کد خبر : 40942

تولیدکنندگان پلی متال متاکریلات که بزرگ‌ترین بخش صنایع پایین‌دستی متیل متاکریلات است، در مقابل افزایش بیشتر قیمت‌های خوراک مخالفت کرده زیرا حاشیه سود آن‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد و به‌راحتی نمی‌توانند هزینه‌های اضافی را از طریق مشتریان جبران کنند

پتروتحلیل-متیل متاکریلات داخلی چین در حال حاضر با بیشترین قیمت‌های خود در حال تبادل هستند و احتمال می‌رود با وجود عرضه اندک در بازار داخلی و وارداتی در میان تعطیلی واحدها، به این روند افزایشی خود ادامه دهند.

به گزارش «پتروتحلیل»، طبق داده‌های آیسیس، در پایان روز تجاری در 17 آوریل، میانگین قیمت‌ها در شرق چین 24250 یوان در هر تن (3861 دلار در هر تن) بود، که از بالاترین میزان ثبت‌شده در نوامبر 2017، 12 درصد بیشتر بود.

ذخایر متیل متاکریلات چین در ماه آوریل به دلیل عدم ثبات فعالیت واحدهای جدید، تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده و نشده، و فعالیت‌های تجدید ذخایر در ماه گذشته، پایین باقی ماند.

ازآنجایی‌که تولیدکنندگان اصلی با وجود آغاز فصل عملیات تأمین و نگهداری واحدهای متیل متاکریلات، بر تأمین مشتری‌های قراردادی خود متمرکز بودند، عرضه نقدی نایاب بود.

تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده واحدها منجر به سیر کاهشی میانگین میزان فعالیت واحدهای داخلی در مقایسه با ماه‌های گذشته می‌شود. میزان فعالیت در ماه مارس 67 درصد و در ماه فوریه 80 درصد بود.

واحدهای متیل متاکریلات Jiangsu Saliboat با ظرفیت تولید 85000 تن در سال و Lucite International با ظرفیت تولید 180000 تن در سال به ترتیب در 19 و 20 مارس تعطیل شدند، و هردو در 1 آوریل فعالیت خود را از سر گرفتند.

اکثر تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی قیمت‌های خود را برای مصرف‌کنندگان نهایی افزایش دادند تا هزینه اضافی خوراک متیل متاکریلات بر گردنشان نباشد، و برای تأمین نیازهای فوری، یا از ذخایر موجود استفاده کردند یا خریدهای ماهانه‌ای انجام دادند.

تولیدکنندگان پلی متال متاکریلات که بزرگ‌ترین بخش صنایع پایین‌دستی متیل متاکریلات است، در مقابل افزایش بیشتر قیمت‌های خوراک مخالفت کرده زیرا حاشیه سود آن‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد و به‌راحتی نمی‌توانند هزینه‌های اضافی را از طریق مشتریان جبران کنند.

 ازآنجایی‌که تولیدکننده داخلی پلی متال متاکریلات ((Suzhou Double Elephant در اواخر ماه به دنبال افزایش 20000 تنی ظرفیت سالانه خود می‌باشد، انتظار می‌رود تقاضای متیل متاکریلات تقویت شود.

انتظار می‌رود یکی از واحدهای صنایع پایین‌دستی تولید چسب شرکت Rike Chemical در استان شانگدونگ که در 19 دسامبر 2017 به دلیل حادثه آتش‌سوزی تعطیل شد، کار خود را از اواخر آوریل آغاز کند.

در این میان، تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی ورق با توجه به عرضه اندک و افزایش قیمت‌ها به دنبال جایگزینی متیل متاکریلات خالص با مواد بازیافتی بودند. یکی از آن‌ها جایگزینی به متیل متاکریلات بازیافتی را آغاز کرد.

در بخش وارداتی، چین در اواخر مارس در حدود 1500 تن متیل متاکریلات از خاورمیانه دریافت کرد اما این مشکل عرضه نقدی را حل نخواهد کرد، زیرا اکثر محموله‌ها تحت قرارداد های مدت دار هستند و انتظار می‌رود محموله‌های بعدی تا اواسط می برسند.

در این میان، تعدادی از فروشندگان به دلیل افزایش قیمت‌ها در چین، به دنبال تغییر مسیر محموله‌ها از اروپا به بازار چین بودند، اما انتظار می‌رود عرضه به دلیل تعطیلی برنامه‌ریزی‌شده واحدها در منطقه در سه‌ماهه دوم، اندک باشد.

قیمت‌های منطقه‌ای در بازار داخلی متیل متاکریلات چین، روندی افزایشی داشته‌اند.

mma 1

mma 2

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار