کد خبر : 40719

معامله‌کنندگان انتظار دارند بازار پلی اتیلن ترفتالات چین روند افزایشی خود را در آینده‌ی نزدیک و به تاثیر از روند فعلی افزایشی در صنایع بالادستی حفظ کند

پتروتحلیل- قیمت‌های صادراتی و داخلی پلی اتیلن ترفتالات در چین در نخستین هفته‌ی سال 2018، همانطور که انتظار می‌رفت، به علت افزایش قیمت‌های صنایع بالادستی و عرضه محدود تولیدکنندگان همچنان به روند صعودی خود ادامه داد.

به گزارش «پتروتحلیل»، بازه‌ کلی قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات صادراتی معادل 1095 تا 1100 دلار در هر تن (FOB، نقد) بود و نسبت به هفته گذشته 30 تا 35 دلار افزایش داشت. منبعی نزدیک به یک تولیدکننده خاطرنشان کرد: «ما هم‌راستا با افزایش بهای نفت در بازار معاملات آتی و قیمت‌های مونو اتیلن گلیکل و اسید ترفتالیک خالص در بازارهای نقدی در آسیا، قیمت‌های خود را 20 تا 30 دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته بالا بردیم و به 1100 دلار در هر تن (FOB، نقد) رساندیم. ما از سوی تعدادی از کشورها ازجمله هند، خاورمیانه، جنوب‌شرق آسیا، مصر و روسیه با سفارش‌های متعددی روبه‌رو هستیم.

تاجری در شانگهای اظهار داشت: «قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات از پایان ماه نوامبر تاکنون بیش از 50 دلار در هر تن رشد داشته است. انتظار داریم شاهد رشد بیشتری نیز باشیم چراکه نرخ هزینه‌ها همچنان روبه افزایش است و محدودیت در عرضه خصوصاً برای اسید ترفتالیک خالص مشاهده می‌شود.»

در داخل چین، بازه کلی قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات در بازار داخلی 25 تا 35 دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته افزایش یافت علی‌رغم آنکه فروشندگان گزارش دادند تقاضای داخلی، به تاثیر از فصل زمستان، به اندازه تقاضای خارجی مناسب نیست.

منبعی نزدیک به یک تولیدکننده داخلی خاطرنشان کرد: «تقاضای داخلی آن‌قدر مناسب نیست.  با وجود این، فشاری برای فروش به ما وارد نمی‌شود چراکه هنوز سفارش‌هایی داریم که باید پردازش کنیم.» تولیدکننده داخلی دیگری نیز قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات خود را 100 تا 150 یوان در هر تن (معادل 15 تا 23 دلار در هر تن) نسبت به ماه گذشته بالا برد و اظهار داشت: «قیمت‌های صنایع بالادستی همچنان بالا هستند. عرضه اسید ترفتالیک خالص محدود است و رشد نرخ نفت در بازار معاملات آتی به روند فعلی کمک می‌کند. ما این روزها حجم فروش خود را محدود می‌کنیم و نسبت به نرخ‌های اعلامی خود مصمم هستیم.»

در بخش خبرهای مربوط به واحدهای تولیدی نیز باید به اطلاع برسانیم شرکت Hainan Yisheng درنظر دارد خط تولید پلی اتیلن ترفتالات خود که ظرفیتی 500 هزار تنی دارد را برای انجام تعمیرات تعطیل کند. انتظار می‌رود این خط به مدت حدوداً یک ماه تعطیل باشد.

معامله‌کنندگان انتظار دارند بازار پلی اتیلن ترفتالات چین روند افزایشی خود را در آینده‌ی نزدیک و به تاثیر از روند فعلی افزایشی در صنایع بالادستی حفظ کند.

در بازارهای حوزه خوراک پتروشیمی، قیمت‌های مونو اتیلن گلیکل در بازار نقدی 35 تا 40 دلار در هر تن افزایش یافت و به 985 تا 990 دلار در هر تن (CFR چین) رسید و قیمت‌های نقد اسید ترفتالیک خالص در بازار نقدی نیز 15 دلار افزایش یافت و معادل 730 دلار در هر تن و با شرایط فروش یکسان قیمت‌گذاری شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار