کد خبر : 40723

غیبت برخی عرضه‌کنندگان ایرانی و عربستان سعودی؛

به تاثیر از محدودیت‌های عرضه و افزایش نرخ در بازار انرژی، قیمت‌های پلی پروپیلن در چند ماه اخیر افزایش داشته است. اینکه قیمت‌های روبه‌رشد مواد خام را در نرخ محصولات نهایی خود منعکس کنیم دشوار خواهد بود و انتظار داریم بازار پلی پروپیلن در ماه فوریه که چین وارد تعطیلات سال نو می‌شود کمی آرام شود

پتروتحلیل- قیمت‌های پلی پروپیلن وارداتی در ترکیه از اوایل ماه نوامبر روندی افزایشی به خود گرفته‌اند، چرا که محدودیت‌های موجود در عرضه باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، با ورود به سال جدید نیز از شدت این افزایش‌ها کاسته نشده است و قیمت‌های ژانویه‌ اعلام شده از جانب تاجران نشان دهنده افزایش‌های تازه است و نرخ متوسط هفتگی نشان می‌دهد بازار نیز به تازگی به بالاترین نرخ خود در دو سال و نیم اخیر رسیده است.

اطلاعات همچنین نشان می‌دهد اختلاف بین پلی پروپیلن گرید فیبر و گرید رافیا نیز نسبتاً بیشتر شده و این هفته به حدود 30 دلار در هر تن رسیده است. برتری گرید فیبر از گرید رافیا در نیمه‌ی دوم ماه دسامبر عمدتاً به دلیل محدودتر شدن عرضه پلی پروپیلن گرید رافیا به 5 دلار در هر تن کاهش یافته بود.

تاجران گزارش دادند: «بازار پلی پروپیلن در پی غیبت برخی عرضه‌کنندگان ایرانی و عربستان سعودی در نرخ بالایی قرار دارد.» چندین فروشنده ادعا کردند که آشوب‌های اخیر در ایران ممکن است باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای برخی سازندگان محصولات نهایی بشود چراکه این مسائل ممکن است تشدید مشکلات مربوط به عرضه از این کشور شود.

یکی از تولیدکنندگان نخ فرش (بی سی اف) اظهار داشت: «به تاثیر از محدودیت‌های عرضه و افزایش نرخ در بازار انرژی، قیمت‌های پلی پروپیلن در چند ماه اخیر افزایش داشته است. اینکه قیمت‌های روبه‌رشد مواد خام را در نرخ محصولات نهایی خود منعکس کنیم دشوار خواهد بود و انتظار داریم بازار پلی پروپیلن در ماه فوریه که چین وارد تعطیلات سال نو می‌شود کمی آرام شود.»

به دنبال افزایش‌های جهانی، بازار ترکیه برتری خود را نسبت به بازار پلی پروپیلن وارداتی در چین به حدود 85 دلار در هر تن رسیده که هم‌راستا با محدودیت‌های موجود برای عرضه و افزایش‌های نسبی در چین، بیشترین اختلاف از ماه جولای سال 2017 به شمار می‌رود. این برتری قیمتی از ماه دسامبر به صورت یکنواخت افزایش یافته است، با وجود این، بازار وارداتی در ماه اکتبر تا نوامبر عمدتاً در نرخی برابر با چین معامله‌ شد. حالا که بازار ترکیه نسبت به چین سود مناسبی دارد، معامله‌کنندگان نیز عقیده دارند عرضه از مقاصد بین‌المللی بهبود خواهد یافت.

t pp1

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار