کد خبر : 40813

بازارهای پلیمر جنوب شرق آسیا شاهد قیمت‌هایی فراتر از قیمت بازارهای چین در هفته‌های اخیر بودند، درحالی‌که بازارهای واردات پلیمر ترکیه، خاورمیانه و آفریقا اکثراً روند صعودی قیمت را تجربه کردند

پتروتحلیل- قیمت های نفت خام در بازارهای معاملات آتی پس از رسیدن به بیشترین میزان خود در 3 سال اخیر، در دو تا سه هفته گذشته سقوط کرده است. این روند نزولی اخیر تا حدودی بر قیمت نفتا و مونومر در آسیا و اروپا تأثیرگذار بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، این در حالی است که تأثیر این افت قیمت بر بازار پلیمر جهانی، حداقل تا این لحظه بسیار کم بوده است.

بر اساس داده های ChemOrbis، قیمت های آتیِ نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت در بازار بورس کالای نیویورک و قیمت های آتی نفت خام برنت در بازار بورس بین‌قاره‌ای به ترتیب و به‌طور متوسط حدوداً 6 و 7 دلار در هر بشکه کاهش قیمت را تجربه کردند.

هم‌راستا با کاهش قیمت نفت، قیمت های نفتا در بازارهای نقدی آسیا و اروپا در هفته های گذشته روند نزولی را تجربه کردند. تقریباً در اواخر ژانویه قیمت‌ها در بازار نقدی هم در آسیا و هم در اروپا حدوداً در بیشترین سطح خود بودند. این روند قیمت‌ها از ماه نوامبر و دسامبر سال 2014 به همین صورت ادامه داشت.

در رابطه با مونومرها نیز افت قیمت اخیر انرژی به فشار کاهشی قیمت اتیلن در آسیا افزود. قیمت‌ها در بازار نقدی در هفته اول ژانویه و پس از رسیدن به بالاترین میزان از اواسط ژوئن 2015، روند نزولی را تجربه کردند.

در پی کاهش قیمت های نفت خام در بازارهای معاملات آتی در دو هفته گذشته شاهد پایین رفتن قیمت پروپیلن و استایرن نیز در بازار نقدی آسیا بوده‌ایم. قیمت های استایرن در بازار نقدی نیز تا دو هفته پیش در بالاترین سطح خود از ماه فوریه 2017 بود که شروع به نزول کرد. درحالی‌که پروپیلن نقدی از نوامبر سال 2014 در حدود بالاترین رقم های خود قراردادهای.

تأثیر کاهش قیمت نفت بر قیمت مونومر نیز در اروپا تابه‌حال تقریباً محدود بوده و قیمت‌های متوسط هفتگی اتیلن و پروپیلن غالباً شاهد روندی ثابت طی دوهفته گذشته بوده‌اند. پیش از این ثبات قیمت، قیمت های اتیلن در بازار نقدی در بالاترین میزان خود از ژوئن 2015 قرار داشتند و قیمت های پروپیلن بالاترین رقم خود در 10 ماه اخیر را تجربه می‌کردند. اگرچه سیر نزولی اخیر در قیمت های نقدی نفتا، همزمان با تعطیلی واحدهای کراکینگ در سرتاسر اروپا، اخیراً پیش‌بینی‌هایی مبنی بر افزایش قیمت ها در معاملات اتیلن را به وجود آورده است.

وضعیت قیمت‌ها در بازار نقدی استایرن اروپا نیز با نرخ متوسط هفتگی نشانگر کاهش قیمت‌ها از اواخر ژانویه بود. شایان ذکر است که قیمت‌ها در آخر ماه ژانویه به بالاترین سطح خود از اواخر فوریه رسیده بودند.

در همین حین قیمت پلیمر علی‌رغم کاهش شدید فعلی قیمت نفت در بازارهای جهانی دستخوش تغییر زیادی نشد. چین نیز در حالی تعطیلات یک‌هفته‌ای سال نو خود را آغاز کرد که قیمت پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پی‌وی‌سی، پلی اتیلن ترفتالات، پلی استایرن و آکریلونیتریل بوتادین استایرن روند ثابت رو به رشدی را در طی هفته پیش تجربه کردند، مگر برخی از محصولات که با قیمت‌های داخلی ارائه می‌شدند.

بازارهای پلیمر جنوب شرق آسیا شاهد قیمت‌هایی فراتر از قیمت بازارهای چین در هفته‌های اخیر بودند، درحالی‌که بازارهای واردات پلیمر ترکیه، خاورمیانه و آفریقا اکثراً روند صعودی قیمت را تجربه کردند.

در اروپا به پشتوانه مشکلات موجود در عرضه و سود بیشتر قراردادهای مونومر منعقدشده در ماه فوریه، شاهد رشد قیمت ماهیانه در تمام بخش‌های صنعت پلیمر هستیم.

n2

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار