کد خبر : 40898

تداوم روند کاهشی و جو نامشخص بازار پروپیلن C3 شمال شرق آسیا؛

آخرین افت قیمت در ارزیابی‌های هفته پایانی ماه مارس نشان‌دهنده افت قیمت بازار به مدت سه هفته پشت سر هم بود و این امر ذات کاهشی بازار را در بعد سال نو قمری پررنگ‌تر کرد

پتروتحلیل- انتظار نمی‌رود قیمت‌های نقدی پروپیلن در بازارهای وارداتی شمال شرق آسیا در ماه آوریل شاهد تغییر روند باشند و احتمال می‌رود این سیر نزولی به تداوم خود ادامه دهد.

به گزارش «پتروتحلیل»، میانگین قیمت‌های پروپیلن از 2 مارس زمانی که قیمت‌ها معادل 1080 دلار در هر تن (CFR شمال شرق آسیا) بودند، 3/7 درصد از ارزش خود را از دست دادند.

 آخرین افت قیمت در ارزیابی‌های هفته پایانی ماه مارس نشان‌دهنده افت قیمت بازار به مدت سه هفته پشت سر هم بود و این امر ذات کاهشی بازار را در بعد سال نو قمری پررنگ‌تر کرد. 

طبق داده‌های آیسیس، میانگین قیمت‌های نقدی در هفته منتهی به 30 مارس، 1040 دلار در هر تن (CFR، شمال شرق آسیا)، با میانگین افت 10 دلاری در طی هفته‌های گذشته بود.

خریداران چینی به‌طور عجیبی استرس داشتند و تعدادی از آن‌ها تصمیم گرفتند که در تمامی بازارهای وارداتی فعالیتی نداشته باشند زیرا آن‌ها هیچ نظری ندارند که این روند نزولی چه زمانی به پایان خواهد رسید.

یکی از خریداران گفت: «من علاقه‌ای به خرید محموله‌های وارداتی ندارم.» با توجه به اینکه قیمت‌های داخلی هنوز مقداری از محوله‌های وارداتی ارزان‌تر هستند، اکثر خریداران عکس‌العمل یکسانی به همین جو دارند.

تعداد دیگری از خریداران دیدگاه متفاوتی داشتند، و با توجه به روند ثابت تا مقداری افزایشی قیمت‌ها در بازارهای داخلی در هفته منتهی به 30 مارس به نقطه بالقوه تغییر جهت قیمت‌ها اشاره کردند.

میانگین قیمت‌ها در بازار شانگدونگ 7475 یوان در هر تن (ex-tank) بود، که در مقایسه با میانگین قیمت‌های 23 مارس، 150 یوان در هر تن افزایش داشت.

به این دلیل، تعدادی از خریداران دست به ریسک زدند، زیرا باور دارند که این قیمت‌ها می‌توانند شاهد روند صعودی باشند.

از دیدگاه تولیدکنندگان شمال شرق آسیا، عرضه اندک است و مقداری زمان می‌برد تا دوباره قیمت‌ها شروع به تغییر روند دهند.

ازآنجایی‌که تعدادی از واحدها در منطقه، عملیات تأمین و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده دارند، تولیدکنندگان از تغییر جهت قیمت‌ها مطمئن هستند.

تعدادی از تاجران گفتند که خریداران می‌توانند جلوی قیمت‌های نقدی خود را بگیرند یا اینکه بر روی بازار داخلی تمرکز کنند زیرا آن‌ها در تلاش‌اند که از شر روند نزولی فعلی بازار وارداتی چین خلاص شوند.

روندی نزولی که آن‌ها امیدوارند در ماه آوریل به پایان برسد.

یکی از فروشندگان گفت: «این امر به پلی‌پروپیلن بازار داخلی چین بستگی دارد. زمانی که به روند مناسب خود بازگردد، باقی محصولات نیز دنباله‌رو آن خواهند بود.» اکثر فروشندگان بر این امر اتفاق‌نظر دارند.

ازآنجایی‌که معامله‌کنندگان در بازار چین و تایوان در حال آماده‌سازی برای ارزیابی کوتاه هفته با توجه به تعطیلات هستند، انتظار می‌رود روند بازار در هفته اول آوریل مشابه هفته‌های گذشته باشد. تعطیلات «سر زدن به مردگان» در چین در روز 5 تا 6 آوریل است.

انتظار نمی‌رود خریداران ژاپنی نیز در این هفته فعالیت قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشند.

با توجه به سرعت کم مذاکرات ماه می، انتظار نمی‌رود که فروشندگان قیمت‌های خود را پایین بیاورند مگر اینکه محموله‌های پایان آوریل به دست آن‌ها برسد.

 اگر بازارهای داخلی چین به روند کاهشی خود ادامه دهند، ماه آوریل نیز می‌تواند تکرار ماه مارس باشد، که به معنی سرعت پایین تجارت‌ها در آغاز ماه به دنبال وضع نامشخص معاملات تا پایان ماه به همراه روند نزولی قیمت‌ها می‌باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار