کد خبر : 40947

تغییر ارز مبنای ایران به یورو؛

بانک های مرکزی ایران و ترکیه در اوایل این هفته اولین ال‌سی با ریال ایران و لیر ترکیه را صادر کردند

پتروتحلیل-طبق خبری که وبسایت رسمی رییس جمهور ایران منتشر کرد، طی برنامه ایران برای کاهش وابستگی به دلار هیئت دولت یورو را جایگزین دلار آمریکا کرد.

به گزارش"پتروتحلیل"، بدین منظور، هیئت دولت همه نهادها، سازمان ها و شرکت های دولتی را ملزم کرده است تا در گزارشات رسمی خود بجای دلار از یورو استفاده کنند.

پیش از این تصمیم دولت، ارزش ریال نسبت به دلار رکورد جدیدی زد و دولت را مجبور کرد تا نرخی ثابت برای دلار تعیین کند.

در این میان، بانک های مرکزی ایران و ترکیه در اوایل این هفته اولین ال‌سی با ریال ایران و لیر ترکیه را صادر کردند. طبق این توافق هر دو کشور بجای استفاده از ارز سومی همچون دلار و یورو با واحدهای پولی کشورهای خودشان تجارت خواهند کرد.

 توافق ایران و ترکیه بر تجارت با ارزهای داخلی

طبق اعلامیه مطبوعاتی که بانک مرکزی ایران منتشر کرد، اولین نامه اعتباری (اِل سی) بر مبنای پول های ملی دو کشور ایران و ترکیه بجای دلار آمریکا و یور برای تجارت دو جانبه بازگشایی شده است.

به گزارش رسانه ها این توافق با هدف تسهیل تجارت دو جانبه و سرمایه گذاری از طریق کاهش هزینه ها برای تجار هر دو کشور، صورت گرفته است.

بعنوان بخشی از این توافق که ابتداً در سال 2017 آغاز شده بانک های مرکزی ایران و ترکیه 5 میلیارد لیر ترکیه (1/4 میلیارد دلار) و معادل ریالی آن را به تسهیل فعالیت های بانکی و تجاری بین این دو کشور بدون ارز ثالث، تخصیص داده اند.

طبق آماری که سازمان آمار ترکیه منتشر کرده است، حجم معاملات تجاری بین ایران ترکیه در ژانویه و فوریه 2018 به 1/67 میلیارد دلار رسید و صادرات ترکیه به ایران در همین مدت به 527 میلیون دلار رسیده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار