کد خبر : 40768

مشکلات پیش‌آمده در واحد تولیدی آمریکایی؛

به تاثیر از پیش‌بینی‌هایی که از محدودیت در عرضه در چین به دلیل اعمال عوارض ضددامپینگ از سوی دولت بر واردات از کره‌ی جنوبی، تایوان و آمریکا می‌شد، قیمت‌های مونومر استایرن از اواخر ماه دسامبر روندی افزایشی داشته‌اند

پتروتحلیل- مشکلات در واحد تولیدی واقع در منطقه ساحل خلیج آمریکا باعث شد قیمت‌های مونومر استایرن در این هفته به بالاترین میزان خود در 4 ماه گذشته برسد و معامله‌کنندگان نیز شاهد فرصت‌های احتمالی آربیتراژ بودند.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌ها تا صبح جمعه همچنان بالا بودند و پیشنهادی هم برای یک محموله موعد ماه مارس در نرخ 1،450 دلار در هر تن (CFR چین) در بازار مطرح شد.

روز 25 ژانویه‌، قیمت‌ها 17/50دلار نسبت به روز قبل رشد داشتند و به 1417/50دلار در هر تن (CFR چین) رسیدند که براساس اطلاعات ما بالاترین نرخ از سپتامبر سال 2017 به شمار می‌رود.

به تاثیر از پیش‌بینی‌هایی که از محدودیت در عرضه در چین به دلیل اعمال عوارض ضددامپینگ از سوی دولت بر واردات از کره‌ی جنوبی، تایوان و آمریکا می‌شد، قیمت‌های مونومر استایرن از اواخر ماه دسامبر روندی افزایشی داشته‌اند.

اوایل هفته جاری، شرکت سابیک در واحد تولیدی استایرن خود (با نام کازمار) در لوئیزیانا که ظرفیتی 1/18 میلیون تنی دارد وضعیت اضطراری اعلام کرد، آن هم به دلیل برودت غیرمعمول هوا که باعث نقص در تجهیزات شد. این شرکت انتظار دارد روند کامل تولید در اوایل ماه مارس از سر گرفته شود.

شرکت عربستانی سابیک و شرکت فرانوسوی توتال به صورت مشترک مالکیت این مجتمع در خلیج آمریکا را دارا هستند.

در روز 23 ژانویه‌، شرکت توتال نیز در خصوص پلی استایرن تولیدی مجتمع کازمار اعلام وضعیت اضطراری کرد.

تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده خصوصاً در آمریکا، اروپا و خاورمیانه، در سه‌ماهه‌ی نخست سال جاری نیز مزید بر علت شد و مشکل عرضه را تشدید کرد. معامله‌کنندگان در آسیا با توجه به کمبود عرضه در بازار نقدی در طول سه‌ماهه‌ی نخست سال انتظار داشتند محموله‌های بین‌المللی کمتری در این زمان وارد بازار شود.

انتظارات نسبت به افزایش قیمت‌های آمریکا و اروپا باعث شد برخی معامله‌کنندگان امکان صادرات محموله‌های مونومر استایرن آسیایی به خارج از این منطقه را در نظر بگیرند تا برای خارج از آسیا عرضه را تامین کنند.

منبعی در شمال شرق آسیایی اظهار داشت: «مثل سال گذشته، ممکن است فرصت آربیتراژ به صورت برعکس مهیا شود.»

اطلاعات گمرکی نشان می‌دهد شمال شرق آسیا، که معمولاً از آمریکا و در مقیاس کوچک‌تر، از اروپا واردات انجام می‌دهد، در سال گذشته که تعطیلی واحدهای تولیدی باعث کمبود عرضه مونومر استایرن در آمریکا شد، حدود 19،000 تن مونومر استایرن به این منطقه صادرات داشته است. اختلاف بین CFR و FOB چین برای محموله‌های آمریکایی در آن زمان، در بیشترین حالت معادل 400 دلار در هر تن بود.

اما تاثیر معامله در آربیتراژ این بار به تاثیر از ذخایر مکفی در اروپا کمتر خواهد بود، چراکه بر اساس نظر برخی معامله‌کنندگان، به علت پیش بینی‌ها درخصوص در پیش بودن فصل تعطیلی‌ واحدها در چین، صادرات آمریکا به این کشور افزایش یافته است.

همچنین به خاطر پیش بینی‌ها درخصوص اعمال عوارض احتمالی ضددامپینگ بر واردات مونومر استایرن در سال 2018، رغبت به صادرات محموله‌های آمریکا به آسیا کمتر شده است.

علاوه‌براین، مدت زمان طول کشیدن تعطیلی‌ها باعث شده تردیدهایی درخصوص محموله‌های ارسالی به غرب مطرح بشود.

تاجری اظهار داشت: «تعطیلی فقط 6 هفته طول خواهد کشید، تا قبل از آنکه محموله به آمریکا برسد، مشکلات واحد تولیدی برطرف خواهد شد.»

به گزارش منابع مختلف، حدوداً دو ماه طول می‌کشد تا محموله‌ها از شمال شرق آسیا به آمریکا برسند.

در ماه فوریه سال گذشته، مجتمع کازمار در واحد تولیدی مونومر استایرن وضعیت اضطراری اعلام کرد و در همان هفته، یک تولیدکننده‌ی بزرگ آمریکایی دیگر به اسم America Styrenics که توسط شرکت‌های Trinseo و Chevron Phillips اداره می‌شود نیز اعلام کرد واحد تولیدی مونومر استایرن این شرکت قادر به انجام فرایندهای بعد از تعمیرات نیست و تعطیلی این واحد ممکن است یک یا دو ماه به طول انجامد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار