کد خبر : 40790

بازار واردات پلی اتیلن چین روند صعودی خود را با وجود مشکلات عرضه به خصوص برای پلی اتیلن سنگین، حفظ کرد

پتروتحلیل- با توجه به تعطیلات سال نوی چین، معامله کنندگان بازار پلیمر چین گزارش می دهند که همزمان با کاهش تقاضا از سوی تبدیل کنندگان، فعالیت های تجاری طی هفته های گذشته روندی نزولی داشته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، علیرغم وضعیت نه چندان قوی تقاضا، قیمت های اکثر محصولات پلیمری روند ثابت و رو به رشدی داشتند که چندین فاکتور افزایشی در آن دخیلی بوده اند از جمله: وضعیت باثبات قیمت های انرژی و خوراک ها و کاهش میزان عرضه از سوی تولیدکنندگان داخلی و خارجی. اگرچه در بازار داخلی پلی اتیلن چین، قیمت ها بعد از افزایش پی در پی در ماه گذشته، از هفته ی قبل دچار سیری نزولی شدند. کاهش قیمت ها در بازار داخلی ناشی از کاهش در بازار معاملات آتی و تعطیلات پیشِ رو بوده، و پیش بینی می شود بازه کلی قیمت ها شاهد کاهش هفتگیِ 15 تا 40 دلاری در هر تن باشند.

در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان، قیمت پلی اتیلن سبک خطی معادل 325 یوآن در هر تن (38 دلار در هر تن) در محاسبات هفتگی در 5 فوریه کاهش پیدا کرد. در این میان، در صنایع بالادستی آسیا، در دو هفته ی گذشته علیرغم افزایش قیمت نفت خام در بازار های معاملات آتی، قیمت های اتیلن سیری صعودی را طی کرد. معامله کنندگان عمدتا کاهش قیمت های اتیلن را ناشی از تقاضای پایین و همچنین کاهش تولید پلی اتیلن در منطقه می دانند.

تعدادی از معامله کنندگان اظهار داشتند: «کاهش فعالیت ها پیش از تعطیلات، جو نزولی را بر بازار پلی اتیلن حاکم کرده است، در حالیکه افزایش اخیر بهای یوآن چین در مقابل دلار امریکا نتوانست موجب افزایش تقاضا شود.» طبق نظر تعدادی از معامله کنندگان، تقاضای داخلی در حال حاضر ضعیف است، زیرا خریدارانی که انتظار تغییرات اساسی در قیمت ها را در مدت زمان پس از تعطیلات ندارند، خرید های خود را به اواخر فوریه موکول کرده اند.

از سوی دیگر، بازار واردات پلی اتیلن چین  روند صعودی خود را با وجود مشکلات عرضه به خصوص برای پلی اتیلن سنگین، حفظ کرد. یکی از تولید کنندگان اصلی سعودی قیمت های پلی اتیلن را با افزایش چشمگیری نسبت به ژانویه ارائه داد: 120 دلار در هر تن برای فیلم پلی اتیلن سنگین، 80 تا 90 دلار در هر تن برای فیلم  پلی اتیلن سبک و 60 تا 70 دلار در هر تن برای فیلم پلی اتیلن سبک خطی. تعدادی از تولید کنندگان اصلی در خاورمیانه نیز همچنین برنامه ریزی کرده اند تا واحد های پلی اتیلن خود را برای عملیات تامین و نگهداری در ماه های فوریه تا مارس تعطیل کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار