کد خبر : 40821

از ایزومر زایلین مخلوط غالباً برای تولید پاراکسیلن استفاده می‌کنند که در تولید فیبر و پلاستیک از آن استفاده می‌شود، اما در صورت مطلوب بودن قیمت‌ها می‌توان از آن در تولید بنزین نیز استفاده کرد

پتروتحلیل- به گفته منابع آگاه در بازار اختلاف قیمت بین ایزومر گرید زایلین مخلوط و خوراک نفتا به دلیل کاهش میزان عرضه محموله‌های ایزومر زایلین مخلوط در ماه مارس و همچنین بازگشایی دوباره کارخانه‌ها و حاشیه سود مناسب تولید پاراکسیلن، در بیش از 7 ماه اخیر به بالاترین حد خود رسید.

به گزارش «پتروتحلیل»، در روز 12 فوریه با توجه به اینکه ایزومر زایلن مخلوط 770 دلار در تن (FOB کره) و نفتا 543/38دلار در تن (CFR ژاپن) قیمت‌گذاری شد، شاهد افزایش اختلاف قیمت این دو ماده به 226/63دلار در هر تن بودیم. طبق داده‌های S&P Global Platts از تاریخ 21 ژوئن 2017 که اختلاف قیمت این دو محصول 227/88دلار در هر تن بود تابه‌حال، این بیشترین اختلاف قیمت آن‌ها است.

طبق گفته منابع آگاه تولیدکننده، قیمت سر به سری تخمین زده‌شده بین ایزومر زایلین مخلوط و نفتا به‌عنوان یک خوراک تقریباً بین 150 تا 170 دلار در هر تن است.

از ایزومر زایلین مخلوط غالباً برای تولید پاراکسیلن استفاده می‌کنند که در تولید فیبر و پلاستیک از آن استفاده می‌شود، اما در صورت مطلوب بودن قیمت‌ها می‌توان از آن در تولید بنزین نیز استفاده کرد.

یکی از تولیدکنندگان ایزومر زایلین مخلوط در شمال شرق آسیا در روز سه‌شنبه گفت: «به‌طورکلی حاشیه سود پاراکسیلن خوب است.» وی علاوه بر این اعلام کرد که شاهد تقاضا از سوی تولیدکنندگان پاراکسیلن بوده است.

اختلاف قیمت بین پاراکسیلن و ایزومر زایلین مخلوط در ماه ژانویه به‌طور متوسط 205/50دلار در تن بود، و تابه‌حال در ماه فوریه به 191/50دلار در تن رسیده است که بالاتر از میزان اختلاف تخمینیِ قیمت سربه‌سریِ 160 تا 180 دلاری در هر تن است.

محدودیت‌ها در زمینهٔ عرضه نیز، اختلاف قیمت رو به رشد بین نفتا و ایزومر زایلن را بیشتر کرد. تولیدکننده کره‌ای GS Caltex تصمیم دارد واحد پالایش صنایع بالادستی خود در شهر یئوسو را از اواخر فوریه تا اواخر مارس تعطیل کند که این امر منجر به کاهش میزان عرضه ایزومر زایلین مخلوط می‌شود.

همچنین واحد پالایش ژاپنی Showa Shell، از اواخر ژانویه به مدت یک ماه و نیم واحد تسهیم نامتناسب تولوئن خود را در شهر یوکایچی به منظور عملیات تأمین و نگهداری تعطیل خواهد کرد. واحد توان طراحی گرمایی (TDP) در مجتمع پالایشگاهی یوکایچی با مصرف  255 هزار بشکه در روز ظرفیت تولید 200 هزار تن ایزومر زایلن مخلوط در سال را دارد.

در صنایع بالادستی نیز قیمت نفتا اخیراً به دلیل قیمت مناسب و قابل رقابت خوراک پتروشیمی دیگری به نام گاز مایع (LPG) تحت‌فشار بوده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار