموپلیمر چین در مارس نسبت به ماه پیش از آن

-  کاهش جزئی قیمت های پروپیلن نقدی پس از روند صعودی سه هفته‌ای

-  قیمت های پلی پروپیلن هموپلیمر رافیا وارداتی (دلار در هر تن): 1220 تا 1250 (CIF)

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار