کد خبر : 40835

محدودیت عرضه پلی اتیلن سنگین ایرانی به ترکیه؛

پلی‌اتیلن سنگین با برتری قیمتی بسیار زیاد 150 تا 170 دلاری نسبت به پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سبک خطی معامله شد

پتروتحلیل-قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین در ترکیه در بالاترین میزان دو سال و نیم اخیر خود باقی ماندند.

به گزارش «پتروتحلیل»، بازار پلی‌اتیلن ترکیه در سه ماه گذشته تاکنون روند صعودی داشته است، درحالی‌که عرضه اندک مسیر را برای افزایش هرچه بیشتر قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین هموار ساخته است. قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین وارداتی در بالاترین حد خود در دو سال نیم اخیر هستند و همزمان افزایش انباشتی قیمت ها از ماه نوامبر، زمانی که بازار روند صعودی خود را آغاز کرد، به 200 دلار در هر تن نزدیک شده است.

ازآنجایی‌که قیمت‌های نفت خام و اتیلن پیش از افت در اواخر ژانویه در مقیاس جهانی شاهد بالاترین میزان خود در سه سال اخیر بودند، افزایش بهای صنایع بالادستی نیز، در روند افزایشی قیمت‌های پلی‌اتیلن تأثیرگذار بودند. سهمیه های عمدتاً محدود شده از خاورمیانه، ایران و ازبکستان نیز روند افزایشی قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین را در آغاز سال 2018 در ترکیه تسریع کردند.

طبق متوسط هفتگی قیمت‌های ChemOrbis ، پلی‌اتیلن سنگین فیلم وارداتی در حال حاضر از پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سبک خطی گرید فیلم 50 دلار در هر تن بیشتر معامله می‌شود. پلی‌اتیلن سبک برای اولین بار در دو سال گذشته از اواخر ژانویه برتری قیمتی خود نسبت به پلی‌اتیلن سنگین را از دست داد. تبادلات پلی‌اتیلن سبک خطی با تخفیف نسبت به پلی‌اتیلن سنگین بسیار زودتر و در ماه نوامبر  آغاز شد.

معامله‌کنندگان پیش‌بینی می‌کنند عرضه اندک دورنمای پلی‌اتیلن سنگین گرید فیلم و قالب بادی را در آینده نزدیک به همین منوال پایدار حفظ کند، زیرا با تعطیلی چندین واحد در خاورمیانه، بازار به این زودی از این شرایط رها نخواهد شد. معامله‌کنندگان در ترکیه اظهار داشتند: « تقاضای مناسب و کمبود عرضه در بازار تحویل فوری در این ماه قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین را بالاتر برده، و اخیراً موجب به وجود آمدن بازار سیاه شده است. احتمال می رود قیمت‌ها پایداری خود را تا ازسرگیری فعالیت واحدهای تعطیل شده، در ماه آوریل، حفظ کنند.»

وضعیت مشابهی در بازار برقرار است؛ در این بازار باتوجه به عرضه اندک و در هفته پیش از تعطیلات سال نو قمری پلی‌اتیلن سنگین با برتری قیمتی بسیار زیاد 150 تا 170 دلاری نسبت به پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سبک خطی معامله شد. متوسط هفتگی قیمت ها نشان می‌دهد که از سال 2008 و شروع ثبت قیمت ها در بازار واردات چین از سوی ChemOrbis، پیش از این هیچ‌وقت قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین تا این میزان نسبت به قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک برتری نداشته است. همچنین برتری قیمتی پلی اتیلن سنگین نسبت به پلی‌اتیلن سبک خطی، به بیشترین میزان خود در طی 6 سال گذشته رسیده است. 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار