کد خبر : 40789

کاهش تقاضا و ارزان تر شدن رابر طبیعی سبب شد؛

به دلیل قیمت خوراک بوتادین، ما پیشنهادات فروش خود را با قیمت بالاتر از 1850 دلار برای هر تن (CFR جنوب غرب آسیا) ارائه می دهیم، اما اگر خریداران برای خرید جدی باشند یا سفارش های خرید مطمئنی دریافت کنیم، حاضریم به قیمت ها را پایین بیاوریم

پتروتحلیل- در پی تقاضای رو به کاهش بازار، قیمت ارزان رابر طبیعی و همچنین آشفتگی بوجود آمده به وسیله بازار بورس جهانی قیمت پلی بوتادین رابر در آسیا روند کاهشی به خود ادامه خواهد.

به گزارش «پتروتحلیل»، به گفته ی یکی از تجار رابر: «قیمت 1850 دلاری در هر تن برای پلی بوتادین رابر در مقایسه با قیمت 1500 دلاری رابر طبیعی بسیار زیاد است. خریداران هم بیشتر مراقب هستند و خریدهای خود را به علت تعطیلات سال نوی چینی و بی ثباتی بازار بورس جهانی به تاخیر انداخته اند.» رابر طبیعی جایگزینی برای پلی بوتادین رابر است؛ پلی بوتادین رابر برای تولید تایر ماشین و در صنابع خودروسازی استفاده می شود. همچنین قیمت این دو ماده بر یکدیگر تاثیر می گذارند.

سهام Dow Jones وال استریت در روز دوشنبه 4/6 درصد سقوط کرد. این میزان، بیشترین سطح سقوط از ماه آگوست سال 2011 بود. این سقوط شدید در بازارهای سهام در فردای آن روز، موجب زیان های فراوانی در بازارهای بورس اروپا و آسیا شد؛ با این وجود بازارها از آن روز تا به حال توانستند این ضربه را جبران کنند و به جای خود بازگردند. تولیدکنندگان پلی بوتادین رابر آسیا به دلیل افزایش قیمت خوراک بوتادین بطور متوسط در رقم 1400 دلار در هر تن (CFR شمال شرق آسیا) در روز 2 فوریه، قیمت های خود را برای محموله های ارسالی جدید (Cis) بالا به 1850 تا 1950 دلار در هر تن (CFR جنوب شرق آسیا) افزایش دادند.

به گفته ی یک تولید کننده ی آسیاییِ پلی بوتادین رابر: «به دلیل قیمت خوراک بوتادین، ما پیشنهادات فروش خود را با قیمت بالاتر از 1850 دلار برای هر تن (CFR جنوب غرب آسیا) ارائه می دهیم، اما اگر خریداران برای خرید جدی باشند یا سفارش های خرید مطمئنی دریافت کنیم، حاضریم به قیمت ها را پایین بیاوریم.

در پی نزدیکی سال نوی چین انتظار می رود که سطح تقاضا همچنان پایین بماند. سال نوی چینی در بسیاری از کشورهای آسیایی از قبیل اندونزی، مالزی، سنگاپور، ویتنام، تایوان و کره ی جنوبی جشن گرفته می شود. علاوه بر این بازار اصلی چین نیز در پی این مراسم از تاریخ 15 تا 21 فوریه تعطیل می باشد. تولیدکننده ی پلی بوتادین رابر دیگری می گوید: «با قیمت نزولی رابر طبیعی و بی رونقی حال حاضر بازار، در این هفته هنوز هیچ سفارش خریدی دریافت نکرده ایم. واقعا وضعیت کساد است. ما هم مثل خریداران تا پس از تعطیلات سال نوی میلادی پیش رو منتظر خواهیم ماند. طبق داده های ICIS، در روز 1 فوریه قیمت های پلی بوتادین رابر با گرید سیس (Cis) بالا در حدود 1750 تا 1850 دلار در هر تن (CFR جنوب شرق آسیا) ارزیابی شدند که نشانگر رشد 100 دلاری قیمت این محصول در مقایسه با ماه پیش است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار