کد خبر : 40964

احتمال می رود با آغاز به کار واحد پلی اتیلن شرکت شِل و نفت فلات قاره چین با ظرفیت 700 هزار تنی در سال واقع در شهر هویژو در استان گوانگ‌دونگ، عرضه این محصول نیز در پایان این ماه افزایش یابد

پتروتحلیل-پیش بینی می شود قیمت های پلی اتیلن در بازار داخلی چین بوسیله بهبود تقاضا و محدودیت عرضه نقدی در سرتاسر سه ماهه دوم سال تقویت شود.

به گزارش «پتروتحلیل»، طبق داده های ICIS قیمت های پلی اتیلن سبک خطی در بیستم آوریل با 3/2 درصد افزایش نسبت به 27 مارس، به رقم 9550 یوآن (1516 دلار) در هر تن (ex-warehouse شرق چین) رسیدند.

داده ها نشان می دهند که در مدت مشابه قیمت های پلی اتیلن سبک با 5 درصد افزایش در رقم 9975 یوآن (EXWH شرق چین) قرار گرفتند.

عرضه در بازار نقدی در آوریل به سبب تمرکز تعطیلی های کارخانه ها در این ماه و همینطور تعطیلی های از پیش برنامه ریزی نشده، محدود خواهد بود. با فرارسیدن موعد تعطیلی کارخانه های بیشتر برای تأمین نگهداری، میزان ذخایر انبارها نیز به کاهش خود ادامه می دهند.

طبق داده های ICIS ذخایره پلی اتیلن نفتا پایه و پلی پروپیلن برای تولیدکنندگان داخلی با کاهش نسبت به ذخایر بیش از 1 میلیون تنی در اواسط مارس، در هفته گذشته در حدود 800 هزار تن ثبت شده اند.

عرضه کنندگان نیز باتوجه به بهبود وضعیت تقاضا، قیمت های پیشنهادی خود را افزایش داده اند.

به گفته یک تاجر مستقر در شرق چین، تقاضا از سوی تولیدکنندگان صنایع پایین دستیِ کابل و فیلم بسته‌بندی بالا بوده است.

در این میان، برخی از تاجران در حال انبارکردن محموله ها هستند زیرا پیش بینی می شود  چین در ماه می مالیات بر ارزش افزوده بخش تولید را از 17 درصد به 16 درصد کاهش دهد.

به گفته یک تاجر: «کاهش مالیات بر ارزش افزوده ممکن است به افزایش کوتاه مدت شتاب خرید پلی اتیلن منجر شود. اگر در آوریل محموله ها را انبار کرده و در مِی بفروشیم حاشیه سودها تا حدودی بیشتر می شود.

با این وجود روند صعودی قیمت پلی اتیلن برخی از خریداران صنایع پایین دستی را به حاشیه رانده است. برخی از بازیگران بازار ذکر کرده اند که کاهش اخیر در قیمت های پلی اتیلن سبک خطی در بازار معاملات آتی ممکن است موجب افت قیمت های بازار نقدی شود.

قرارداد پلی اتیلن سبک خطی برای تحویل در ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان در بیستم آوریل با 62/1 درصد کاهش نسبت به روز قبلش با رقم 9130 یوآن منعقد شد.

در این میان، احتمال می رود با آغاز به کار واحد پلی اتیلن شرکت شِل و نفت فلات قاره چین با ظرفیت 700 هزار تنی در سال واقع در شهر هویژو در استان گوانگ‌دونگ، عرضه این محصول نیز در پایان این ماه افزایش یابد. اما به گفته منابع آگاه در این شرکت ها برنامه آغاز به کار این واحد هنوز قطعی نیست. این واحد در حال حاضر تحت تولید آزمایشی قرار دارد.

به گفته منابع بازار، امکان دارد تاجران باتوجه به باز شدن پنجره آربیتراژ و رشد چشمگیر قیمت های داخلی چین در نیمه دوم آوریل، حجم وارداتشان از خاورمیانه را افزایش دهند.

طبق داده های ICIS، محموله های پلی اتیلن سبک خطی در 19 آوریل در رقم 1160 دلار در هر تن (CFR چین) ارائه شدند که نسبت به قیمت شرق چین (EXWH) 75 دلار در هر تن پایین تر است.

($1 = CNY6.30)

(1 دلار = 30/6 یوآن)

pe2

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار