کد خبر : 40858

هفته پیش‌رو در بازارهای پتروشیمی آسیا؛

ازآنجایی‌که تعدادی از مصرف‌کنندگان نهایی نیازهای خود را پوشش داده‌اند و چندین واحد کراکینگ بخار در حال عملیات تأمین و نگهداری هستند، پیش‌بینی می‌شود در این هفته جو بازار کاهشی باشد

پتروتحلیل-بازارهای پتروشیمی آسیا هم‌زمان با روند نزولی نفت خام در بازار معاملات آتی، هفته گذشته را با روندی ثابت و رو به کاهش سپری کردند.

به گزارش «پتروتحلیل»، خوراک اصلی نفتا (از صنایع بالادستی) نیز فشار نزولی را تجربه کرده و با افت قیمت 5/75 دلاری در هفته گذشته، در روز جمعه به 557/75 دلار در هر تن رسید. ازآنجایی‌که تعدادی از مصرف‌کنندگان نهایی نیازهای خود را پوشش داده‌اند و چندین واحد کراکینگ بخار در حال عملیات تأمین و نگهداری هستند، پیش‌بینی می‌شود در این هفته جو بازار کاهشی باشد. اگر قیمت‌های انرژی به روند نزولی خود ادامه دهند، پیش‌بینی می‌شود آروماتیک‌ها نیز در این هفته شاهد ادامه فشار نزولی باشند. جو بازار اولفین ها احتمالاً در این هفته ساکن باشد زیرا انتظار می‌رود که بخش‌های صنایع پایین‌دستی بر قیمت‌ها فشار بیاورند.

آروماتیک

در هفته گذشته قیمت‌های پاراکسیلن بعد از افزایش مقطعی در اوایل هفته و علیرغم افزایش قیمت ترفتالیک اسید در صنایع پایین‌دستی، به دنبال کاهش قیمت های در صنایع بالادستی با شیب ثابتی کاهش یافتند. فعالیت‌های بازار در این هفته بر روی مذاکرات قیمت ماه مارس متمرکز بود و توافقی مهم بر روی قیمت 975 دلار در هر تن (CFR آسیا) انجام شد؛ که افزایش 5 دلاری را نسبت به ماه پیش نشان می دهد. 

بازار در این هفته متوجه ظرفیت جدید پاراکسیلن بود که به‌زودی از آن بهره‌برداری می‌شود؛ یک مقام رسمی در پالایشگاه Nghi Son در ویتنام تائید کرد، که این پالایشگاه دور آزمایشی را شروع کرده است و احتمال می‌رود تولید خود را از اواسط آوریل آغاز کند. بنزن در میان جو کاهشی بازار که عمدتاً به دلیل سقوط نفت خام در بازار معاملات آتی ایجاد شد، روندی نزولی را تجربه کرد. قیمت‌های بازار شرق چین نیز به دلیل میزان ذخایر بالا در مخازن بندرهای اصلی و تقاضای اندک با توجه به تعطیلی واحدهای صنایع پایین‌دستی، شاهد سیری نزولی بود.

طبق شنیده ها میزان ذخایر در بندرهای اصلی شرق چین در روز جمعه به 177800 تن رسیده است که از جمعه گذشته 5000 تن بالاتر است. این میزان ذخایر بر روی تقاضای آوریل و مذاکرات این هفته FOB کره تأثیرگذار خواهد بود.

در بازار استایرن، گزارش‌شده است که اکثر خریداران با خرید در روزهای اول بعد از تعطیلات، اکثر نیازهای ماه مارس و اوایل آوریل را پوشش داده‌اند. این امر هرگونه افزایش قیمت در هفته جاری را محدود می‌کند.

بااین‌وجود با توجه به کاهش صادرات به چین، بعد از اعمال تعرفه‌های ضد دامپینگ در اواسط فوریه بر روی محموله‌های کره، تایوان و آمریکا، قیمت‌ها بالا خواهند ماند.

اولفین، پلیمر

در بازارهای پروپیلن و اتیلن، معامله‌کنندگان مشغول بررسی میزان تولید واحدهای پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن هستند، زیرا انتظار می‌رود مارجین های منفی تولید پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، روند قیمت‌های مونومر را در حال حاضر کاهشی نگه دارد.

بااین‌وجود، قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین در این هفته با توجه به بهبود تقاضا روند ثابت و رو به رشدی داشتند.

در این میان در بازار مونو اتیلن گلیکول، باتوجه به آغاز فعالیت تاجرانی که با توجه به تعطیلات سال نو قمری از کار دست کشیده بودند، وضعیت عرضه نیز مناسب گزارش شد. جو بازار باتوجه به دورنمای آن متغیر است، و چندین تاجر در مورد فرصت‌های آربیتراژ محموله‌های مونواتیلن گلیکول که از خلیج آمریکا می‌رسند و به چین می‌روند نگران هستند. این امر می‌تواند بطور بالقوه موجب اشباع در عرضه شود. اگرچه، برخی از تاجران اشاره کرده اند که محموله‌های بین‌المللی در کوتاه‌مدت خطر زیادی به وجود نمی‌آورند.

در بازار بوتادین، چندین معامله‌کننده هشدار دادند که انتظار می‌رود تولیدکنندگان استایرین بوتادین رابر با توجه به افزایش قیمت های خوراک بوتادین و استایرن، شاهد حاشیه سود کمتری باشند، که ممکن است این مسئله از افزایش بیشتر قیمت‌های بوتادین جلوگیری کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار