کد خبر : 40812

تأمین‌کننده تایوانی ما علی‌رغم رکود بازار به علت تعطیلات، قیمت های پیشنهاد‌ی خود را ثابت نگه داشته بود. اگرچه ما فکر می‌کنیم که به دلیل اعمال عوارض ضد دامپینگ در کوتاه‌مدت شاهد افزایش قیمت های آکریلونیتریل ارسالی از سوی تایوان خواهیم بود

پتروتحلیل- طبق اعلام وزارت بازرگانی چین در وب‌سایتش، پس از نتیجه‌گیری از تحقیق و بررسی که در ژوئن سال 2017 آغاز شد، به‌طور رسمی طرح عوارض ضد دامپینگ در حوزه واردات استایرن از کره جنوبی، تایوان و امریکا از تاریخ 13 فوریه 2018 اعمال و آغازشده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، این عوارض برای محموله‌های وارداتی از کره جنوبی که تأمین‌کننده اصلی استایرن چین است حدود 7/8 تا 8/4 درصد است. این در حالی است که بر محموله‌های وارداتی از تایوان تنها 5 درصد عوارض ضد دامپینگ اعمال شود. همچنین محموله‌های ارسالی از طرف آمریکا عوارض بالاتری، بین 9/2 تا 10/7درصد خواهند داشت.

بااینکه این تصمیم تنها چند روز پیش از آغاز تعطیلات سال نو چینی گرفته شد، شاهد تأثیر سریع آن در بازار استایرن آسیا بوده ایم و در روز 13 فوریه پس از روند کاهشی دو هفته ای در بازار نقدی همراستا با اصلاح نزولی قیمت های نفت خام در بازار معاملات آتی، قیمت های استایرن افزایش روزانۀ 15 تا 20 دلاری را تجربه کردند.

جدا از تأثیر فوری این امر بر قیمت‌ها، معامله‌کنندگان آسیایی که، هم در بازارهای صنایع بالادستی و هم پایین‌دستی مشغول فعالیت بودند، تأثیرات ناشی از این اقدام اخیر را برای کوتاه‌مدت ارزیابی کردند.

یک تاجر آکریلونیتریل بوتادین استایرن گفت: «تأمین‌کننده تایوانی ما علی‌رغم رکود بازار به علت تعطیلات، قیمت های پیشنهاد‌ی خود را ثابت نگه داشته بود. اگرچه ما فکر می‌کنیم که به دلیل اعمال عوارض ضد دامپینگ در کوتاه‌مدت شاهد افزایش قیمت های آکریلونیتریل ارسالی از سوی تایوان خواهیم بود.

یک تاجر مالزیایی نیز اعلام کرد که «قیمت هایی که از سوی تأمین‌کننده تایوانی خود دریافت کردیم، به علت کاهش میزان عرضه شاهد رشد چشمگیر 40 دلاری در هر تن بوده اند. اگرچه میزان فعلی قیمت‌ها بسیار زیاد است، ازآنجایی‌که چین نیز طرح عوارض ضد دامپینگ خود را در حوزه واردات استایرن آغاز کرده، ما همچنان مطمئن نیستیم که خریدهای خود را قبل از تعطیلات انجام دهیم یا بعد از آن.»

از سوی دیگر، یک منبعی آگاه از طرف تولیدکننده چینی پلی استایرن و آکریلونیتریل بوتادین استایرن گفت: «ما فکر می‌کنیم که طرح عوارض ضد دامپینگ که اخیراً بر واردات استایرن اعمال‌شده است، تأثیر کمی بر بازار خواهد داشت زیرا اجرای چنین طرحی از قبل پیش‌بینی می‌شد. قیمت‌ها هم از اولین باری که تحقیق و بررسی برای اعمال عوارض در سال قبل آغاز شد، تحت تأثیر قرار گرفت و سیر نزولی را تجربه کرد.»

منبعی از سوی یک تولیدکننده پلی استایرن در مالزی نیز این‌گونه گفت: «ما در مورد تأثیرات اجرای طرح ضد دامپینگ بر واردات استایرن به چین از 3 کشور نامطمئن هستیم، به این دلیل که چین همچنان تا حد زیادی به واردات 4 میلیون تنی در سال برای تأمین تقاضای بازارهای داخلی خود تکیه می‌کند.»

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار