کد خبر : 40846

رکود پیوسته‌ی تقاضای خرید و همچنین کاهش اخیر قیمت های اتیلن و پروپیلن نقدی در آسیا جو نزولی را بر بازار حاکم کرده است

پتروتحلیل- اکنون که پس از تعطیلات یک‌هفته‌ای سال نو چینی که از اواخر هفته‌ی پیش آغاز شد، معامله‌کنندگان به بازار بازمی‌گردند، گزارش‌های اولیه حاکی از آن هستند که کاهش مختصر قیمت‌های داخلی پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن در چین به دنبال افزایش عرضه تا پس از تعطیلات ادامه پیدا کرده است.

به گزارش "پتروتحلیل"، به گفته‌ی معامله‌کنندگان، موجودی پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن دو تولیدکننده‌ی اصلی طی تعطیلات به بیش از 1 میلیون تن رسیده است. علاوه بر افزایش عرضه‌ی داخلی، در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان، قیمت پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن سبک خطی در روزهای 26 و 27 فوریه کاهش پیدا کرد و به ترتیب شاهد مجموع کاهش 35 و 20 دلاری در هر تن بود.

رکود پیوسته‌ی تقاضای خرید و همچنین کاهش اخیر قیمت های اتیلن و پروپیلن نقدی در آسیا جو نزولی را بر بازار حاکم کرده است.

بنا بر نظر یک تاجر: «به دلیل همگام نبودن تقاضا با افزایش عرضه‌ی داخلی، قیمت‌های پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن این هفته کمی پایین‌تر بوده است. به همین دلیل، فکر می‌کنیم که قیمت‌ها تا هفته‌ی آینده که معامله‌گران به بازار بازخواهند گشت همچنان کاهش یابند. خریداران در حال حاضر نسبت به قیمت‌های معمول بازار مقاومت نشان می‌دهند.»

تبدیل‌کننده‌ای اشاره کرد: «ترجیح می‌دهیم که منتظر بمانیم تا قیمت پلی‌پروپیلن همچنان کاهش یابد پیش از اینکه سفارش تازه‌ای بدهیم. قیمت‌های داخلی پلی‌پروپیلن از قیمت‌های وارداتی مناسب‌تر هستند. به نظرمان وضعیت تقاضا در هفته‌ی آینده با بازگشت معامله‌کنندگان بیشتری به بازار مشخص‌تر خواهد شد.»

یک تاجر پلی‌اتیلن اظهار کرد: «قیمت‌های پلی‌اتیلن داخلی بیشتر از قیمت‌های وارداتی کاهش داشته‌اند. خریداران همچنان به طور کامل فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند؛ بنابراین فکر می‌کنیم که این کاهش طی دو یا سه هفته‌ی آینده همچنان ادامه داشته باشد. ممکن است پس از آن بازار رونق دوباره‌ای بگیرد زیرا فعالیت‌های خریداران به منظور پر کردن دوباره‌ی انبارها موجب کاهش موجودی داخلی به میزان مشخصی خواهد شد. در این میان، پیشنهادهای فروش پلی‌اتیلن از سوی تولیدکنندگان خارجی در حال حاضر به دلیل محدودیت محموله‌های ایالات متحده کم هستند که ممکن است از کاهش بیش از اندازه‌ی قیمت‌های پیشنهادی پلی‌اتیلن وارداتی جلوگیری کند.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار