کد خبر : 40793

عرضه کنندگان داخلی هم به دلیل تغییر برنامه ی تعطیلی کارخانه های آسیایی و هم به سبب کاهش تعداد واردات از منابع دور دست تحت فشار قرار گرفتند؛ و همین موضوع منجر به بوجود آمدن نرخ صعودی در قیمت ها شد

پتروتحلیل- در صورتی که محدودیت‌های موجود در زمینه‌ی عرضه همچنان باقی بماند، انتظار می‌رود قیمت اکریلونیتریل افزایش یابد.

به گزارش «پتروتحلیل»، داده‌های منتشر شده از ICIS در روز 2 فوریه نشان داد که معاملات اکریلونیتریل به طور متوسط با قیمت 1875 دلار در هر تن (CFR چین) منعقد شدند. تنها یک ماه پیش به دلیل حجم بسیار زیاد واردات محموله های منابع دور دست و تولید کافی از سوی کارخانه های منطقه که عرضه را افزایش داده بود، قیمت ها به طور متوسط در رقم 1725 دلار در هر تن (CFR چین) برای مدتی ثابت مانده بود.

اما پس از تنها یک ماه، عرضه کنندگان داخلی هم به دلیل تغییر برنامه ی تعطیلی کارخانه های آسیایی و هم به سبب کاهش تعداد واردات از منابع دور دست تحت فشار قرار گرفتند؛ و همین موضوع منجر به بوجود آمدن نرخ صعودی در قیمت ها شد. چندین تولید کننده ی شمال شرق آسیا بیان کردند که به دلیل نیاز به ذخیره محصولات در انبارهایشان به سبب تعطیلی های پیش رو، میزان عرضه ی خود در بازار نقدی را برای ماه های فوریه و مارس کاهش دادند. میزان زیادی از این ذخایر در ماه های آوریل و می وارد بازار خواهند شد.

یکی از تولید کنندگان منطقه ای می گوید: «ابتدا باید بگویم، انبار من آنقدر پر نیست». این تولید کننده پس از بررسی نیازهایش برای پر کردن مجدد انبار از محصولات، این مسئله را در نظر می گیرد که چه مقدار از محصولات را می تواند برای فروش در بازار نقدی در ماه های آتی کنار بگذارد. به گفته ی یک تاجر، در چنین شرایطی فروشندگان انگیزه ای برای فروش نخواهند داشت، مگر آنکه «قیمت ها رضایت بخش باشد». از طرفی وضعیت تقاضای منطقه ای، پس از اتمام رکود فصلی در ماه های نوامبر و دسامبر، در حال بهبود است.

در حالی که انتظار می رود بازار اصلی چین پیش از تعطیلات سال نو که از اواسط فوریه‌ی امسال آغاز می‌شود، فعالیت خود را کاهش دهد، به گفته ی عوامل مشارکت کننده در بازار، معاملات در بازارهای هند همچنان پر رونق باقی خواهد ماند. تولید کنندگان صنایع پایین دستیِ الیاف آکریلیک و آکریلونیتریل بوتادین استایرن در هند، بر خلاف همتایان چینی خود، به دلیل کمبود ظرفیت تولید داخلی، تا حد زیادی به واردات اکریلونیتریل متکی هستند.

قیمت های این محصول در بازارهای وارداتی هند در هفته اخیر احتمالا به میزانِ 50 تا 100 دلار در هر تن افزایش یافته است. طبق شینده ها وارد کنندگان هندی در هفته ی پیش برای محموله های ماه فوریه تا حدود 1900 دلار در هر تن (CFR هند) پرداخته اند. این نرخ 4 درصد بیشتر از آخرین قراردادی است که برای فوریه، در اواخر ماه ژانویه منعقد شد.

طبق داده های منتشر شده از ICIS در روز 2 فوریه، قیمت اکریلونیتریل وارداتی به هند بین 1840 تا 1900 دلار در هر تن تخمین زده شده است. اما نکته ی قابل توجه این است که آیا خریداران هندی می توانند این افزایش قیمت را متحمل شوند یا خیر. در هند بخش اعظم اکریلونیتریل وارد بخش تولید الیاف آکریلیک می شود، سازندگان الیاف آکریلیک هم به این موضوع که قیمت این محصول همراه با اکریلونیتریل افزایش نداشته معترض اند. یک تولید کننده ی فیبر اکریلیک گفت: «من تحت فشار هستم». به گفته ی او اگر اوضاع وخیم تر شود «تنها راهی که باقی می ماند» این است که تولید خود را کاهش دهیم تا بتوانیم از ذخائر انبار و در نتیجه از نرخ قدیمی برای تولید استفاده کنیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار