کد خبر : 40893

احتمال می‌رود صادرات استیک اسید چین در ماه مارس به 90000 تن برسد، که این حجم از صادرات در مقایسه با سال 2017 با میانگین ماهیانه 38000 تن، قابل‌توجه است.

پتروتحلیل- احتمال می‌رود قیمت‌های استیک اسید داخلی چین در طی سه‌ماهه دوم سال 2018 به پشتوانه بهبود احتمالی سیر تقاضای صنایع پایین‌دستی و کاهش عرضه درنتیجه تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده واحدها، به روند صعودی خود بازگردد.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌های نقدی استیک اسید از اواسط ماه مارس به دنبال روند صعودی دوهفته‌ای، شاهد روند کاهشی بوده‌اند، که عمدتاً به دلیل سرعت پایین بهبود تقاضای صنایع پایین‌دستی و همچنین عدم ثبات منطقه‌ای بوده است.

قیمت‌ها در شرق و جنوب چین تحت فشار قیمت‌های پایین‌تر مواد از سوی تولیدکننده شمالی که مجبور به کاهش قیمت‌های خود برای تخلیه انبارها بود، قرار گرفتند.

تقاضای صنایع پایین‌دستی شمال چین تحت تأثیر منفی بازرسی‌های محیط زیستی که تقریباً تمام مارس به طول انجامید، قرار گرفت.

طبق داده‌های آیسیس، در پایان روز کاری 27 مارس، قیمت‌های استیک اسید  در شرق چین در رقم 4675 یو آن در هر تن (ex-tank)، که 3/6 درصد از 12 مارس کمتر بود، قرار گرفت.  

asid

با یک نگاه به سه‌ماهه دوم، انتظار می‌رود که عرضه نقدی داخلی در کنار تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده تعداد زیادی از واحدها، سقوط کند.

تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده منجر به کاهش تولید تخمینی 150000 تن در سه‌ماهه دوم می‌شود.

asid 2

منابع صنعتی گفتند، در بخش تقاضا، ازآنجایی‌که ذخایر خوراک در حال حاضر کمتر از میزان مناسب هستند، تاجران و مصرف‌کنندگان نهایی باید هر چه زودتر فعالیت خود را در بازار استیک اسید بیشتر کنند.  

علیرغم حاشیه سود کم کنونی، انتظار می‌رود تولیدکنندگان داخلی اسید ترفتالیک خالص نرخ فعلی خود را در آینده نزدیک در حدود 75 درصد ثابت نگه دارند.

asid 3

در حدود 21 درصد از مصرف استیک اسید در چین، در تولید اسید ترفتالیک خالص استفاده می‌شود.

انتظار می‌رود، به‌خصوص بعد از پایان عملیات تأمین و نگهداری واحد وینیل استات با ظرفیت تولید 450000 تن در سال در ماه می، تقاضا از سوی صنایع پایین‌دستی وینیل استات که دیگر مصرف‌کننده عمده استیک اسید با 20 درصد می‌باشد، افزایش یابد.

asid 4

اگرچه، بهبود تقاضا در برخی از بخش‌های صنایع پایین‌دستی شامل کلرو استیک اسید، با توجه به افزایش روزافزون نیازهای سخت‌گیرانه محیط زیستی، نامشخص باقی می‌ماند.

در این میان، با توجه به ضعف تقاضای صنایع پایین‌دستی، تولیدکنندگان خوراک اتیل استات گفتند که، تا عقب‌نشینی بیشتر قیمت‌های استیک اسید، اقدام به تجدید ذخایر نمی‌کنند.

asid 5

طبق گفته صادرکنندگان، انتظار می‌رود فعالیت‌های صادراتی شاهد رشد هر دوماهه خود در اواخر آوریل و اوایل می‌باشند که این امر از بازار داخلی حمایت خواهد کرد. اما احتمال می‌رود حجم صادرات ماهیانه  از میزان ماه مارس عقب‌نشینی کند زیرا مصرف‌کنندگان اروپایی و هندی فعالیت خود را در بازار چین بیشتر کرده‌اند تا شکاف عرضه به وجود آمده از سوی آمریکا و سنگاپور را که به دلیل بی‌نظمی در تولید می‌باشد، پوشش دهند.

احتمال می‌رود صادرات استیک اسید چین در ماه مارس به 90000 تن برسد، که این حجم از صادرات در مقایسه با سال 2017 با میانگین ماهیانه 38000 تن، قابل‌توجه است.

توقف ادامه‌دار کشور در زیر سایه پرمخاطره تأمین وام و منتج شدن آن به کاهش وام دادن می‌تواند منجر به فروش محصولات در زیر قیمت بازار یا افت تقاضای خرید شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار