کد خبر : 40810

نگاهی به بازار اولفین ها، آروماتیک ها و پلیمر؛

اتیلن و پروپیلن به علت جو نزولی بازار، در جمعه پیش در محاسبات هفتگی به میزان 5 تا 30 دلار در هر تن کاهش قیمت را تجربه کردند

پتروتحلیل-احسان طبری زاده*: انتظار می رفت فعالیت های تجاری در این هفته به مناسبت نزدیکی به تعطیلات سال نو چینی در بازارهای پتروشیمی آسیا همچنان شاهد روند نزولی باشند. در هفته ای که گذشت به علت نزدیکی تعطیلات سال نو و کاهش قیمت نفت خام در بازارهای معاملات آتی شاهد کاهش فعالیت بیشتر این بازارها بودیم.

اگرچه بازار پی وی سی آسیا به علت کاهش میزان عرضه در ماه مارس و رسیدن قیمت ها به بالاترین حد خود از اکتبر سال 2014 از این قاعده مستثنی بودند.

بازارهای آروماتیک

هم راستا با روند کاهشی قیمت نفت خام در بازارهای معاملات آتی در هفته ای که گذشت، پروکسیلین آسیا در روز جمعه در محاسبات هفتگی 32 دلار کاهش داشت و با قیمت های 931/17دلار در هر تن (FOB کره) و 50/950 دلار در هر تن (CFR تایوان/چین) معامله شد.

معامله کنندگان بازار دیدگاه های متفاوتی در مورد تفاوت نرخ قیمت پاراکسیلن (CFR تایوان/چین) و نرخ قیمت نفتا (CFR ژاپن) که در روز 5 شنبه به بالاترین میزان خود طی 11 ماه اخیر رسید، داشتند. برخی از منابع انتظار دارند که این اختلاف قیمت با نفتا دستخوش تغییر نشود، در حالی که دیگر منابع تردید داشتند اختلاف حال حاضر که بیش از 400 دلار در هر تن است برای مدتی طولانی باقی بماند و همچنین باور داشتند که به دلیل حاشیه سود بسیار مناسب، مدت زمان تعطیلی های تولیدکنندگان پاراکسیلین برای عملیات تأمین و نگه داری کاهش یابد.

قیمت بنزن در بازار نقدی در هفته گذشته، به علت فشار کاهشی از طرف قیمت نفت خام در بازارهای معاملات آتی به صورت هفتگی 60 تا 70 دلار سقوط ناگهانی در هر تن را تجربه کرد. در روز جمعه قیمت همین محصول در کره (FOB) 67/869 دلار در هر تن ارزیابی شد، این در حالیست که بنزن چین (CFR) 890 دلار در هر تن قیمت داشت. در طول هفته نیز به علت کاهش تقاضای چین پیش از تعطیلات سال نو و تمایل مصرف کنندگان نهایی مبنی بر عدم فعالیت تا اتمام تعطیلات، جو نزولی بازار ادامه داشت. سال گذشته در حالی که انتظار می رفت تقاضای چین در سه ماهه دوم و پس از تعطیلات رشد دوباره داشته باشد، تقاضای کلی به این دلیل که خریداران نیازهای خودشان برای کوتاه مدت را زودتر تأمین کرده بودند همچنان پایین باقی ماند.

بازارهای اولفین

اتیلن و پروپیلن به علت جو نزولی بازار، در جمعه پیش در محاسبات هفتگی به میزان 5 تا 30 دلار در هر تن کاهش قیمت را تجربه کردند. باتوجه به اینکه اکثر مصرف کنندگان نهایی توانستند نیازهای خود را پیش از تعطلات سال نو فراهم کنند، تقاضا در بازار نقدی به کاهش خود ادامه داد. به گفته منابع آگاه در بازار انتظار می رود این هفته فعالیت ها در بازار نقدی نیز به علت فرا رسیدن تعطیلات سال نو چینی کاهش یابد.

در بازار مونو اتیلن گلیکول (از صنایع پایین دستی)، هفته گذشته میزان نقدینگی نیز به علت نزدیکی به تعطیلات سال نو کاهش یافت. همچنان انتظار می رود فعالیت بازار در این هفته نیز دچار افت شود. با این وجود معامله کنندگان نیز باتوجه به احتمال افزایش تقاضا برای پلی استر (از صنایع پایین دستی) در ماه مارس، چشم انداز مثبتی برای دوره پس از تعطیلات متصور هستند.

بازارهای متیل ترت-بوتیل اتر

در هفته ای که گذشت متیل ترت-بوتیل اتر آسیا در پی کاهش قیمت بنزین و نفت خام نیز سیر نزولی خود را ادامه داد. متوسط شاخص خالص پلاتس سنگاپور برای بنزین اکتان 92،  73/58دلار در هر بشکه (FOB سنگاپور) در روز جمعه ارزیابی شد، که به دلیل عرضه مناسب و کافی در منطقه 2/42دلار در هر بشکه در مقایسه با روز قبل کاهش داشته است. طبق داده های شرکت International Enterprise Singapore، ذخائر بنزین در سنگاپور رشد 9/2 درصدی داشته و در هفته منتهی به 7 فوریه به رقم 13/98میلیون رسید. این نزول قیمت متیل ترت-بوتیل اتر علیرغم رشد بازار بورس blendstock اروپا است که در حال حاضر تقاضای زیادی برای صادرات را تجربه می کند.

بازارهای پلیمر

در پی پذیرش افزایش 60 دلاری قیمت پی وی سی آسیا در محاسبات ماهیانه برای ماه مارس از طرف خریداران، قیمت این محصول در روز چهارشنبه هفته گذشته در محاسبات هفتگی 20 تا 50 دلار در هر تن رشد داشت، که این میزان بالاترین نرخ از اکتبر سال 2014 است.

در اوایل هفته پیش، پیشنهادات جدیدی برای ماه مارس با قیمت 970 دلار در هر تن (CFR چین)، 1020 دلار در هر تن (CFR هند)، 930 دلار در هر تن (FOB تایوان) اعلام شد که حاکی از رشد 60 دلاری همین قیمت ها در مقایسه با قیمت های قراردادهای ماه فوریه بود. منابع آگاه در بازار گفتند به این علت که خریداران تمایل داشتند باتوجه به افزایش احتمالی میزان تقاضا در ماه مارس نیازهای خود را تأمین کنند، محموله های ارسالی از تایوان، پس از اعلام پیشنهادات جدید، کاملاً به فروش رسیدند.

باتوجه به احتمال شروع صادرات پی‌وی‌سی از سوی تولیدکنندگان چینی همزمان با روند صعودی قیمت های بازار آسیا نسبت به بازار داخلی این کشور، برخی از منابع آگاه در بازار اظهار داشته اند که قیمت ها در بازار پی وی سی آسیا به بالاترین میزان خود رسیده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار